ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مایکروسافت؛ آغاز طرح بازخرید سهام به ارزش 40 میلیارد دلار

+

در دنیای اقتصاد و حسابداری، ترفندهایی وجود دارد که می‌توانند بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای، سودآور بوده و موجب افزایش درآمد شوند. طرح بازخرید سهام که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد، یکی از همین ترفندهای اقتصادی است.

طرح بازخرید سهام

بازخرید سهام که ممکن است در ادبیات اقتصادی کشورمان به اسم بیع متقابل، خرید بازیافتی و بای بک (Buy Back) عنوان شوند، این عملیات یک قرارداد یا معامله دو طرفه محسوب می‌شود. اجازه دهید با مثال زدن خود مایکروسافت، موضوع را بهتر موشکافی کنیم، مایکروسافت یک کمپانی با بازار سهام فوق العاده بالاست. کمپانی سهام خود را از طریق بازار بورس به فروش می‌گذارد و علاقه‌مندان به سرمایه گذاری، با بررسی‌هایی که انجام می‌دهند و از آینده سهام این کمپانی مطمئن می‌شوند، اقدام به خرید سهام مایکروسافت می‌کنند، چون می‌دانند ارزش سهام این کمپانی همیشه صعود خواهد کرد و موجب سودآوری خواهد بود.

خب این یک شمای کلی از بازار سرمایه بود. اما مایکروسافت این وسط به دلایلی، مانند ایجاد یک جنب‌و‌جوش و تحرک در بازار سرمایه خود، یا مثلا برای احیای ارزش سهام خود، وارد معرکه شده و سهامی که به فروش رسانده را دوباره از سهام‌داران خرده و عمده خریداری می‌کند. این کار مزایای بسیاری دارد، مثلا چون میزان سهام در اختیار عموم کاهش می‌یابد، این خود عاملی برای افزایش ارزش هر سهم از سهام کمپانی خواهد بود. از طرفی دیگر وقتی مایکروسافت دوباره سهام خود را خریداری می‌کند، تملک خود را افزایش داده و همین امر خود می‌تواند مزایای دیگری مثل جلب اعتماد و اطمینان سرمایه گذارن، داشته باشد. این هم توصیفی خلاصه و محاوره‌ای از طرح بازخرید سهام که در ادبیات خارجی موسوم به Buy Back می‌باشد، است. حال بپردازیم به اصل موضوع.

طبق گزارش بیزنس اینسایدر، مایکروسافت امروز از طرح بازخرید سهام به ارزش 40 میلیارد دلار خبر داده است و به زودی این عملیات اغاز خواهد شد. این میزان بازخرید، شامل 10 درصد از کل بازار سرمایه، یعنی کل سهامی که مایکروسافت به سهام‌داران و سرمایه‌گذاران واگذار کرده هست، به این ترتیب می‌توان گفت که کل بازار سهام مایکروسافت برابر با 440 میلیارد دلار است. شایان ذکر است که مایکروسافت در گذشته هم چنین طرحی را عملیاتی کرده که اتفاقا به ارزش 40 میلیارد دلار بوده است. عملیاتی بازخرید جدیدی که مایکروسافت به زودی آغاز خواهد کرد، تا پایان سال 2016 به اتمام خواهد رسید. همچنین کمپانی اعلام کرده است که تا پایان سه ماهه فعلی، سود هر سهم از سهام خود را 0.03 دلار افزایش داده و به 0.39 دلار خواهد رسانید، این خبر بسیار خوبی برای سهام‌داران است.

از دیگر مزایای بازخرید سهام یا بای بک، این است که کمپانی از دیدگاه سرمایه‌گذاران بسیار جذاب نمود می‌کند و آنها را وسوسه به خرید سهام بیشتر و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر می‌کند، همچنین کارمندانی که خود سهام‌دار هستند نیز به این ترتیب به پاداش خوبی می‌رسند. گفتنی است این ترفند اقتصادی یک معامله دو سر سود است و این‌گونه نیست که فقط کمپانی مالک سهام، سود به جیب بزند، سهام‌داری که بخواهد در این طرح معامله کند، اصل پول و سود روز شمار، هر سهم از سهامی که پس می‌فروشد را دریافت خواهد کرد، و سهام‌دارانی که ترجیح دهند سهام خود را همچنان نگه دارند، در آینده‌ای نزدیک پس از اجرای این طرح، با افزایش سود و درآمد خوبی مواجه خواهند شد.

چنین طرحی هنگامی توسط یک کمپانی اجرا می‌شود، که کمپانی طرح و توجیه بهتری برای به گردش انداختن و بهره‌بری از سرمایه و پس انداز خود نداشته باشد، و به سادگی این راه را انتخاب می‌کند تا بازار سرمایه خود را تحکیم کرده و جنب‌و‌جوشی به آن دهد و سودی هم به جیب بزند. در مورد مایکروسافت که به تازگی ولخرجی بسیار بزرگی کرده و سرویس لینکدین را به قیمت 26 میلیارد دلار خریداری کرده، اتفاقا چنین حرکتی بسیار عاقلانه به نظر می‌رسد، چون از طرفی، با این حرکت نشان می‌دهد که همه چیز مرتب است و هیچ نگرانی و بی‌برنامگی در کار نیست، و از طرفی هم می‌تواند میزانی (اندک) از خلا مالی ایجاد شده را جبران کند و همچنان این تضمین را به سهام‌داران خود بدهد که لازم نیست نگران چیزی باشند، حتی اگر هم نگران باشند می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و سهام خود را باز پس بفروشند.

مایکروسافت در طول تاریخ تجارت خویش، اکنون با قیمت 60 دلار بابت هر سهم، در بهترین نقطه ایستاده است. اعلام اجرای طرح بازخرید سهام هم موجب افزایش قیمت هر سهم از سهام کمپانی در بازار ثانویه شده و قیمت هر سهم را به 57.50 رسانده است. اگر موضوع گنگ به نظر می‌رسد اجازه دهید شفاف سازی کنیم، در دنیای بورس، دو بازار داریم که یکی بازار اولیه و یکی بازار ثانویه است. اولین و نخستین سهام یک کمپانی، توسط خود کمپانی در بازار اولیه به سهام‌داران فروخته می‌شود. اما بازار دومی هم وجود دارد که در آن خود سهام‌داران، اوراق بهادار سهامی که در بازار اولیه خریداری کرده‌اند را داد و ستد می‌کنند. بنابراین بدیهی است که قیمت هر سهم، در بازار ثانویه، نسبت به بازار اولیه پایین‌تر خواهد بود. در مورد مایکروسافت نیز همین طور است، و خبر عملیاتی شدن طرح بازخرید سهام، موجب افزایش قیمت اوراق بهادار سهام خریداری شده، در بازار ثانویه گشته است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.