ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

راکت اطلس ۵ با موفقیت ماهواره نظامی – ارتباطی MUOS-5 را در مدار قرار داد

+

روز گذشته در ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت محلی، شرکت یونایتد لانچ آلیانس با موفقیت راکت اطلس ۵ را به فضا پرتاب کرد. راکت اطلس ۵ از ايستگاه نيروی هوايی كپ كاناورال به فضا پرتاب شد و پنجمین ماهواره ارتباطی – نظامی MUOS را با موفقیت در مدار قرار داد. اطلس ۵ یک راکت دو موتوره است. در بخش اول، از یک موتور RD-180 ساخت روسیه که سوخت آن نفت سفید و اکسیژن مایع است استفاده می‌شود و برای بخش دوم یا طبقه دوم، از یک موتور آمریکایی RL-10 با سوخت هیدروژن مایع و اکسیژن مایع استفاده می‌شود.

طبق گفته‌های فرمانده پیتِر شیهی، از دفتر برنامه ارتباطات ماهواره‌ای نیروی دریایی ایالات متحده، سیستم MUOS به افرادی که در مکان‌های دوردستی قرار دارند که در آن‌جا راه‌های ارتباطی اندکی وجود دارد کمک می‌کند تا همواره در حالی که موقعیت خود را تغییر می‌دهند با ماهواره MUOS در ارتباط باشند. فرمانده این توضیحات را در جریان پخش زنده پرتاب راکت اطلس ۵ بیان کرد. البته شایان ذکر است که هدف نخست و اصلی از پرتاب این ماهواره، ارائه اطلاعات به وزارت دفاع آمریکا است.

اولین ماهواره MUOS در فوریه سال ۲۰۱۲ به فضا پپرتاب شد و حال MUOS-5 به عنوان آخرین ماهواره از این سری در مدار قرار گرفته است و شاید بتوان از آن به عنوان یک ماهواره یدکی نام برد. پیتر شیهی می‌گوید قرار دادن یک ماهواره یدکی از سری MUOS برای این است که از توانایی‌های این ماهواره نهایت استفاده را ببریم و مطمئن شویم که می‌توانیم برای ۱۰ سال و یا بیشتر خدمات را ارائه کنیم.

یونایتد لانچ آلیانس در تاریخ ۲۲ مارس یک راکت اطلس ۵ که حامل محموله باری سگنوس بود را به ایستگاه فضایی رساند اما در جریان این پرتاب، وقتی که اولین طبقه از موتور راکت جدا شد، موتور موتور بعدی راکت اطلس ۵ یک ناهنجاری خفیف را تجربه کرد. اما طبقه بالایی راکت برای چند دقیقه بیشتر از زمان‌بندی‌های قبلی به حرکت ادامه داد تا این ناهنجاری جبران شود. یونایتد لانچ آلیانس بعدها اعلام کرد که دلیل مشکل را شناسایی و رفع کرده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.