ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

محبوب ترین بازی های ویدیویی هر سال، از ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۵ (بخش اول)

۱

همه‌ی ما روزه‌هایی داشته‌ایم که ساعت‌ها جلوی تلویزیون با کنسول دوست داشتنی‌مان وقت گذرانده‌ایم، فرقی نمی‌کند که آتاری ۸ بیتی‌مان باشد یا اکس باکس وان شیک‌وپیکمان، همه حسی را تجربه کرده‌ایم که قابل وصف نیست. در این مطلب محبوب‌ترین بازی‌های هرسال را به شما یادآوری خواهیم کرد.

۱۹۸۲: Pitfall- آتاری

pittfall

در این بازی هدف نهایی گذراندن شخصیت اصلی بازی با نام Pitfall Harry از میان جنگلی، برای پیدا کردن گنجینه‌های مخفی داخل بازی قبل از تمام شدن وقت است. البته که در این وسط موانعی همچون آتش، مار، درختان غلتان و ریگ روان وجود دارد. احتمالاً یکی از دلایلی که فکر می‌کنیم ریگ روان واقعاً می‌تواند انسان را بکشد همین بازی خواهد بود.

۱۹۸۳: Star Wars -آتاری

starwars

این عنوان اولین بازی مبارزه ای جنگ ستارگان است. بازیکن در این بازی مقابل Luke Skywalker سوار بر جنگنده ی X-Wing به مبارزه خواهد پرداخت. بازی دارای سه مرحله بود و هدف پایانی نابود کردن ستاره ی مرگ بود. در این بازی مجبور نبودید که هر دشمنی را که در مقابلتان قرار می گرفت را نابود کنید زیرا که باید برای رسیدن به مرحله ی پایانی زنده می ماندید.

۱۹۸۴: Duck Hunt – نینتندو

2718267-3418371705-Duck-

بازی بسیار جذاب که توسط اسلحه‌های ساخته‌شده توسط نینتندو به پیش می‌رفت. در این بازی، بازیکنان باید بر روی مرغابی‌ها و کبوترهای سفالی نشانه‌گیرند و به سمت آنها شلیک کنند. و بیشتر اوقات بازیکنان هنگامی‌که هیچ‌چیزی را نمی‌توانستند شکار کنند به سمت تلویزیون حمله می‌بردند و برای به راه انداختن قتل‌عام شروع به شلیک کردن‌های پشت سر هم می‌کردند و اگر بازهم شکست می‌خوردند، سگ شکاری تنبلشان پوزخندی به مهارت‌های تیراندازی ضعیف  بازیکن می‌زد. اگر فکر می‌کنید که تنها کسی هستید که هر چه به سگ شلیک می‌کرد نمی‌مرد کاملاً در اشتباهید!

۱۹۸۵: Super Mario Bros. – نینتندو

mariobros1

تابه‌حال فرانچایزی به بزرگی Super Mario Bros وجود نداشته است و این بازی برگ برنده‌ی کنسول نینتندو در مقابل دیگر فعالان این عرصه بود. در این بازی ماریو و برادرش لویگی از میان قلمرو پادشاهی قارچ عبور می‌کردند و باید به هراندازه که می‌توانستند لاک‌پشت و گومباس می‌کشتند تا اینکه شاهزاده را از قلعه نجات می‌دادند. هرچند که شاهزاده به‌غیراز مرحله‌ی آخر هیچ‌گاه در قلعه‌های دیگر نبود.

۱۹۸۶: The Legend of Zelda – نینتندو

zelda

این بازی یکی از اولین بازی‌های اوپن ورولد است. کل بازی  همچون مارپیچی تودرتو به پیش می‌رفت. بازیکن باید از سیاه چاله‌ای به سیاه چاله‌ای دیگر سفر می‌کرد. اولین مرحله با پیدا کردن شمشیری برای شخصیت اصلی بازی شروع می‌شد و بازیکن خیلی زود اسباب و ابزار بیشتری را همچون بومرنگ به‌دست می‌آورد. هدف اصلی بازی نجات پیدا کردن از ۹ مرحله‌ی تاریک بازی و شکست دادن Gannon بود. هرگاه که بازی را به پایان می‌رساندید بازی در سطح سخت‌تری شروع می‌شد و مراحل جدید به حدی سخت بودند که می‌خواستید دسته‌ی کنترلر کنسول را خورد و خمیر کنید.

۱۹۸۷: Zelda II: The Adventure of Link – نینتندو

zelda2

کمتر کسی دومین نسخه از سری بازی‌های زلدا را به‌اندازه‌ی نسخه‌ی اولیه‌اش به یاد دارد. بازی از نمای بالایی به نمای دوبعدی که از کنار نمایش داده می‌شد تغییر داده‌شده بود که بسیاری از طرفداران را بی‌میل به انجام این بازی کرد. اما  تمام این مشکلات زلدا ۲، با کیفیت خوبش جبران شده بود. بسیاری از عناصر بازی که برای اولین با استفاده‌شده بود در حال حاضر در تمام بازی‌های امروزه دیده می‌شود. هرچند که پلتفرم نینتندوی آن زمان همیشه به دقیق نبودن کافی مشهور بود اما هیچ‌گاه باعث نشد که این بازی از یاد و خاطره‌ی ما برود.

۱۹۸۸: Super Mario Bros. 3 –نینتندو

Super-Mario-Bros.-3

اگر فکر می‌کنید که دو برادر تمام‌کارهای لوله‌کشی را انجام داده‌اند.کاملاً اشتباه می‌کنید! ماریو و لویگی با سومین نسخه از  Super Mario Bros بار دیگر به عرصه‌ی بازی‌ها بازگشتند. بازی با دو تغییر بسیار بزرگ بازگشته بود. در این نسخه بازیکنان علاوه بر اسکیپ کردن مراحل، اگر زرنگ بودند می‌توانستند بیشتر نقشه‌ی بازی را نیز اسکیپ کنند. تغییر دوم در مورد لباس شخصیت‌های بازی بود که می‌توانستند لباس‌های متنوعی را همچون Tanooki بپوشند.

۱۹۸۹: Tetris – کنسول Game Boy

tetris

کمتر کسی پیدا می‌شود که زنده باشد و  این بازی را تجربه نکرده باشد. بازی هنگامی‌که منتشر شد بسیار از افراد را به خود معتاد کرد و همانند کندی کراش بسیاری را ساعت‌ها مشغول خود ساخت. این بازی همچنین با کابل کنسول دستی گیم بوی کار می‌کرد که باعث می‌شد دو کنسول به یکدیگر متصل شوند و بازیکنان با هم دیگر به مبارزه برخیزند. قابلیت چندنفره‌ی این بازی بسیار دیوانه کننده و جالب بود و باعث شد تتریس برای همیشه جاودانه بماند.

۱۹۹۰: Super Mario World-کنسول SNES

gj0ykbay7cewf84f0sd7

برادران ماریو اولین تجربه‌ی خود در دنیای ۱۶ بیتی را با Super Mario World شروع کردند. و کاملاً هم تجربه‌ی خوبی داشتند. این سری از بازی به بهترین سری از ماریو تا آن زمان لقب گرفت. بازی با ویژگی‌های بسیاری همچون شنل پروازی آپدیت شده بود قابلیتی که اجازه می‌داد در تمام مراحل بتوانید سوار یوشی، دایناسوری دوست‌داشتنی برای جمع‌کردن سکه‌های  طلایی در آسمان قلعه‌ی داخل بازی شوید.

۱۹۹۱: Sonic the Hedgehog –سگا

39154-Sonic_the_Hedgehog_(USA,_Europe)-1

سونیک، آغازگر رقابت تمام‌نشدنی بین کودکان دهه‌ی نود میلادی سر دو کنسول نینتندو و سگا بود. کل‌کل دارندگان دو کنسول تمامی نداشت. این بازی باعث شد که کنسول سگا به جایگاهی رفیع دست یابد یابد. بازی به این صورت بود که سونیک با سرعت در بین مراحل توسط بازیکن حرکت داده می‌شد هرچند که در بازی سرعت به‌هیچ‌عنوان مهم نبود، بلکه بیشتر انجام پرش‌های سروقت، سونیک را به‌پیش می‌برد. بازی بسیار جالب و همه‌گیر شد اما احتمالاً بسیاری از افراد هنگامی‌که برای اولین با این بازی را تجربه می‌کردند، بر این باور بودند که سونیک باید سریع‌تر حرکت کند!

۱۹۹۲:   Midway Games-Mortal Kombat

kombat

مورتال کمبات یکی از بازی‌های سبک مبارزه‌ای بود که بسیاری از والدین به فرزندانشان در مورد خشونتش هشدار می‌دادند. بازی که سناریویی کاملاً قابل پیش‌بینی را طی می‌کرد. بازیکن باید سر و قلب رقیب خود را جدا می‌کرد و سعی می‌کرد که هر مسابقه را با کشتن رقیب مقابلش به پایان برساند. این بازی حتی باعث شد که در مجلس سنای آمریکا جلساتی در مورد خشونتش برگزار شود و محدودیتی‌هایی برایش در نظر گرفته شد که بعدها به دلیل درخواست زیاد در حکم صادره تجدیدنظر شد.

۱۹۹۳: id Software-Doom

060928_doom_360_07

بعضی از افراد فکر می‌کنند که دووم صنعت بازی‌سازی را تغییر داد، درواقع چنین افرادی در اشتباه‌اند. دوم خالق اصلی  این عرصه بود. در آن زمان تعداد زیادی بازی‌های شوتر اول شخص همانند ولفنشتاین سه بعدی وجود داشتند اما هیچ‌کدام به محبوبی دووم در بین مردم دست نیافتند. بازی در سفینه‌ای فضایی در مریخ دنبال می‌شد. و گیم پلی کلی به این صورت بود که بازیکن باید هر مقدار هیولا که رو در روی او قرار می‌گرفتند را می‌کشت و بعدازآن بازی ۱۰ دقیقه وقت برای پیدا کردن کلید سبز یا آبی موجود را به بازیکن می‌داد.

۱۹۹۴: Donkey Kong Country-نینتندو

donkeykung

هسته‌ی اصلی این بازی بسیار ساده می‌باشد، ۴۰ مرحله وجود دارند که دانکی کونگ و دیدی کونگ توسط آنها باید برای بازگرداندن موزهای دزدیده شده‌شان تلاش کنند. اما پلتفرم نینتندو و قابلیت‌های داخل بازی همچون سویچ کردن بر روی شخصیت اصلی داستان در انتهای هر مرحله  باعث شد که این بازی به فهرست به یاد ماندنی‌ها بپیوندد. بازی برای اولین بار ایده بازی‌های تکمیل شونده  را به همگان معرفی کرد به این صورت که برای کامل کردن ۱۰۰ درصد مراحل، نیاز بود که وقت زیادی روی آن صرف شود. هرچند که گذاشتن وقت زیاد روی بازی نیز، کافی نبود و باید رازهای دیگری را نیز در مورد آن می‌دانستید.

با ویاتک برای بخش دیگر همراه باشید.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
متین
متین
مهمان
2 سال 4 ماه قبل

woooow
چه باحال!

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.