ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

معمای ستاره بیگانه KIC 8462852 ستاره‌شناسان را به چالش می‌کشد

+

به نظر می‌رسد که ستاره‌شناسان برای آن‌که بتوانند معمای ستاره بیگانه KIC 8462852 را حل کنند، باید کمی بیشتر بر روی مغز خود فشار بیاورند و بیشتر فکر کنند. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بود که Tabetha Boyajian از دانشگاه ییل آمریکا و دانشجویان او گزارش دادند که در طول ۷ سال گذشته نور ستاره KIC 8462852 بارها دچار کاهش شده و یک‌بار به طور حیرت‌انگیزی ۲۲ درصد کم‌نور شده است. معمولاً وقتی که نور یک ستاره کم و زیاد می‌شود نشان دهنده این است که چیزی به دور ستاره گردش می‌کند و مانع از رسیدن نور آن به زمین می‌شود.

تلسکوپ فضایی کپلر که متعلق به ناسا است موفق شد تا این رویدادهای کم نوری را ثبت کند. میزان کاهش نور ستاره KIC 8462852 بسیار زیاد بوده است و بعید به نظر می‌رسد که توسط گردش یک سیاره به دور آن ایجاد شده باشد. پس دلیل این کاهش نور چیست؟ ستاره‌شناسان اکنون مجبور هستند که در این خصوص بیشتر فکر کنند و به دنبال راه‌های دیگری برای توضیح این پدیده بسیار عجیب باشند. برخی از ستاره‌شناسان به بررسی عواملی که می‌توانند باعث به وجود آمدن این پدیده شده باشند پرداخته‌اند و اکنون چند عامل مهم را برای این پدیده عجیب مطرح می‌کنند که عبارتند از:

  • تکه‌های زیادی از یک ستاره دنباله‌دار در هم شکسته باعث کاهش نور ستاره شده‌اند.
  • تغییر در فعالیت خود ستاره باعث به وجود آمدن این پدیده شده است.
  • یک ابر و یا چیزی مانند آن همچون پرده‌ای میان ستاره‌ای بین تلسکوپ کپلر و ستاره قرار گرفته است.
  • یک ابرسازه که توسط تمدنی بیگانه به منظور جمع‌آوری انرژی ستاره‌ای ساخته شده باعث این پدیده است.

پژوهش‌گران تا حد امکان به بررسی این فرضیات می‌پردازند. در حال حاضر پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری Breakthrough Listen که متعلق به برنامه جستجوی هوش فرازمینی (SETI) است از تلسکوپ گرین بانک واقع در ویرجینیای غربی استفاده می‌کند تا سیگنال‌های ارسالی از ستاره KIC 8462852 را دریافت کند. این ستاره در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از زمین واقع شده است. جیسون رایت که یک ستاره‌شناس در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است می‌گوید که مشاهدات تلسکوپ گرین بانک از ماه آینده مجدداً از سر گرفته خواهند شد. دیگر گروه‌های ستاره‌شناس از ابزارهای دیگری استفاده می‌کنند تا بتوانند به جستجوی تمدن‌های بیگانه هوشمند در اطراف این ستاره بپردازند اما تا به امروز دستاوردی نداشته‌اند. جیسون رایت در طول ۱۵ ماه گذشته بیشتر وقت خود را بر روی ستاره مذکور گذاشته و به این فکر می‌کرده که در اطراف این ستاره چه چیزی در حال رخ دادن است.

kic_8462852_large

از وقتی که Tabetha Boyajian و دانشجویانش خبر تغییرات نوری ستاره KIC 8462852 را در سال ۲۰۱۵ منتشر کردند، ستاره‌شناسان درگیر معمای این ستاره بوده‌اند. اما این ستاره پیش از آن گزارش نیز همچنان مورد توجه بوده است. به عنوان مثال، اوایل سال گذشته میلادی، بردلی شافر از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا اعلام کرد که نور این ستاره در بازه زمانی بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۸۹ میلادی به میزان ۲۰ درصد کاهش یافته است و سپس مجدداً به حالت اولیه بازگشته است. صحت این نتیجه توسط یک بررسی دیگر که در سال ۲۰۱۶ انجام شد تایید شد. در این بررسی جدید آمده است که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میزان درخشش نوری این ستاره دچار افت ۳ درصدی شده است.

جیسون رایت بر این باور است که نظریه سوم، یعنی وجود یک ابر گسترده میان ستاره‌ای منطقی‌ترین دلیل برای این پدیده است اما وی به گفته خودش اطمینان ۱۰۰ درصدی ندارد. جیسون رایت می‌گوید که شاید ابری میان ستاره‌ای باعث این پدیده شده باشد اما ستاره‌شناسان باید خیلی بیشتر بر روی این موضوع فکر کنند تا دلیل قطعی آن را بیابند چیزی که الآن گفته می‌شود در حد حرف است و چیزی اثبات نشده است که بتوانیم آن را به عنوان دلیل اصلی این اتفاق بدانیم.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.