ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ناسا در حال آزمایش مواد کامپوزیت برای تولید راکت‌های کم‌وزن است

+

ناسا در حال استفاده از بشکه‌هایی ۸٫۴ فوتی ساخته‌شده از کامپوزیت برای آزمایش ساخت موشک‌های سبک‌تر و قویتر است. سازمان فضایی آمریکا برای تعیین میزان مقاومت این مواد، ۴۰۸۲۳۳ کیلوگرم بار را بر روی آن قرار داده است. به‌ منظور این‌که از تمامی ۷ آزمایش پیش‌بینی‌ شده نهایت جزئیات را به‌دست آورند، با هزاران سنسور و دوربین‌های سرعت بالا و پایین در حال کنترل و مشاهده‌ی این آزمایش‌ها هستند. با استفاده از این دوربین‌ها می‌توان مشاهده کرد که بشکه‌ی عظیم ناگهان زیر وزن بسیار زیاد چگونه خم می‌شود.

دکتر مارک شولتز، مهندس تحقیقات Langley ناسا در مورد این آزمایش‌ها می‌گوید:

شکست، هنوز به دنبال ماست، هرچند که ما انتظار آن را داشتیم. صدای مهیبی که شنیده شد در ابتدا ما را مبهوت کرد و بعد آن ترک‌هایی را در سراسر بشکه که بلافاصله بعد از خم شدن توسط این وزن عظیم به وجود آمدند را مشاهده کردیم. این فقط اولین سری از این نوع آزمایش‌ها در مورد مواد کامپوزیت ناسا است و به دنبال برنامه‌ای جامع برای اعمال نتایج پژوهش‌های به‌ دست‌ آمده برای چهار دور آزمایش دیگر در طول ۴ سال آینده هستیم.

هدف اصلی ناسا از این آزمایش‌ها، تعیین مواد کامپوزیت و طراحی سازه‌ای است که در آخر منجر به تولید راکت‌های سبک‌تر و محکم‌تر نسبت به همتایان فلزی‌ شود. این راکت به سازمان اجازه خواهد داد که ماموریت هایش را با بار بیشتری نسبت به چیزی که در حال حاضر می‌تواند حمل کند، انجام دهد. از آن‌جایی‌ که این راکت‌ها اجازه‌ی حمل غذا و مواد بیشتری را به ناسا می‌دهند، بنابراین می‌توانند رویای سفرهای انسانی به مریخ را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر کنند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.