ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تصویر روز ناسا

+

سه یار در سنبله.

تصویر از: تیم CHART32 / یوهانس شیدلر.

در این تصویر که به کمک تلسکوپ به ثبت رسیده است، ترکیبی زیبا از رنگ‌های زرد و آبی دیده می‌شود، همچنین سه کهکشان نزدیک به هم که حدوداً ۹۰ میلیون سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی سنبله قرار دارند نیز دیده می‌شوند. در سمت راست تصویر، دو ستاره پرنور کهکشان راه شیری، بازتابی از رنگمایه‌ی ۳ کهکشان را نشان می دهند و همین یادآور این نکته است که ستاره‌های کهکشان خودمان هم مشابه ستاره‌های جهان‌های دوردست هستند. این دو ستاره در واقع در فاصله‌ای نزدیک‌تر از سه کهکشان قرار گرفته‌اند.

کهکشان زردرنگ NGC 5566 با بازوهای مارپیچی پهن و ناحیه‌هایی مملو از غبار، ۱۵۰٫۰۰۰ سال نوری قطر داشته و کهکشانی بسیار بزرگ محسوب می‌شود. در قسمت بالایی سمت چپ آن، کهکشان کوچک و آبی رنگ NGC 5569  قرار دارد. در بخش بالایی سمت راست این کهکشان نیز، کهکشان NGC 5560 را می‌بینیم که چند رنگی بوده و ظاهری کشیده دارد و در برهم کنش با NGC 5566 از شکل افتاده است.

این سه کهکشان همچنین با عنوان Arp 286 در اطلس کهکشان‌های شگفت‌انگیز سال ۱۹۶۶ هالتون آرپ ثبت شده‌اند. البته هم اکنون یک چنین برهم کنش‌های کیهانی به عنوان بخشی معمول از روند تکامل کهکشان‌ها شناخته می‌شود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.