ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تصویر روز ناسا: تپه‌های شنی سیاه رنگ بر روی مریخ

+

تصویر از: ناسا / آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در کالیفرنیا زیر نظر موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) / سامانه‌های علمی فضایی مالین.

بادها در مریخ چگونه بر روی ماسه‌های روان این سیاره تاثیر می‌گذارند؟ برای یافتن پاسخ این سوال و همچنین درک تفاوت‌های میان ماسه‌ها یا شن‌های روان بیابانی زمین با سیاره مریخ، کاوش‌گر رباتیک Curiosity (کنجکاوی) به سمت تپه‌ی شنی نامیب که در حوزه‌ی تپه ماسه‌ای بگنولد قرار داشته و در دهانه گیل واقع شده است، به راه افتاد و به بررسی آن پرداخت. نامیب، اولین تپه شنی فعال در خارج از سیاره زمین است که از نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. موج‌های شنی که توسط باد در بیابان‌های زمین شکل می‌گیرند، از نظر ظاهری شباهت‌های بسیاری به امواج شنی مریخ دارند اما یک تفاوت عمده میان آن‌ها وجود دارد. هر تپه شنی، دارای یک و یا چند موج بلند است که به آن‌ها قله گفته می‌شود و در فاصله‌ی مشخصی از یک‌دیگر قرار گرفته‌اند. در تپه‌ی نامیب نیز این امواج وجود دارند و امواجی که بزرگ‌تر هستند، در قاصله‌ی ۳ متری از یک‌دیگر قرار گرفته‌اند اما نوع ماسه و یا شنی که آن‌ها را تشکیل داده بسیار عجیب است و در سیاره زمین، این نوع ماسه‌ها تنها در زیر آب یافت می‌شوند. این نوع ماسه که سیاه رنگ است توسط بادها بر روی سطح مریخ جابه‌جا شده و سرانجام در تپه نامیب جمع شده است.

تصویری که در بالا می‌بینید، یک تصویر پانورامای ترکیبی است (برای مشاهده این تصویر در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید) و در ماه دسامبر سال گذشته میلادی به صورت افقی به ثبت رسیده است. در دوردست، همان دشت‌های خشک مریخ که رنگشان مایل به نارنجی است را مشاهده می‌کنید و صخره‌ها نیز در سمت راست قابل مشاهده هستند. در اوایل ماه جولای، کاوش‌گر کنجکاوی به طور ناگهانی و ناخواسته وارد حالت safe mode شد اما خوش‌بختانه هفته گذشته مجدداً به حالت عادی بازگشت و هم اکنون در بخش داخلی دهانه گیل که به نظر می‌رسد روزگاری میزبان یک دریاچه بوده، به جستجوی نشانه‌هایی از حیات میکروبی می‌گردد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.