ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تصویر روز ناسا: برخورد ابرهای ماژلانی

+

تصویر از: یوری بِلِتسکی (از پروژه تصویربرداری جهان در شب و رصدخانه لاس کامپاناس) / دیوید مارتینِز دِلگادو (از دانشگاه هایدِلبِرگ).

آیا این دو کهکشان معروف که به کهکشان راه شیری بسیار نزدیک هستند، در گذشته با یک‌دیگر برخورد کرده‌اند؟ راستش را بخواهید، کسی به درستی پاسخ این سوال را نمی‌داند اما به تازگی تصویری از این دو کهکشان منتشر شده و در بالا نیز آن را می‌بینید. با توجه به بررسی‌های انجام شده بر روی این تصویر، احتمال برخورد این دو کهکشان در گذشته بسیار دور وجود دارد. در بخش بالا – سمت چپ، کهکشان ابر ماژلانی بزرگ (LMC) را مشاهده می‌کنید و در بخش پایین – سمت راست، کهکشان ابر ماژلانی کوچک (SMC) قرار گرفته است.

پس زمینه، یا فضای بین این دو کهکشان که به رنگ مونوکروم آن را مشاهده می‌کنید، در واقع فضای بین کهکشانی است و برای آن‌که بتوانید به خوبی ستاره‌ها را ببینید، به صورت نگاتیو نشان داده شده‌اند. تصویری که در بالا آن را می‌بینید و از آن برای تحقیقات استفاده شده، در واقع ترکیبی از چند تصویر است که توسط تلسکوپ‌های نسبتاً کوچکی به ثبت رسیده‌اند و پس از ترکیب، زاویه‌ای در حدود ۴۰ درجه را پوشش می‌دهند. اگر به فضای بین دو کهکشان دقت کنید، رشته‌های باریک و خاکستری رنگی را می‌بینید که در واقع غبار بوده و نوعی ابر سیروس کهکشانی به شمار می‌روند. همچنین به نظر می‌رسد گروهی از ستاره‌ها که در اطراف ابر ماژلانی کوچک هستند، به سوی ابر ماژلانی بزرگ گسترده می‌شوند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که ستاره‌های اطراف ابر ماژلانی بزرگ خیلی نامتقارن توزیع شده‌اند. این موضوع در شبیه‌سازی‌های انجام شده نیز نشان داده که به احتمال زیاد این ستاره‌ها توسط نیروی گرانشی ایجاد شده توسط یک و یا دو برخوردی که بین این دو کهکشان رخ داده کشیده شده‌اند.

در آسمان نیم‌کره جنوبی سیاره زمین، با چشم غیر مسلح نیز می‌توان ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ را به خوبی مشاهده کرد. مشاهداتی که در آینده توسط تلسکوپ‌ها انجام می‌شوند و شبیه‌سازی‌های دقیق‌تر کامپیوتری، می‌توانند به ما در جهت پی بردن به جزئیات تاریخی کهکشان راه شیری و کهکشان‌های اطراف آن کمک کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.