ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای کاسینی برای نزدیک شدن به حلقه‌های سیاره زحل آماده می‌شود

+

پس از ۱۲ سال کاوش و بررسی سامانه سیاره زحل، فضاپیمای کاسینی اکنون آماده است تا به مدارهای جدیدی وارد شود. این مدارهای جدید، فضاپیما را به حلقه‌های مشهور این سیاره نزدیک‌تر می‌کنند تا بتواند از فاصله نزدیک به بررسی آن‌ها بپردازد. ناسا نام این مدارهای جدید را “Ring-Grazing” گذاشته و قرار است که فضاپیمای کاسینی را به فاصله ۵۰۰۰ مایلی از حلقه F سیاره زحل منتقل کنند این حلقه در کنار یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های سیاره زحل (یعنی حلقه A) قرار گرفته است. این مدارهای جدید به کاسینی این امکان را می‌دهند که بتواند به صورت دقیق به بررسی و مطالعه ذرات و مولکول‌های گازهایی بپردازد که در نزدیکی حلقه‌ها قرار گرفته‌اند و همچنین بتواند قمرهای کوچکی که در امتداد لبه‌ی حلقه‌ها در حرکت هستند را مشاهده کند.

این ماموریت جدید با تمام جذابیت‌ها و هیجانی که دارد، متاسفانه آغازی است بر پایان فضاپیمای کاسینی و آخرین ماموریت این فضاپیمای مشهور به حساب می‌آید. کاسینی، فضاپیمای ناسا است که برای مدت ۲۰ سال در فضا سفر کرده و در اطراف زحل گردش کرده است و حالا ناسا می‌گوید که این مدارهای جدید، آهسته آهسته کاسینی را به سوی مرگ می‌برند. وقتی که ماموریت کاسینی به اتمام برسد، به کمک این مدارهای جدید به اندازه کافی به سطح زحل نزدیک شده است و سپس ناسا سیستم‌های این فضاپیما را خاموش می‌کند و در مرحله بعدی، فضاپیما به درون فاصله‌ای که میان ابرهای بالایی زحل و حلقه‌های اطرافش وجود دارد، سقوط خواهد کرد و پس از آن در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ به اتمسفر زحل وارد می‌شود و ماموریتش برای همیشه خاتمه می‌یابد.

2966_csm_traj_wfr_revc-0

وقتی که کاسینی دومین و آخرین پرواز خود بر فراز تیتان (نام قمر مشهور زحل) را انجام دهد، ماموریت ورود به مدارهای جدید را آغاز خواهد کرد که به احتمال زیاد همین امروز و یا فردا است. در جریان پرواز بر فراز تیتان، کاسینی تصاویر عادی و مادون قرمزی را از این قمر تهیه خواهد کرد و همچنین به نقشه‌برداری از قطب شمال آن می‌پردازد تا ببیند که در فاصله بین پرواز قبلی که بر فراز آن انجام شده و پرواز فعلی، تغییری ایجاد شده یا خیر. همچنین کاسینی در جریان این پرواز، طیف‌سنج مادون قرمز خود را فعال می‌کند تا بتواند یک نقشه دمایی از تیتان تهیه کند. این نقشه دمایی به دانشمندان اجازه می‌دهد تا ترکیب اتمسفر تیتان را مشخص کنند و به بررسی آن بپردازند.

ناسا می‌خواهد که از پرواز بر فراز تیتان استفاده کرده و از آن به عنوان یک دستیار گرانشی استفاده کند، یعنی می‌خواهد که پس از انجام پرواز بر فراز تیتان، از گرانش این قمر استفاده کرده و به کمک آن، فضاپیما را به این مدارهای جدید منتقل کند. کاسینی در تاریخ ۳۰ نوامبر (فردا) رسماً وارد مدار جدید خود می‌شود و تا ماه آوریل سال ۲۰۱۷ در این مدار باقی می‌ماند. در این بازه زمانی، کاسینی هر هفته یک‌بار به حلقه F این سیاره نزدیک می‌شود، این یعنی در مجموع کاسینی ۲۰ بار از نزدیک با این حلقه دیدار می‌کند.

زحل حلقه‌های بسیار و البته کم‌نورتری را در سیستم حلقه‌ای اصلی خود دارد اما حلقه F فراتر از حلقه A، B و C قرار گرفته و نقش یک حلقه مرزی را برای آن‌ها ایفا می‌کند. حلقه F در مقایسه با دیگر حلقه‌ها، نازک‌تر است و تنها ۵۰۰ مایل عرض دارد به کمک این مدارهای جدید قادر است که حلقه F را نزدیک‌تر از همیشه مورد بررسی قرار دهد و همچنین تصاویری نزدیک را برای نخستین بار از حلقه‌های A و B به زمین ارسال کند. علاوه بر این، نزدیک شدن کاسینی به حلقه‌های زحل این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانیم به قمرهای کوچک این سیاره که کم‌تر شناخته شده هستند نیز نگاهی بیاندازیم، از جمله این قمرهای کوچک می‌توان به پاندورا، پان، دافنیس و اطلس اشاره کرد. گفته می‌شود که درون حلقه‌های اصلی این سیاره تعدادی قمر کوچک دیگر نیز وجود دارند که البته تا به این لحظه اصلاً شناخته نشده‌اند، بنابراین امکان دیدن آن‌ها در طی این ماموریت وجود دارد.

rings_diagram_discovery_order-1

فضاپیمای کاسینی در تاریخ ۴ دسامبر برای نخستین بار به حلقه F نزدیک می‌شود و این کار را در طول ماموریت ۶ ماهه خود، ۲۰ بار تکرار می‌کند. در جریان نزدیک شدن کاسینی به این حلقه، این فضاپیما موتور اصلی خود را روشن می‌کند تا بتواند به خوبی در مسیر تعیین شده قرار بگیرد. در مجموع تا به این لحظه کاسینی ۱۸۲ بار موتور اصلی خود را روشن کرده است و اگر این ماموریت به دستی انجام شود و همه چیز طبق برنامه باشد، موتور اصلی فضاپیما برای آخرین بار روشن خواهد شد. ناسا قصد دارد که با از پیشرانه‌های کوچک‌تر فضاپیما استفاده کند تا آن را در مدار Grand Finale (مسیری که هر ۶ روز، فضاپیما را به بالای ابرهای زحل می‌برد) قرار دهد. کاسینی در مجموع از این مدار ۲۲ بار استفاده می‌کند تا بتواند جاذبه و میدان مغناطیسی زحل را نقشه‌برداری کند و همچنین میزان ذرات یخی موجود در حلقه‌های این سیاره را اندازه بگیرد. این ذرات عموماً به داخل اتمسفر زحل نیز سقوط می‌کنند. اما این نکته را نیز باید بگوییم که کاسینی قرار است تصاویر خارق‌العاده‌ای از زحل را به زمین ارسال کند. این تصاویر تماماً از نمای نزدیک گرفته می‌شوند و نظیر آن‌ها را تا به این لحظه ندیده‌ایم.

سر انجام در میانه‌های ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷، کاسینی با سقوط در سیاره زحل به کام مرگ خواهد رفت. دلیل این‌که ناسا ماموریت این فضاپیما را به اتمام می‌رساند کمبود سوخت کاسینی است و اگر سوخت آن به اتمام برسد ناسا کنترل فضاپیما را کاملاً از دست خواهد داد. علاوه بر این، آژانس فضایی آمریکا نمی‌خواهد که کاسینی به طور تصادفی با تیتان و انکلادوس برخورد کند. تیتان و انکلادوس دو قمر سیاره زحل هستند و به احتمال زیاد میزبان حیات هستند، بنابراین ناسا تصمیم گرفته که فضاپیما را به داخل اتمسفر زحل هدایت کند تا در آن‌جا سقوط کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.