ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ماموریت اصلی فضاپیمای دان به پایان رسید

+

ماموریت اصلی و حماسی فضاپیمای دان (Dawn) ناسا در تاریخ ۳۰ ژوئن پایان یافت. دان، اولین فضاپیمایی است که با یک سیاره کوتوله ملاقات کرد و اولین فضاپیمایی بود که موفق شد به دور دو جرم متفاوت فراسوی سیستم زمین – ماه گردش کند. ناسا امروز رسماً اعلام کرد که در تاریخ ۳۰ ژوئن (پنجشنبه ۱۰ تیر) ماموریت اصلی این فضاپیما به پایان رسیده است اما فضاپیما هنوز روشن است و قرار نیست که به این زودی‌ها از بین برود. دان همچنان به بررسی سیاره کوتوله سِرِس می‌پردازد و اگر ناسا با گسترش طول مدت ماموریت فضاپیما موافقت کند، به احتمال زیاد دان به زودی با سومین جرم از کمربند سیارک‌ها ملاقات خواهد کرد.

فضاپیمای دان در سپتامبر سال ۲۰۰۷ و با هزینه ۴۶۷ میلیون دلاری به فضا پرتاب شد تا دو سیاره کوتوله سِرِس و وِستا را مورد مطالعه قرار دهد. این دو سیاره کوتوله، بزرگ‌ترین اجرام در کمربند سیارکی هستند، این کمربند سیارکی در فاصله بین مریخ و مشتری واقع شده است.

فضاپیمای دان، به دور سیاره وِستا (با عرض ۵۳۰ کیلومتر) از جولای ۲۰۱۱ تا سپتامبر ۲۰۱۲ گردش کرده است. همچنین از آن تاریخ به بعد تا ماه مارس سال ۲۰۱۵، مشغول گردش به دور سیاره سِرِس (با عرض ۹۵۰ کیلومتر) بوده است. مشاهدات فضاپیمای دان به دانشمندان و محققان کمک کرد که به چگونگی شکل‌گیری و تکامل این دو سیاره کوتوله که دو جهان متفاوت هستند، پی ببرند.

ناسا در خصوص مشاهدات فضاپیمای دان می‌گوید:

nasas new logo

دان به ما نشان داد که وِستا، یک سیاره بسیار خشک است اما ۲۵ درصد از جرم سیاره سِرِس از آب تشکیل شده است، یعنی ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب بر روی این سیاره کوتوله قرار دارد که از میزان آب شیرین موجود بر روی زمین بیشتر است. فضاپیمای دان اطلاعات بسیار بیشتری را نیز از سطح این دو سیاره در اختیار ما گذاشت. وِستا سیاره‌ای کوهستانی است و ارتفاع برخی از کوه‌های آن دو برابر ارتفاع قله اورست است! اما سِرِس سیاره‌ای دره‌ای است. مشهورترین دهانه این سیاره، اوکاتور نام دارد که نورهای مرموزی از آن ساطع می‌شوند که بیشتر به فعالیت‌های سطحی این سیاره مربوط هستند.

مقامات ناسا می‌گویند که در طول ماموریت اصلی، فضاپیمای دان ۲۴۵۰ بار به دور دو سیاره وِستا و سِرِس گردش کرد که برابر است با طی کردن مسافت ۵٫۶ میلیارد کیلومتری. در طول این ماموریت، فضاپیما ۶۹ هزار تصویر با کیفیت را از جزئیات این دو سیاره به زمین ارسال کرده است.

به هر حال هنوز کار این فضاپیما تمام نشده است و دان همچنان به مشاهده سیاره سِرِس ادامه می‌دهد. اعضای تیم پروژه فضاپیمای دان اخیراً اعلام کرده‌اند که قصد دارند ماموریت را قدری افزایش دهند تا دان بتواند به جرم سوم نیز سفر کند و اطلاعاتی را مخابره کند. البته اعضای تیم هنوز جزئیاتی از جرم سوم را در اختیار مطبوعات نگذاشته‌اند، بنابراین هنوز مشخص نیست که این جرم سوم کدام سیاره کوتوله خواهد بود. اضافه شدن مدت زمان ماموریت فضاپیما به تصمیم ناسا بستگی دارد.

ناسا باید هر چه زودتر تصمیم خود را اعلام کند، زیرا اگر فضاپیمای دان تا تاریخ ۱۲ جولای (۲۲ تیر) سیاره سِرِس را ترک نکند به اندازه کافی سوخت هیدرازین (سوخت موشک) برای سفر به جرم سوم نخواهد داشت. اگر دان همچنان به دور سِرِس گردش کند، به اندازه کافی هیدرازین خواهد داشت که بتواند تا سال ۲۰۱۷ دوام بیاورد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.