ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو به مَگنِتوسفر سیاره مشتری وارد شد

+

ساعاتی پیش ناسا اعلام کرد که فضاپیمای جونو به مَگنِتوسفر (مغناط‌کُره) سیاره مشتری وارد شده است. مَگنِتوسفر، ناحیه‌ای است که تمام فعالیت‌های آن قسمت مانند حرکت ذرات، توسط آن‌چه که در سیاره مشتری است کنترل می‌شود. در سیاره مشتری یک لکه سرخ غول آسا وجود دارد که باعث به وجود آمدن میدان‌های مغناطیسی می‌شود. این لکه سرخ، طوفانی است با ابعاد چند برابر سیاره زمین که قرن‌هاست در حال وزیدن است.

اسکات بولتون، محقق اصلی پروژه فضاپیمای جونو از موسسه تحقیقات جنوب غربی در سن آنتونیو در خصوص وارد شدن فضاپیما به مَگنِتوسفر سیاره مشتری این چنین گفت:

Scott Bolton

در حال حاضر ما تنها از بخش اول عبور کرده‌ایم و یک قدم به مشتری نزدیک شده‌ایم. اکنون ما با سرعت بسیار زیادی به سیاره نزدیک می‌شویم و در این حین اطلاعات بسیار با ارزشی را به دست می‌آوریم.

فضاپیمای جونو در تاریخ ۴ جولای (۱۴ تیر) موتور اصلی خود را روشن می‌کند تا از سرعتش بکاهد، سپس فرآیند قرارگیری در مدار مشتری آغاز می‌شود. تا زمانی که فضاپیمای جونو از مَگنِتوسفر عبور می‌کند، ابزارهای علمی که بر روی این فضاپیما هستند هر گونه تغییر در ذرات و میدان‌های اطراف را ثبت و بررسی می‌کنند. مَگنِتوسفر هنگامی شکل می‌گیرد که جریانی از ذرات باردار، مانند بادهای خورشیدی، در تعامل با میدان مغناطیسی ذاتی یک سیاره (همانند میدان مغناطیسی مشتری که یکی از عوامل ایجاد کننده آن، لکه‌ی سرخ است) منحرف می‌شود.

5-nasasjunospa

داده‌هایی که از فضاپیمای جونو به شکل انیمیشن‌های رنگی و یا جریان صوتی به زمین ارسال شده‌اند نشان می‌دهند که این فضاپیما در تاریخ ۲۴ ژوئن از امواج ضربه‌ای درست در بخش خارجی مَگنِتوسفر عبور کرده و در تاریخ ۲۵ ژوئن وارد بخش کم چگال مَگنِتوسفر مشتری شده است.

ویلیام کِرث از واحد تحقیقات امواج دانشگاه آیووا گفت:

william kurth

امواج ضربه‌ای از بسیاری جهات همانند انفجار صوتی هستند. بادهای خورشیدی تمامی سیارات را با سرعتی برابر با چندین میلیون مایل در ساعت پشت سر می‌گذارند اما اگر به مانعی برخورد کنند، در آن‌جا یک نوع آشفتگی و اختلال به وجود می‌آید.

حالا این مانع بسیار بزرگ، مَگنِتوسفر سیاره مشتری است که همچون سدی عظیم بر سر راه بادهای خورشیدی ایستاده است. مَگنِتوسفر سیاره مشتری بزرگ‌ترین ساختار در منظومه شمسی به شمار می‌رود. ویلیام کِرث می‌گوید اگر مَگنِتوسفر مشتری در ناحیه نور مرئی قابل دیدن بود، ساکنین زمین آن را در اندازه‌ای تا دو برابر یک ماه کامل در آسمان مشاهده می‌کردند! در نظر داشته باشید که این اندازه تنها مربوط به بخش جلویی مَگنِتوسفر می‌شود. این بخش دارای طراحی اشک شکل است و بخش کوچک مَگنِتوسفر محسوب می‌شود. بخش بزرگ‌تر مَگنِتوسفر که در پشت مشتری قرار دارد، بسیار بزرگ است. دانشمندان تخمین زنده‌اند که طول آن، ۵ برابر فاصله زمین تا خورشید است!

jupiter_mag

چند روز پیش، جونو در خارج از ناحیه بادهای خورشیدی قرار داشت. فضاپیمای جونو در محیطی بود که به ازای هر اینچ مکعب، ۱۶ ذره وجود داشت اما حالا که وارد مَگنِتوسفر شده تراکم ذرات صدبرابر کم‌تر است. انتظار می‌رود که هرچه فضاپیما در مَگنِتوسفر فرو می‌رود و به مشتری نزدیک‌تر می‌شود، این تراکم مجدداً افزایش یابد.

اگرچه دانشمندان از قبل پیش‌بینی کرده بودند که درست در همین زمان فضاپیما از بادهای خورشیدی عبور کرده و وارد مَگنِتوسفر می‌شود، اما ساختار مرزی بین این دو بسیار پیچیده‌تر از آن‌ چیزی بوده که پیش‌بینی شده است به گونه‌ای که باری ماوک، از دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید که ساختار مرز بین این دو ناحیه خود می‌تواند بعدها عنوان یک پژوهش علمی باشد.

در ادامه ویدیویی را مشاهده می‌کنید که در آن در خصوص روند کلی فرآیند قرارگیری فضاپیما در مدار مشتری صحبت می‌شود:

دانلود با کیفیت SD 360p | دانلود با کیفیت HD 720p

نظر شما در خصوص گفته‌های بالا چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.