ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو در کم‌ترین فاصله از سیاره مشتری قرار گرفت

+

ساعت ۱۷:۲۰ دقیقه عصر به وقت تهران، فضاپیمای جونو فاصله خود را با سیاره مشتری کم‌تر کرد و در نزدیک‌ترین فاصله به ابرهای این سیاره قرار گرفت. در طول مدت زمانی که جونو در کم‌ترین فاصله با مشتری قرار دارد، با سرعت ۲۰۸ هزار کیلومتر بر ساعت و در ارتفاع ۴۲۰۰ کیلومتری از ابرهای این سیاره حرکت خواهد کرد. در طول ماموریت اصلی (تا ماه فوریه سال ۲۰۱۸ ادامه دارد)، این فضاپیما چنین وضعیتی را برای ۳۵ بار دیگر نیز تجربه خواهد کرد اما در پرواز امروز، برای نخستین بار این فضاپیما تمامی ابزارهای علمی خود را به کار خواهد گرفت تا از فاصله نزدیک‌تر و با جزئیات بیشتری به این سیاره غول‌پیکر نگاه کند.

اسکات بولتون، محقق اصلی جونو از موسسه تحقیقات جنوب غربی در سن آنتونیو در این خصوص می‌گوید:

Scott Bolton

پس از ورود موفقیت آمیز به مدار سیاره مشتری در تاریخ ۴ جولای، این برای نخستین بار است که به چنین فاصله نزدیکی رسیده‌ایم. ما به هنگام ورود به مدار، تمامی ابزارهای علمی موجود بر روی فضاپیما را خاموش کردیم تا بر روی روشن کردن راکت و قرار دادن جونو در مدار مشتری تمرکز کنیم. از آن زمان تا به امروز ما تمامی این تجهیزات را جزء به جزء و خیلی با دقت بررسی کردیم و البته هنوز هم باید بررسی‌های بیشتری را انجام دهیم اما اکنون مطمئن هستیم که همه چیز به خوبی کار می‌کند، بنابراین در طول مدت زمانی که فضاپیما به مشتری نزدیک شد، تمامی تجهیزات فعال بودند و چشمان جونو می‌دیدند و گوش‌هایش نیز می‌شنیدند! این برای نخستین بار است که ما واقعاً نگاهی نزدیک با جزئیات بالا را به پادشاه سامانه خورشیدی خود داریم و می‌خواهیم که بفهمیم این غول گازی چگونه کار می‌کند.

داده‌های علمی و مهمی که به هنگام نزدیک شدن فضاپیما به مشتری ثبت می‌شوند در طول چند روز آینده به زمین منتقل شده و به احتمال زیاد توسط ناسا منتشر خواهند شد اما نتایج اولیه داده‌ها و تفسیر کلی آن‌ها به این زودی‌ها منتشر نخواهند شد و دانشمندان ناسا باید فعلاً بر روی آ‌ن‌ها کار کنند.

استیو لِوین، دانشمند پروژه فضاپیمای جونو از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا واقع در پاسادنا، کالیفرنیا در این خصوص می‌گوید:

Levin-400

تابه امروز هیچ فضاپیمایی در چنین فاصله نزدیکی به دور مشتری گردش نکرده است، همچنین جونو نخستین فضاپیمایی است که بدین شکل به دور قطب‌های این سیاره گردش می‌کند. این نخستین فرصت ما برای مطالعه نزدیک مشتری است و مطمئناً داده‌های بسیاری خواهیم داشت که ما را شگفت زده می‌کنند. به همین دلیل ما برای این که در خصوص این داده‌ها مطمئن شده و به نتیجه‌ای جامع برسیم، به زمان بیشتری نیاز داریم.

بر روی فضاپیمای جونو چندین ابزار و تجهیزات علمی نصب است که در مدت زمان نزدیک شدن این فضاپیما به مشتری همگی فعال بوده‌اند، همچنین دوربین نور مرئی جونو نیز از این لحظه بی‌نظیر تصاویر متعددی را به ثبت رسانده است که به تدریج به زمین مخابره خواهند شد. تعداد زیادی از تصاویر با رزولوشن بالا به ثبت رسیده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به تصاویر اتمسفر خارق‌العاده مشتری و همچنین تصاویر جالب ثبت شده از قطب‌های شمال و جنوب این سیاره اشاره کرد. انتظار می‌رود که ناسا این تصاویر را اواخر هفته بعد به صورت عمومی منتشر کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.