ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای افق‌های نو آخرین داده‌های خود از پلوتو را به زمین ارسال کرد

+

فضاپیمای افق‌های نو سال گذشته به سیاره پلوتو رسید و نخستین تصاویر نمای نزدیک را از این سیاره به زمین ارسال کرد که بسیاری از تحقیقات دانشمندان را تایید و رد کرد. این فضاپیمای تاریخ‌ساز، به تازگی اطلاعاتی جامع را از هرآن‌چه که از پلوتو به دست آورده است را به زمین ارسال کرده و این‌ها آخرین داده‌هایی هستند که افق‌های نو به دست آورده و فرآیند ارسال آن‌ها به زمین چیزی در حدود یک روز به طول انجامیده است. جمع‌آوری این اطلاعات جامع نزدیک به ۱۵ ماه طول کشیده و حجم آن‌ها نیز بیش از ۵۰ گیگابایت است. ناسا امروز صبح رسماً اعلام کرد که این فضاپیما بالاخره آخرین اطلاعات را به زمین ارسال کرده که جزئیات و تصاویری را از پلوتو و شارون (قمر پلوتو) را نیز شامل می‌شود. ناسا در نظر دارد که این داده‌ها را دوباره بررسی کند و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند و سپس آن‌ها را از روی دستگاه ضبط داده افق‌های نو پاک کند. ناسا ماموریت این فضاپیما را مجدداً تمدید کرده و ایستگاه بعدی آن نیز کمربند کایپر است.

آلن استرن، سرپرست ماموریت فضاپیمای افق‌های نو در جریان بیانیه‌ای خبری اعلام کرد:

alan-stern

داده‌هایی که افق‌های نو از پلوتو و سیستم کوچکی که این سیاره تشکیل داده تهیه کرده است ما را همواره شگفت‌زده می‌کند و ما مبهوت زیبایی و پیچیدگی پلوتو و قمرهایی که در اطراف این سیاره هستند شده‌ایم. داده‌هایی که اخیراً به زمین ارسال شده‌اند بیش از ۴۰۰ یافته علمی را شامل می‌شوند و ما می‌خواهیم که با دقت بر روی این داده‌ها کار کنیم. چه کسی می‌داند که چه زمانی دوباره داده‌هایی از پلوتو به زمین ارسال می‌شوند؟

ناسا در نظر دارد که داده‌های ذخیره شده بر روی دستگاه‌های ضبط این فضاپیما را به طور کامل پاک کند تا برای ماموریت بعدی آماده شود. این فضاپیما تا چند وقت دیگر به کمربند کایپر می‌رسد و نخستین تصاویر را از این کمربند یخی به زمین ارسال می‌کند. از جمله اجرام مشهور کمربند کایپر می‌توان به سیاره کوتوله اریس اشاره کرد و ثبت تصاویر نمای نزدیک از این اجرام و بررسی آن‌ها می‌تواند ما را یک گام دیگر به حل معمای چگونگی پدید آمدن سامانه خورشیدی نزدیک‌تر کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

بیشتر بخوانید

با کمربند کایپر آشنا شوید

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.