ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

+

بالاخره و بعد از گذشت ۱۱ سال از آغاز طرح شبکه ملی اطلاعات، فاز نخست این شبکه امروز عملیاتی و طی مراسمی افتتاح شد. 

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری ایسنا، مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات صبح امروز با حضور معاون اول رییس‌جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. به گفته مسئولان یکی از اهداف راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این است که کاربران ایرانی در سطح کشور بتوانند هر زمانی و هر مکانی و با هر نیازی به این شبکه دسترسی از ظرفیت‌های آن برای انجام خواست ارتباطی خود استفاده کنند.

در ابتدای مراسم نصرالله جهانگرد به‌عنوان رییس سازمان فناوری اطلاعات طی سخنانی با گرامیداشت هفته دولت و مقام شهیدان رجایی و باهنر گزارشی از فعالیت‌های وزارت ارتباطات و شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه برای راه‌اندازی پروژه شبکه ملی اطلاعات ارائه و اظهار کرد: مجموعه مراحل طی شده در شروع برنامه شبکه ملی در قانون پنجم توسعه تعریف مصوب داشت و اواخر سال ۱۳۹۲ مصوبه به‌طور موجز مورد تصویب قرار گرفت تا دارای یک شبکه توانمند، کوشا، امن باقابلیت موبیلیتی در سراسر کشور داشته باشیم.

وی با تأکید بر فعالیت‌های مربوط به زیرساخت‌ها و توانمندسازی شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: بازنگری مقررات و قوانین برای ایجاد محیط اقتصادی و فعال، فعالیت‌های مربوط به حفظ حریم شهروندان، فعالیت‌های مربوط به خدمات محتوایی پایه و پیوست فرهنگی و فعالیت‌های مربوط به حوزه انتقال، شبکه‌های دسترسی از اقدامات انجام‌شده برای توانمندسازی این شبکه بود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با ابراز امیدواری نسبت به تحقق بستر استقرار شبکه، امنیت و افزایش محتوای بومی با راه‌اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات افزود: فاز دوم این شبکه دهه فجر امسال و فاز سوم در روز مخابرات سال آینده راه‌اندازی می‌شود و مجموعه فعالیت‌هایمان منجر به یک موضوع مهم شده است. جهانگرد درباره سهم ترافیک داخلی خاطرنشان کرد: سهم ترافیک مردم در شهریور ۹۲، ۹۰ درصد به خارج می‌رفت، الان سهم ترافیک داخل به بیش از ۴۰ درصد رسیده و امیدواریم در آینده سهم ترافیک داخلی بیشتر نیز بشود.

در ادامه جلسه دکتر فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به تعریف شبکه ملی اطلاعات پرداخت و اظهار کرد: بحث شبکه ملی اطلاعات بحثی سهل و درعین‌حال ممتنع است؛ سهل به این دلیل که مطلب خیلی روشن است و ممتنع از این نظر که معمولاً برداشت‌های متفاوتی از شبکه ملی وجود دارد و بارها خبرنگاران از بنده پرسیدند که آیا این شبکه راه‌اندازی شده یا خواهد شد و بعضاً مسئولان هم این برداشت را داشتند که این شبکه در حد شبکه اختصاصی در چارچوب مرزهای ملی است، درحالی‌که بر اساس تعریف شورای عالی فضای مجازی این شبکه به هیچ‌وجه اختصاصی در چارچوب مرزهای جغرافیایی ایران تعریف نشده است.

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات شبکه‌ای است  که در آن اراده ملی ایران محقق می‌شود و یک ملت می‌تواند نیازهای فضای مجازی خود را در این شبکه برطرف سازد. بنابراین اگر بخواهیم تعریفی از این شبکه بر اساس تعریف شورای عالی فضای مجازی داشته باشیم باید بگوییم شبکه‌ای است که بتوانیم در آن همه خدمات و آنچه در فضای مجازی قابل تحقق است در چارچوب اطلاعات، ارتباطات و اتصالات و انواع خدمات در حوزه‌های مختلف مانند اقتصادی، آموزشی، دولت و سلامت الکترونیک را محقق کنیم.

دکتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان سخنران بعدی مراسم با ابراز تشکر از دولت و مجلس برای فراهم کردن بودجه در جهت تأمین زیرساخت‌ها، اظهار کرد: در ابتدای دولت بعد از بررسی دیدیم که زیرساخت موجود در کشور درشان ملت بزرگ ایران نیست از سوی دیگر در مقایسه با کشورهای هم‌طراز خود خیلی عقب بودیم. نگاه دولت دکتر روحانی به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کاملاً با دولت قبل متفاوت بود و آن را پیشران توسعه و توانمندسازی بخش‌های دیگر می‌دیدند.

وی با بیان اینکه ما مشکلات بخش خصوصی را مشکلات خودمان تلقی می‌کردیم، اظهار کرد: از اواخر سال گذشته اپراتورها و تولیدکنندگان محتوا درگیر شبکه ملی اطلاعات شدند. واعظی همچنین با اشاره به نقش مرکز ملی فضای مجازی در توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت: اگر این تحول در مرکز ملی فضای مجازی نبود، به اینجا نمی‌رسیدیم. بنابراین از آقای فیروزآبادی و از شورای عالی فضای مجازی تشکر می‌کنم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از ابتدای دولت قول و قرار داشتیم که ما مسئول تمام بخش‌هایی هستیم که در حوزه ICT فعالیت می‌کنند، گفت: چیزی که امروز به آن رسیدیم محصول کار جمعی است. وی بابیان اینکه در دی‌ماه ۱۳۹۲ با تصمیم شورای عالی فضای مجازی تکلیف ما مشخص شد؛ البته از برنامه چهارم توسعه برنامه این شبکه تصویب شده بود تصریح کرد: اما کسانی که امروز به این شبکه انتقاد دارند کسانی هستند که خودشان در زمان در دست داشتن مسئولیت، اقدام قابل‌توجهی نکردند.

او با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیتی برای کاربران ایجاد نمی‌کند، گفت: برخی تبلیغاتی می‌کنند مبنی بر اینکه شبکه ملی اطلاعات در دسترسی کاربران محدودیت ایجاد می‌کند، درصورتی‌که این شبکه فقط برای این است که کاربران داده‌های داخلی را باکیفیت بیشتر و تعرفه ارزان‌تر دریافت کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری، بیان کرد: ما از همان روز اول این موضوع را در دستور کار قراردادیم و می‌خواستیم در عمل نشان دهیم آنچه که مطالبات مقام معظم رهبری است را پیگیری می‌کنیم.

در ادامه شبکه ملی اطلاعات توسط اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور افتتاح شد و وی در سخنانی این پروژه را یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین طرح‌های کشور دانست.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.