ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز افتتاح شد

+

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در دانشگاه تهران افتتاح شد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری ایسنا، سند توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سال ۹۰ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و بر این اساس دولت موظف شد تا از تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای انجام تحقیقات علوم شناختی حمایت کند. در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شد و موظف شد تا نسبت به تدوین اساسنامه آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز به عنوان یک موسسه ملی اقدام کند.

اساسنامه این آزمایشگاه از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تدوین شد و در سال ۹۳ به تصویب شورای گسترش وزارت علوم رسید. در این اساسنامه وزرای علوم و بهداشت و همچنین معاون علمی رییس‌جمهور و معاونین تحقیقات و فناوری‌های آنها عضو هیئت امنای این آزمایشگاه تعیین شدند. ریاست هیئت امنای این آزمایشگاه بر عهده وزیر علوم و ریاست آزمایشگاه نیز بر عهده وزیر بهداشت است.

اولین جلسه هیئت امنای آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در سال ۹۳ تشکیل شد و وزیر بهداشت، دکتر محمدرضا آی استاد گروه فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه تهران را به‌عنوان رییس این آزمایشگاه پیشنهاد کرد که به‌اتفاق آراء به تصویب هیئت امنا رسید. در فاز اول این آزمایشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات هزینه شد و آزمایشگاه در حال مطالعه برای خرید تجهیزات فاز دوم است. علاوه بر این، دانشگاه تهران محل استقرار این آزمایشگاه تعیین شد؛ ولی این دانشگاه مالک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز نخواهد بود.

در حال حاضر این آزمایشگاه با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز به عنوان مجهزترین مرکز تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی است که مجهز به دستگاه‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی، تسلا باقابلیت ثبت اطلاعات کارکردی، انواع  تجهیزات تحریک غیرتهاجمی مغز شامل مغناطیسی و الکتریکی سازگار با ام.آر.آی، انواع دستگاه‌های بسیار پیشرفته الکتروانسفالوگرافی باقابلیت استفاده همزمان در دستگاه ام.آر.آی و دستگاه طیف نگار نزدیک مادون‌قرمز کارکردی است. این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده‌ها، پردازش تصاویر و سیگنال و همچنین واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی است.

این آزمایشگاه به‌عنوان یک موسسه دولتی مستقل برای پاسخگویی به نیازهای پژوهشی و فناوری کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور صبح دیروز افتتاح شد.

این آزمایشگاه همچنین دارای بخش‌های آزمایشگاهی همچون ام‌آرآی، بخش تحریک مغناطیسی مغز، بخش تحریک الکتریکی مغز، طیف‌نگاری مادون‌قرمز عملکردی، الکتروانسفالوگرافی، پردازش و آنالیز تصاویر، واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی، مگنتوانسفالوگرافی و بخش تحریک مغزی با فراصوت است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.