ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مغز نوزادان نئاندرتال احتمالاً همانند مغز انسان رشد کرده است

+

نئاندرتالها و انسان‌ها وجه مشترک‌های زیادی دارند. طبق آخرین گزارش‌ها حتی انسان‌ها و نئاندرتال ها باهم دیگر نوزادانی به دنیا آورده‌اند. اما همیشه سؤالاتی در مورد مغز نئاندرتال ها وجود داشته است و حال دانشمندان به برخی از این سؤالات پاسخ داده‌اند. با ما همراه باشید.

دانشمندان روند توسعه‌ی انسان‌ها و نئاندرتال‌ها را در زمانی حیاتی هم‌چون دوران نوزادی بررسی کرده‌اند. طبق بررسی‌ها در اولین سال زندگی انسان‌های مدرن، قسمت‌هایی از مغزشان همانند مخچه، لوب‌ آهیانه و لوب گیجگاهی که بخش‌های اصلی مربوط به زبان و تعامل اجتماعی هستند، جهش‌هایی را تجربه می‌کنندگزارش‌های قبلی بیان می‌کردند که مغز نوزادان نئاندرتال بدون هیچ تمرکزی در قسمت‌های مشخص و بیشتر شبیه مغز شامپانزه‌ها توسعه پیدا کرده‌اند. اما پژوهش‌های جدید تردیدهایی در مورد این ایده به وجود آورده است.

دانشمندان برای انجام این پژوهش‌های جدید، جمجمه ی ۱۵ نئاندرتال را که شامل جمجمه‌ی یک نوزاد تازه به دنیا آمده و دو کودک زیر دو سال بود را به‌طور بسیار دقیقی تصویربرداری کردند. طبق داده‌های به‌دست‌آمده، دانشمندان بیان کردند که لوب گیجگاهی، لوب پیشانی و مخچه سریع‌تر از دیگر قسمت‌های مغز رشد کرده‌اند. این الگو بسیار شبیه آن چیزی است که در داخل مغز انسان‌های مدرن اتفاق می‌افتد. بر اساس گزارشی که دیروز در مجله‌ی Current Biology به چاپ رسیده است، دانشمندان وجود چنین احتمالی (شبیه بودن روند رشد مغز انسان‌ها و نئاندرتال‌ها) را بررسی کرده‌اند.

پژوهشگران در این مورد بیان می‌کنند که شاید چنین احتمال‌هایی به خاطر شکل متفاوت جمجمه‌ی نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن درست نباشند. جمجمه‌ی گرد انسان‌های مدرن نشانه‌ای ثبت‌شده از جهش‌های انجام‌شده است، درحالی‌که جمجمه‌ی نئاندرتال‌ها حالتی نسبتاً مسطح در بالای خود دارد. اگر رشد جمجمه‌ی آن‌ها نیز به شیوه‌ی انسان‌های مدرن بوده و مغز آن‌ها رشد سریعی در مخچه و لوب‌ گیجگاهی داشته است، باید در حرف زدن و برقراری ارتباط بسیار ماهرتر از چیزی بوده‌ باشند که ما پیش از این تصور می‌کردیم.

طبق گفته‌ی این دانشمندان چنین تحقیقاتی به ما کمک می‌کند که بفهمیم چگونه نوزادان جفت نئاندرتال-انسان مدرن این شانس را داشته‌اند که ژن‌هایشان را در طول نسل‌های منتقل کنند و به بسیاری از ما انسان‌های امروزی برسانند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.