ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تماشا کنید: تولید سنسور بی سیم بسیار کوچک که می تواند اندام های مصنوعی را کنترل کند

+

دستگاه بسیار کوچکی که در بالا مشاهده می‌کنید یک سنسور بی سیم است که پزشکان روزی می‌توانند آن را وارد بدن انسان کنند و همچون یک دستبند سلامتی فیت بیت (Fitbit) می‌تواند عملکرد اندام‌های مصنوعی رباتیک را کنترل کند.

یک تیم از دانشمندان دانشگاه برکلی در کالفرنیا سنسوری را توسعه داده‌اند که اندازه یک دانه برنج‌ است و می‌تواند به لطف پوشش پیزوالکتریکی که بر روی آن قرار دارد امواج مافوق صوت را به انرژی جنبشی تبدیل کند. این سنسور قادر خواهد بود تا داده‌های حاصل از یک سلول عصبی را به مقصد مورد نظر مخابره و همین امر باعث می‌شود تا بتوان به راحتی از آن برای کنترل اندام های مصنوعی استفاده کرد.

این سنسور در حال حاضر ۴ میلی‌متر طول دارد و ۱ میلی‌متر مربع است و دانشمندان آن را غبار عصبی نامیده‌اند، این دانشمندان در حال حاضر در تلاش هستند تا اندازه این سنسور را به اندازه نیمی از قطر موی انسان برسانند. علاوه بر این این سنسور باید از موادی تهیه شود تا بتوان از آن تا انتهای عمر استفاده کرد، در حال حاضر الکترودهایی که در بدن انسان استفاده می‌شود تنها می‌توانند یک یا دو سال عمر کنند و باید آن‌ها را تعویض کرد.

پزشکان بر این باور هستند که می‌توان از این سنسور علاوه بر کنترل اندام‌های مصنوعی، برای کنترل روند درمان سرطان و بررسی تومورهای سرطانی استفاده کرد، حتی ممکن است روزی بتوان برای درمان بیماری صرع نیز از این سنسور استفاده کرد، هم‌اکنون دانشمندان توانسته‌اند این سنسور را بر روی بدن موش‌ها آزمایش کنند و تا رسیدن به این اهداف فاصله زیادی وجود دارد.

نظر شما در رابطه با این سنسور چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.