ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان یک سیاره کوتوله جدید را در سامانه خورشیدی کشف کردند

+

گروهی از دانشمندان فضا در دانشگاه میشیگان به تازگی موفق شده‌اند که یک سیاره کوتوله دیگر را در سامانه خورشیدی کشف کنند، اندازه این سیاره کوتوله تقریباً نصف سیاره پلوتو است و مدار آن به دور خورشید در مقایسه با مدار پلوتو، ۲ برابر دورتر است. خبر کشف این سیاره کوتوله توسط رادیو NPR اعلام شده است. این شبکه رادیویی به تازگی با فیزیک‌دان ارشد این گروه، دیوید گِردِز مصاحبه‌ای را انجام داده و خبر کشف سیاره کوتوله را اعلام کرده است. دیوید گِردِز به خبرنگار این رادیو اعلام کرده که اخیراً گروهی از دانشجویان گرد هم آمدند تا اجرام جدیدی را در آسمان کشف کنند و آن‌ها را نیز به نقشه در حال گسترش کهکشان بیافزایند. این دانشجویان پس از انجام تحقیقات لازم، به سراغ نرم‌افزاری رفتند که می‌تواند شبیه‌سازی‌های دوربین انرژی تاریک (قوی‌ترین دوربین دیجیتال موجود در جهان که دربرگیرنده ۶۲ دستگاه جفت کننده بار است و تصاویری ۵۷۰ مگاپیکسلی به ثبت می‌رساند. این دوربین توانسته نورهای قدیمی عالم را ببیند) را تجزیه و تحلیل کند. آن‌ها به دنبال اجرامی بودند که در سامانه خورشیدی قرار دارند.

این سیاره کوتوله جدید که با نام ۲۰۱۴UZ224 شناخته می‌شود، بسیار کوچک بوده و تنها ۳۳۰ مایل عرض دارد و به همین دلیل این گروه کاشف در تردید هستند که آن را در دسته سیاره‌های کوتوله جای دهند. اما در حال حاضر نام این سیاره کوتوله نیز در کنار دیگر کوتوله‌های سامانه خورشیدی مانند ماکی‌ماکی، سِدنا، اِریس و پلوتو قرار گرفته است. این سیاره کوتوله جدید خیلی از زمین دور است و تقریباً ۱۴ میلیارد کیلومتر از ما فاصله دارد و مدار آن از خورشید به اندازه‌ای دور است که هر بار گردش آن به دور خورشید چیزی در حدود ۱۱۴۰ سال زمینی به طول می‌انجامد. با توجه به فاصله بسیار زیاد آن از خورشید، باید آن را نیز در دسته اجرام فرانپتونی قرار داد که در کمربند سیارکی کایپر قرار دارند.

نرم‌افزار تحلیل‌گری که توسط این گروه کاشف توسعه یافته، اجازه مسیریابی اجرام در حال حرکت را می‌دهد و برای این کار نیز نیازی به ثبت تصاویر مختلف در شب‌های متوالی ندارد و اجازه نوعی “اتصال نقطه‌ای” را می‌دهد که اجرام در حال حرکت در آسمان شب را مشخص می‌کند. اما مشکل کار این‌جا است که انجام این فرآیند توسط نرم‌افزار خیلی به طول می‌انجامد و کشف این سیاره کوتوله نزدیک به دو سال طول کشیده و این موضوع را می‌توان از نام سیاره کوتوله نیز فهمید اما دیوید گِردِز امیدوار است که نسخه جدید این نرم‌افزار بتواند اجرام مشابه را در بازه زمانی کوتاه‌تری بیابد، با توجه به گفته‌های وی نسخه جدید این نرم‌افزار به احتمال زیاد می‌تواند سیاره مرموز سامانه خورشیدی که با نام سیاره ۹ شناخته می‌شود را نیز کشف کند. سیاره شماره ۹ یک سیاره مرموز است که اندازه آن ۱۰ برابر اندازه زمین بوده و در مداری غیرمعمول به دور خورشید گردش می‌کند و به لبه‌های بیرونی سامانه خورشیدی نیز می‌رود. تا به امروز چندین مطالعه گسترده انجام شده که همگی آن‌ها نشان داده‌اند بسیاری از اجرام موجود در آسمان تحت تاثیر یک نیروی عظیم هستند و همین نشان می‌دهد یک سیاره بزرگ در تاریکی سامانه خورشیدی مخفی شده است. دانشمندان علوم فضایی بر این باورند که تهیه یک نقشه کامل از سامانه خورشیدی می‌تواند آن‌ها را در جهت فهم بیشتر بخش‌های مختلف آن یاری رساند.

نظر شما در مورد این کشف مهم چیست؟

بیشتر بخوانید

با کمربند کایپر آشنا شوید

دیسک فشرده به کدام بخش از آسمان گفته می‌شود؟

دانشمندان موفق شدند قمر سیاره کوتوله ماکی‌ماکی را کشف کنند

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.