ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ماموریت فضاپیمای افق‌های نو تمدید شد؛ فضاپیمای دان در سِرِس باقی می‌ماند

+

پس از گذر تاریخی بر فراز پلوتو، حال فضاپیمای نیو هورایزنز (افق‌های نو) چراغ سبز ناسا را برای تمدید ماموریت خود دریافت کرده است و اکنون قرار است که راهی بخش خارجی منظومه شمسی شده و وارد کمربند کایپر شود و به بررسی یکی از اجرام موجود در این کمربند که با نام ۲۰۱۴ MU69 شناخته می‌شود بپردازد. قرار است که این فضاپیما در اول ژانویه سال ۲۰۱۹ با این جرم باستانی که توسط دیگر اجرام باقی مانده از زمان شکل‌گیری منظومه شمسی احاطه شده، دیدار کند.

جیم گرین، مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا در این خصوص گفت:

jim green

ماموریت فضاپیمای افق‌های نو به پلوتو، بیش از انتظارات ما بود و حتی تصاویری که هم اکنون این فضاپیما مخابره می‌کند باعث شگفتی ما می‌شوند. شاید اسمش را جاه طلبی بگذارید، اما ما واقعاً دوست داریم که در قلب تاریکی سفر کرده و به بخش خارجی منظومه شمسی برویم و هدفی را بررسی کنیم که تا به امروز هیچ اطلاعاتی از آن نداشته‌ایم.

طبق گزارشات ارائه شده، ناسا در وضعیت ۹ ماموریت تجدید نظر کرده و سعی کرده آن‌ها را طبق برنامه‌ریزی‌هایی دقیق، مجدداً تمدید کند. تصمیم گیری‌های نهایی در خصوص گسترش هر ماموریتی مشروط به میزان بودجه سالانه‌ای است که به ناسا و تحقیقات آن تعلق می‌گیرد. ناسا همچنین اعلام کرد که برنامه‌ای برای گسترش ماموریت فضاپیمای دان (Dawn) ندارد و این فضاپیما همچنان به دور سیاره کوتوله سِرِس گردش خواهد کرد و قرار نیست به سراغ یکی دیگر از اجرام کمربند سیارکی برود.

جیم گرین در این خصوص نیز گفت:

jim green

بررسی و نظارت طولانی مدت سیاره سِرِس، به خصوص وقتی که او در پریهلیون (بخشی از مدار سِرِس که نسبت به خورشید در نزدیک‌ترین فاصله قرار دارد) قرار می‌گیرد، می‌تواند مشاهدات علمی بسیار گسترده‌تری را در اختیار ما بگذارد و این برای ما بسیار با ارزش‌تر از سفر به سیاره کوتوله آدئونا است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.