ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تصویر ارسال شده از زحل، برخی از حلقه‌های این سیاره را خمیده نشان می‌دهد

+

ناسا به تازگی تصاویری خیره‌کننده را از نگین منظومه شمسی، یعنی سیاره زحل منتشر کرده است که در آن‌ها می‌توان حلقه‌های بسیار زیبای این سیاره را مشاهده کرد. تصاویر منتشر شده همگی توسط فضاپیمای کاسینی به ثبت رسیده‌اند. در یکی از این تصاویر، مورد بسیار جالبی دیده می‌شود و آن هم خمیدگی جزئی برخی از حلقه‌های این سیاره است. اگر خوب دقت کنید، می‌بینید که درست در جایی که گویی حلقه‌ها به سیاره می‌رسند، یک خمیدگی در حلقه‌ها به وجود آمده است که بسیار جالب به نظر می‌رسند.

در واقع، هیچ‌گونه تغییر فیزیکی در ظاهر این حلقه‌ها به وجود نیامده است و آن‌چه که شما به عنوان خمیدگی می‌بینید، نوعی خطای بینایی فضایی است. در تصویر، به نظر می‌رسد که حلقه‌های A و F سیاره زحل دچار یک خمیدگی جزئی شده‌اند اما با توجه به گفته گروه رسانه‌ای ناسا دلیل این پدیده، اتمسفر سیاره زحل است که همانند یک لنز بزرگ عمل می‌کند. اما جدای از این موضوع، چرا در پس زمینه تصویری که منتشر شده ستاره و یا دیگر اجرام فضایی چندان دیده نمی‌شوند؟ ناسا توضیح می‌دهد که دلیل این موضوع، حلقه‌های سیاره زحل هستند. همان‌طوری که می‌دانید، حلقه‌های این سیاره از بی‌شمار تکه یخ و سنگ تشکیل شده‌اند و همانند یک آینه قدرت‌مند نور را بازتاب می‌کنند و شدت بازتاب به حدی بالاست که باعث می‌شود اجرام اطراف و یا دوردست کاملاً واضح دیده نشوند زیرا این بازتاب نوری از هر جرمی که در اطراف این سیاره قرار دارد، بیشتر است و نور آن‌ها در بازتاب نوری حلقه‌ها محو می‌شود.

pia20491-1041 (1)

به همین دلیل است که هیچ‌گاه در تصاویر منتشر شده از سیاره زحل، ستاره‌ای دیده نمی‌شود و دوربین‌ها نمی‌توانند بدون آن‌که تحت تاثیر این شدت نوری قرار بگیرند هم از ستاره‌ها و هم از حلقه‌های این سیاره تصویر تهیه کنند. بنابراین برای تهیه تصویر از این سیاره، دوربین‌ها باید از تکنیک نوردهی کوتاه مدت استفاده کنند و همین موضوع باعث می‌شود که ستاره‌های اطراف یا دوردست دیده نشوند. از این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که اتمسفر این سیاره تحت تاثیر تشعشعات نوری بسیار بالایی قرار دارد. اتمسفر زحل بخش اعظمی از این پرتوهای نوری را جذب می‌کند اما برخی از آن‌ها از اتمسفر این سیاره رد می‌شوند و حین عبور از اتمسفر شکسته شده و مجدداً وارد فضا می‌شوند. وقتی که نور از داخل اتمسفر عبور می‌کند، این اتمسفر همانند یک لنز بزرگ عمل کرده و نوری که می‌خواهد مجدداً به فضا برگشت داده شود را دچار خمیدگی می‌کند.

نتیجه این فرآیند، خمیدگی حلقه‌های زحل در تصویری است که امروز منتشر شده است. وجود اتمسفر و نقشی که به عنوان یک لنز بزرگ ایفا می‌کند، باعث می‌شود این حلقه‌ها خمیده به نظر برسند و این در حالیست که از نظر فیزیکی هیچ تغییری در ظاهر حلقه‌ها به وجود نیامده و این چشم ماست که دچار خطا شده و فریب یک تردستی فضایی را خورده است. نکته جالب‌تر این است که تصویر فوق توسط فضاپیمای کاسینی در تاریخ ۹ ژوئن و از فاصله ۱٫۸ میلیون کیلومتری از این سیاره به ثبت رسیده است. فضا، واقعاً جای عجیب و خارق‌العاده‌ای است.

نظر شما در خصوص این پدیده چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.