ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ثبت یک رکورد خارق‌العاده: رباتی که یک مکعب روبیک را در ۰٫۶۳۷ ثانیه حل کرد!

+

هر کدام از ما وقتی که با یک مکعب روبیک مواجه می‌شویم سعی می‌کنیم که آن را حل کنیم اما این‌کار بسیار دشوار است و به این سادگی‌ها انجام نمی‌شود، حتی اگر فرمول حل مکعب را نیز داشته باشید، حل آن به طول می‌انجامد. حل مکعب روبیک برای انسان چالش برانگیز است و رکورد حل آن چند ثانیه است اما سریع‌ترین نیست! به تازگی یک ربات توانسته مکعب روبیک ۳×۳ را با سرعتی خارق‌العاده و ۱۰ برابر سریع‌تر از رکوردی که یک انسان ثبت کرده حل کند! این ربات حیرت‌انگیز، Sub1 Reloaded نام دارد و توانسته در مدت زمان ۰٫۶۳۷ ثانیه مکعب روبیک را حل کند و هر کدام از آن‌ها را در سمت مخصوص به خودشان قرار دهد. این ربات پیش‌تر از خود رکورد ۰٫۸۸۷ ثانیه‌ای را بر جای گذاشته بود اما حالا و با تعویض پردازنده توانسته به یک رکورد جدید دست پیدا کند.

سازنده این ربات که یک شرکت آلمانی است، در هفته جاری و در نمایشگاه Electronica که در شهر مونیخ برگزار شد در کنار به نمایش گذاشتن یک فناوری مخصوص اتومبیل‌های خودران، این رکورد را نیز در مقابل همگان ثبت کرد. شرکت سازنده این ربات می‌گوید که برای حل چنین مکعبی با دستگاه ماشینی، قدرت محاسباتی بسیار زیادی مورد نیاز است این شرکت در ادامه بیانه خود گفت:

infenon-logo

قدرت کنترل موتور این ربات توسط یک میکروکنترلر از خانواده AURIX تامین می‌شود، ما از میکروکنترلرهای مشابه در سیستم‌های دستیار رانندگی استفاده می‌کنیم.

شرکت Infineon (سازنده ربات) می‌گوید که برای ثبت رکورد با این ربات کافیست که دکمه شروع را بزنید. سنسورهای دوربین نصب شده بر روی این ربات با دقت حرکات را دنبال می‌کنند و بعد رایانه داخل ربات قادر خواهد بود که مکعب را به هم بریزد و آن را مجدداً ترکیب کند. شرکت سازنده ربات می‌گوید که تراشه محاسباتی یا به عبارتی “مغز” ربات، سریع‌ترین راه‌حل برای این مکعب است و دستورات لازم برای حل مکعب را به ۶ موتور بازوهای این ربات ارسال می‌کند.

هر مکعب روبیک با ۲۰ حرکت حل می‌شود اما آلبرت بیر، مهندس شرکت Infineon می‌گوید که او رایانه‌ای برای انجام کم‌ترین حرکات طراحی نکرده، بلکه اولویتش انجام حرکات در کوتاه‌ترین زمان ممکن بوده است و به همین دلیل ممکن است که این ربات برای حل مکعب روبیک از حرکات بیشتری هم استفاده کند.

نظر شما در مورد این رکورد چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.