ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

پمپ قلب جدیدی که هیچ تماسی با خون ندارد

+

دانشمندان در اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) در سوئیس یک نوع کاملاً جدیدی از پمپ قلب را توسعه دادند که هیچ تماسی با خون ندارد. پمپ‌های مختلفی در بازار وجود دارند، از جمله تعویض کل قلب و دستگاه‌های کمکی بطن چپ (LVAD)، اما همه آن‌ها به ناچار به سلول‌های قرمز خونی آسیب می‌سانند. علاوه بر این، تلاطم تولید شده توسط پمپ‌ها می‌تواند منجر به تشکیل لخته خون شود و به دنبال آن بیماران به داروهای ضد انعقاد نیازمند می‌شوند.

پمپ جدید متشکل از مجموعه‌ای از حلقه‌هاست که در اطراف آئورت که قادر به انبساط و انقباض است، قرار می‌گیرند. هنگامی که حرکت آن‌ها هماهنگ است، حلقه‌ها می‌توانند امواج فشاری‌ای را تولید کنند که به حرکت خون درون آئورت کمک می‌کنند.

این تکنولوژی به تغییر شکل سریع در پاسخ به جریان الکتریکی وابسته است. جریان الکتریکی به وسیله یک میدان مغناطیسی تحریک می‌شود که می‌تواند با استفاده از دستگاه خارجی ایجاد شود، به طوری که به هیچ سیمی برای نفوذ به پوست نیازی نیست و بنابراین احتمال عفونت کاهش پیدا می‌کند. هنوز به مراحل توسعه بیشتری نیاز است تا بتوان از این فناوری برای انسان استفاده کرد، اما محققان هم اکنون و در بیمارستان دانشگاه برن به همراه افرادی بر روی آزمایش‌های بالینی این موضوع کار می‌کنند. در ادامه ویدیویی را مشاهده می‌کنیم که در آن دانشمندان از چگونگی کار کردن این پمپ و مزایای آن سخن می‌گویند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.