ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تلسکوپ فضایی کپلر سیاره‌ای جوان که در اطراف ستاره‌ای در گردش است را کشف کرد

۱

شکل گیری یک سیاره، بسیار پیچیده و بی‌ نظم است و پس از اتمام این فرآیند، همه چیز برای انسان در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد! ستاره شناسان تا به امروز بیش از ۳۰۰۰ سیاره فراخورشیدی (سیاره‌هایی خارج از منظومه شمسی که به دور ستاره‌هایی خورشید مانند می‌گردند) را کشف کرده‌اند.

برای ستاره شناسان، تلاش برای فهمیدن نحوه کارکرد چرخه‌ی حیات سیستم‌های سیاره‌ای با استفاده از نمونه‌های فعلی بسیار دشوار بوده و مانند این است که ما بخواهیم چگونگی چرخه‌ی حیات یک انسان، از نوزادی تا جوانی را با بررسی یک انسان بزرگ‌سال درک کنیم! این کار عملاً نشدنی است و دانشمندان نیز به دشواری این عمل آگاه هستند. اما اکنون گروهی از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا، موفق شده‌اند سیاره‌ای فراخورشیدی و بسیار جوان را کشف کنند که کاملاً شکل گرفته و تکمیل شده است، این برای اولین بار در تاریخ است که یک چنین سیاره‌ای کشف شده و تا به امروز نظیر نداشته است. این سیاره جوان که K2-33b نام دارد، چیزی مابین ۵ تا ۱۰ میلیون سال سن داشته و هنوز مراحل ابتدایی زندگی خود را می‌گذراند اما با وجود این سن کم، به طور کامل شکل گرفته است.

اولین نشانه‌های وجود این سیاره فراخورشیدی توسط تلسکوپ فضایی کپلر دیده شدند. این تلسکوپ، حین انجام ماموریت K2 توانست کاهش نوری خفیف لحظه‌ای را از سوی یک ستاره با نام K2-33 ثبت کند و همین نشان می‌داد که این ستاره، میزبان یک سیاره است و گردش آن سیاره به دور ستاره مادر، مانع از انتشار نور ستاره شده و تلسکوپ فضایی کپلر توانسته در این بازه زمانی کوتاه، این کاهش نور را ثبت کند. علاوه بر داده‌ها و تصاویر تلسکوپ فضایی کپلر، مشاهدات رصدخانه کِک که در هاوایی واقع شده است نیز تایید می‌کنند کاهش نوری به وجود آمده از سوی ستاره K2-33 ناشی از گردش یک سیاره به دور آن است، این سیاره به تازگی K2-33b نام گرفته است. ترور دیوید، دانشجوی کارشناسی ارشد موسسه فناوری کالیفرنیا که به همراه پروفسور ستاره شناس، لایِن هیلِن‌برند برای اولین بار اسناد مربوط به این سیاره را منتشر کردند، می‌گوید:

Trevor David Caltech

با گذشت ۴٫۵ میلیارد سال، زمین اکنون یک سیاره میان‌سال به شمار می‌رود، یعنی زمین ما اکنون مانند یک انسان ۴۵ ساله است. اگر بخواهیم عمر زمین را با سیاره K2-33b مقایسه کنیم، عمر این سیاره در برابر عمر زمین تنها چند هفته است!

از طرفی دیگر، اِریک پِتیگورا، محقق و دارای مدرک دکترا در علم سیاره شناسی و همچنین یکی از افرادی که اسناد مربوط به کشف این سیاره را نوشته گفت:

Erik Petigura Caltech2

این کشف، نقطه عطفی در علم شناسایی سیارات فراخورشیدی خواهد بود. سیاره تازه متولد شده K2-33b به ما کمک می‌کند که به راز شکل گیری سیارات پی ببریم، این بسیار مهم است زیرا به ما کمک می‌کند که چگونگی شکل گیری زمین و یا حتی حیات را نیز درک کنیم.

وقتی که ستاره‌ها شکل می‌گیرند، محیط اطراف آن‌ها به صورت دایره‌ای شکل، توسط گاز و غبارهایی که روزی این ستاره‌ها را شکل دادند محاصره می‌شود، که معمولاً آن‌ها را دیسک‌های گازی می‌نامند. یک ستاره جوان که تنها چند میلیون سال سن دارد و در مراحل پایانی و تکمیلی شکل گیری به سر می‌برد توسط گاز و غبار بسیاری محاصره می‌شود، به گونه‌ای که ستاره به سختی قابل مشاهده است. اما با توجه به مشاهداتی که تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا انجام داده، در اطراف ستاره‌ای که سیاره جوان K2-33b به دور آن در گردش است تنها مقدار کمی گاز و غبار باقی مانده و همین تعجب دانشمندان را برانگیخته است.

ترور دیوید در این خصوص نیز می‌گوید:

Trevor David Caltech

ستاره شناسان به خوبی می‌دانند که در ناحیه بالایی صورت فلکی عقرب، بخش اعظمی از شکل گیری ستارگان به پایان رسیده است و چیزی در حدود یک چهارم این ستاره‌ها در اطراف خود دیسک‌های گازی دارند که در نور می‌درخشد. باقی ستاره‌هایی که در این ناحیه هستند یک چنین دیسک‌هایی را در اطراف خود ندارند و ما نیز دلیل آن را به پایان رسیدن فرآیند شکل گیری ستاره‌ها می‌دانیم. تکمیل شکل گیری یک ستاره در این ناحیه، فرصت مناسبی را به وجود می‌آورد که دانشمندان بتوانند سیارات فراخورشیدی را در اطراف آن‌ها کشف کنند.

سیاره K2-33b، همانند دیگر سیارات فراخورشیدی به دلیل کاهش نور مقطعی ستاره مادر کشف شد. این کاهش نور مقطعی نشان می‌دهد که سیاره‌ای در حال گذر از مقابل ستاره است. دانشمندان با مطالعه بسامدهای به دست آمده از کاهش نور ستاره و همچنین اندازه گیری مقدار نوری که کاهش یافته، می‌توانند اندازه و دوره مدار سیاره را تخمین بزنند. اندازه سیاره فراخورشیدی K2-33b تقریباً ۶ برابر زمین بوده و چیزی در حدود ۵۰ درصد از نپتون بزرگ‌تر است. این سیاره هر ۵ روز یک بار به دور ستاره مادر خود می‌چرخد، یعنی مداری با دوره ۵ روزه دارد و در مقایسه با فاصله زمین تا خورشید، ۲۰ برابر به ستاره مادر خود نزدیک‌تر است. K2-33b، همانند سیاره‌های گازی منظومه شمسی ما یک سیاره غول پیکر است با این تفاوت که فاصله غول‌های گازی منظومه شمسی از خورشید بسیار زیاد بوده اما K2-33b به ستاره مادر خود نزدیک است.

منبع:

واکنش شما:
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
Sajjad
عضو
گوگل
اکسپریا زد 5 پرمیوم
2 سال 5 ماه قبل

ممنون… مطالب عالین. سایتتون رو حتماً به دوستام معرفی میکنم 🙂

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.