ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بررسی نسل جدید رایانه های مناسب برای واقعیت مجازی!

+

بدون شک ۱۰ سال پیش اگر در مورد واقعیت مجازی برای کسی صحبت می‌کردیم تنها واکنش مخاطب‌مان، یک لبخند معنا دار بود. اما امروز اگر کسی با شما در مورد واقعیت مجازی بگوید و شما نفهمید، باز هم یک لبخند معنا دار نصیب‌تان خواهد شد!

امروزه ایام قیام و به پا خواستن هدست‌های واقعیت مجازی است، هدست‌هایی چون HTC Vive و اکیلوس ریفت کمپانی فیسبوک، که واقعا بسیاری را به حیرت وا داشته‌اند، خب چرا که نه. امروزه بازی‌هایی را شاهد هستیم که تماشا یا انجام آن‌ها از پشت یک نمایشگر ۲۰ اینچی هم مو به تن‌مان سیخ می‌کنند، چه برسد به اینکه آن‌ها را با تمام تفکیکی که چشم‌های‌مان می‌تواند داشته باشد بنگریم، حتی تصورش هم سخت که یک بازی ترسناک مثل Outlast در یک هدست واقعیت مجازی، چه میزان رعب و وحشت تحت عنوان هیجان می‌تواند وارد وجودمان کند.

امروزه دیگر فناوری واقعیت مجازی، گلیم خود را از آب دراورده است و کار به جایی رسیده که هدست‌های واقعیت مجازی را نسل بعدی گیمینگ می‌نامند. البته از حق نگذریم، این فناوری و دم و دستگاه‌های وابسته به آن، این پتانسیل را دارند که تحولی شگرف در دنیای گیمینگ و بسیاری دیگر به راه اندازند. اما کمی هم به اعداد و ارقام و مباحث شیرین سخت‌افزاری و قدرت رندرینگ بپردازیم. در نمایشگرهای ۲۰ اینچ هم ساخته شدن یک صحنه یا رندرینگ، مستلزم داشتن یک سیستم گرافیکی نسبتا قوی است. تصور کنین در هدست‌های واقعیت مجازی، قرار است رندر و صحنه‌هایی به وسعت میدان دید شما ساخته و پخش شود که صد البته باید نرخ فریم آن نیز در حد معقولی بالا باشد. خوشبختانه فعالان حوزه سخت افزار، سریع دست به کار شده و مقدمات موفقیت واقعیت مجازی را فراهم نموده‌اند.

از خوش‌نامان دنیای سخت افزار، انویدیا است که کوچک و بزرگ با او آشنا هستیم. انویدیا به تازگی بهترین کارت گرافیک‌های خود تا به کنون را عرضه کرد است، انقدر معروف هستند که بلافاصله بدانید منظورمان جی تی اکس ۱۰۸۰ و ۱۰۷۰ است. اما خب قدرت بیشتر، پول بیشتر هم می‌خواهد. کارت گرافیک ۱۰۸۰ انویدیا حدود ۶۰۰ دلار قیمت دارد که رقم کمی محسوب نمی‌شود، اما هزار شکر که در برابر نسل قبلی، واقعا قیمت خوب و عالی‌ای دارد. بعد از آن به کارت ۱۰۷۰ می‌رسیم که ضعیف تر از ۱۰۸۰ و قوی تر از تمام کارت‌های نسل پیشین انویدیا است. انویدیا یک پله پایین‌تر از این را هم در نظر گرفته و کارت ۱۰۶۰ را هم عرضه کرده تا در بازار میان‌رده‌ها، بتواند با رقیب رادئونی خود یعنی RX 580 از سوی کمپانی ADM که تنها ۲۰۰ دلار قیمت دارد، رقابت کند. در نظر داشته باشید که کارت گرافیک مهم‌ترین لازمه واقعیت مجازی و هدست‌های ارایه دهنده آن است، و همه کارت‌هایی که از آن‌ها نام بردیم همگی VR-Ready  به معنای پشتیبانی از هدست‌ها و محتوای واقعیت مجازی، هستند. در ادامه می‌خواهیم جدید‌ترین رایانه‌هایی که به جدید‌ترین کارت گرافیک‌های VR-Ready مجهز شده‌اند را معرفی کنیم و قدرت و قیمت آن‌ها را مقایسه کنیم.

سیستم‌های مجهز به کارت گرافیک‌های جدید

در حال حاضر خود واقعیت مجازی هم به نسل دوم خود رسیده است و اکنون پیشرفته‌تر از قبل در اختیار کاربران است. نسل قبلی نیز توسط سخت افزارهای نسل پیشین هم‌چون کارت گرافیک ۹۸۰ انویدیا به خوبی پشتیبانی شده و گذشته است. امروز اما در نسل دوم واقعیت مجازی نسل جدیدی از کارت‌های گرافیک را نیز در اختیار داریم که به واقع، گویا برای نسل سوم واقعیت مجازی هم پاسخ‌گو هستند، البته هیچ تضمینی در مورد تکامل و نیروی پردازشی مطلوب نسل سوم واقعیت مجازی وجود ندارد. اما به هرحال سخت افزار موجود امروز، قدرتی بسیار بیشتر از آن‌چه نسل دوم واقعیت مجازی طلب می‌کند، ارایه می‌دهند. اخیرا کمپانی‌های بسیاری از کارت‌های گرافیک جدید در رایانه‌های همه کاره خود استفاده کرده‌اند که حتی به نصب تنها یک کارت هم بسنده نکرده و برای مثال از ۲ کارت گرافیک قدر جی تی اکس ۱۰۸۰ توامان و به صورت SLI استفاده کرده‌اند که در قالب کلمات فقط می‌توان اسم این کار را آینده نگری محض برشمرد، چراکه حتی خود انویدیا هم اذآن داشته که کارت گرافیکی به قدرت جی تی اکس ۱۰۸۰ قدرتی بسیار فراتر از آن‌چه یک هدست واقعیت مجازی امروزی طلب می‌کند ارایه می‌دهد و اصلا در این زمان نیازی به استفاده از ۲ عدد ۱۰۸۰ وجود ندارد. اما به هرحال کمپانی‌های سازنده، همیشه به فکر اغنا کردن مصرف کنندگان خود بوده و هیچ کاربری هم از قدرت بیشتر بدش نمی‌آید.

البته ناگفته نماند که اخیرا محتوایی برای هدست‌های واقعیت مجازی به وجود آمده‌اند که از لحاظ فنی فقط و فقط در کارت گرافیک‌های جدید قابل استفاده هستند و انویدیا هم در یک پیش نمایش به همه نشان داد که کارت‌های گرافیک جدید این شرکت می‌توانند فیزیکی به مراتب واقع‌گرایانه تر و بهتر را در هدست‌های واقعیت مجازی ارایه دهند، البته همان‌طور که گفتیم این محدودیت فقط به خاطر مسائل فنی به وجود آمده است نه به خاطر قدرت پردازشی و غیره. خب گفتیم سیستم‌های جدید از کارت‌های گرافیک جدید انویدیا حتی گاها به صورت SLI استفاده کرده‌اند. فهمیدنش بسیار سادس که چنین سیستم‌هایی بدون شک بسیار گران خواهند بود. برای مثال ارزان ترین سیستمی که می‌توان برای واقعیت مجازی از آن استفاده کرد حدود ۹۹۹ دلار قیمت دارد. این در حالی است که پردازنده آن یک نمونه Core I5 اینتل و کارت گرافیک ان نیز انویدیا ۹۷۰ است. این یک سخت افزار نسبتا قدیمی و به اصطلاح حداقل قطعات لازم برای بهره بردن از واقعیت مجازی است. اما سیستم‌های جدیدتر که از کارت‌های جدید استفاده می‌کنند، قیمت‌شان از ۲٫۰۰۰ دلار شروع و به بیش از ۶٫۰۰۰ دلار ختم می‌شوند.

در بین سیستم‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، Origin PC و Digital Storm دارای نمونه‌هایی هستند که به خاطر استفاده از کیس‌ها و شاسی‌های بزرگ و مناسب، در آینده قابل ارتقا خواهند بود. برای مثال اگر روزی فرا رسد که واقعیت مجازی و هدست‌های آن نیاز به ۲ یا ۳ کارت گرافیک قدرتمندی چون ۱۰۸۰ داشته باشند، مجبور نخواهید بود که کل سیستم را تعویض کنید، بلکه می‌توانید خیلی راحت یک کارت جدید تهیه کرده و به سیستم خود اضافه کنید. نکته مهمی که وجود دارد و بر این مطلب و همه قیمت‌های ذکر شده در آن تاثر خواهد داشت، این است که اولا همه قیمت‌ها بر اساس ارزش دلار ایالات متحده ذکر شده‌اند و از طرفی چون کارت گرافیک ۱۰۸۰ انویدیا یک عضو تازه وارد در دنیای سحت‌افزار است، بدون شک با ورود سیستم‌های سخت‌افزاری بیشتر که مجهز به این کارت باشند، قیمت همه دستگاه‌های موجود به مرور زمان دستخوش تغییراتی خواهند شد. بنابراین هر زمانی که به این مطلب رجوع می‌کنید، لطفا به تاریخ نگارش آن توجه فرمایید.

Alienware Aurora

Alienware Aurora

قیمت: ۲٫۲۷۹ دلار

این رایانه ALL IN ONE از سوی کمپانی Alienware را اگر بخواهیم درجه بندی کنیم، باید آن را بین مدل Area-51 و نسخه کوچک تر Alpha قرار دهیم. این سیستم به لطف شاسی بزرگی که دارد قابل ارتقا بوده و فضا برای نصب ۲ کارت ۱۰۸۰ انویدیا دارد که یک کارت به صورت پیش‌فرض روی آن قرار دارد و کاربر می‌تواند یکی دیگر اضافه کند. در این کیس همچنین فضای خالی برای نصب ۳ درایو ذخیره‌سازی نیز وجود دارد. در بین اکثر سیستم‌های ساخت Alienware این مدل به راحتی قابل باز شدن و اسمبل و دیس‌اسمبل است. این مدل دارای قیمت پایه ۷۹۹ دلار است، اما نسخه‌هایی از آن که به کارت ۱۰۸۰ مجهز باشند، کمی پایین‌تر از ۲٫۰۰۰ دلار شروع شده و بیشتر می‌شوند.

Velocity Micro Raptor Z55

Velocity Micro Raptor Z55

قیمت: ۲٫۷۹۴ دلار

این سیستم یک نمونه دیگر دارد که به کارت گرافیت جی تی اکس ۹۸۰ تیتان انویدیا مجهز است. اما نسخه جدیدتر آن به کارت گرافیک ۱۰۸۰ مجهز شده است در حالی که قیمت هر دو تفاوت چندانی با هم ندارند و از این بابت باید متشکر انویدیا باشیم که برای نسل جدید کارت‌های گرافیک خود قیمت منصفانه‌ای گذاشته است. این کیس همان‌طور که می‌بینید خیلی ساده بوده و چشم اندازی برای دلربایی توسط فضای داخلی خود ندارد. اما به هرحال ماندگاری ازان سادگیست. قطعا هستند کسانی که از جنس فلزی و سیاه رنگ این کیس به وجد آیند، لاید!

Origin PC Omni

Origin PC Omni

قیمت: ۳٫۳۸۰ دلار

این یکی اما یک سیستم همه کاره است که به همراه نمایشگر و کیبورد و ماوس ارایه می‌شود. همه قطعات در این نمایشگر نهفته‌اند و این کار را برای ارتقا در آینده سخت و حتی غیر ممکن می‌کند. این سیستم دو نسخه دارد و اوریجین شاسی‌های اختصاصی برای آن‌ها می‌سازد و قطعات خاص خود را در آن جاگذاری کرده و عملکرد آن را به حداکثر خود رسانده و کاری می‌کند سیستم در بهترین حالت پایداری در کنار قدرت بالا قرار بگیرد. شاید در نگاه اول این سیستم خیلی گران به نظر آید، اما باید بدانید نمایشگر این سیستم رزولوشنی برابر با ۳,۴۴۰×۱,۴۴۰ دارد که اگر بخواهید چیزی شبیه آن را جداگانه بخرید، کلی باید پردازید. نسخه دیگری از این سیستم هم وجود دارد که دارای یک پردازنده Core I7 از اینتل بوده و یک کارت گرافیک اورکلاک شده GTX 1080 هم به همراه دارد.

Digital Storm Aura

Digital Storm Aura

قیمت: ۳٫۴۱۹ دلار

نوبتی هم باشد نوبت دیجیتال استورم است. نمونه حاضر از دیجیتال استورم هم شبیه سیستم قبلی از اوریجین یک سیستم همه کاره است. در مورد سیستم‌های همه کاره یک نکته وجود دارد و آن هم این است که اکثر آن‌ها دارای قطعاتی یکسان و حتی احتمالا عملکردی یکسان هستند، و این به خاطر فضای محدود و طراحی صورت گرفته یک امر بدیهی است. اگر این موضوع را یک نقطه ضعف برای رایانه‌های همه کاره می‌دانید، قابلیت حمل بسیار آسان آن‌ها نسبت به یک رایانه و سیستم معمولی را نیز می‌توانید یک نقطه قوت به حساب آورید. کافیست نمایشگر را بغل کرده و هر جل می‌خواهید بروید، تنها چیزی که لازم خواهید داشت یک ماوس و یک کیبورد و یک پریز برق خواهد بود. نمی‌دانیم چرا، حتی با وجود قطعات قدرتمند نیز برخی از همه کاره‌ها در رزولوشن‌های بالا مانند ۳,۴۴۰×۱,۴۴۰ و نسبت تصویر ۲۱:۹ کمی لگ داشته و گویا نیاز به تقویت بیشتری دارند.

Origin PC Millennium

Origin PC Millennium

قیمت: ۶٫۰۵۰ دلار

اما یک سیستم واقعا غول اینجا داریم که همه چیز از قیمت آن مشخص است. این سیستم اوریجین از یک شاسی سفارشی بهره می‌برد که ویژگی‌های بسیاری دارد. نخستین ویژگی این کیس دسترسی به قطعات داخل از هر دو طرف چپ و راست است و وجود پنجرهها می‌تواند اتاقتان را بسیار رویایی کند. از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر این است که می‌توان در این کیس مادربرد را ۹۰ درجه به طرفین چرخاند و نصب کرد تا به بهترین جریان هوا به منظور خنک کنندگی دست یاقت. این کیس فضای بسیاری داشته و به آسانی قابل ارتقا است، البته باید بدانید که به صورت پیش فرض از دو کارت انویدیا جی تی اکس ۱۰۸۰ در آن استفاده شده است و به همین دلیل است که این سیستم یکی از قوی‌ترین‌های موجود است. همه چیز به سخت‌افزار ختم نشده است. پردازنده مرکزی و کارت‌های گرافیکی این سیستم به صورت حرفه‌ای و دستی اورکلاک شده‌اند و دارای بازدهی بی‌نظیر هستند.

Digital Storm Velox

Digital Storm Velox

قیمت: ۶٫۲۳۶ دلار

دیجیتال استورم هم از اوریجین عقب نمانده و نمونه غول خود را ارایه داده است. با یک نگاه به کیس و بزرگی و قطعات داخل آن می‌توان فهمید که با چه هیولایی رو به رو هستیم. خب در یک سیستم حرفه ای، حتی نورپردازی داخلی هم مهم است. همه چیز مهم است که ساده رد شدن از کنار آن‌ها می‌تواند عواقبی در بر داشته باشد. سادست، چنین سیستمی با این همه قطعه رنگارنگ، نیاز به یک مکانیزم گردش هوای قوی دارد. از این رو شاهد سه فن مکنده در قسمت جلویی این کیس هستیم. اینجا یک منبع تغذیه ۱۰۰۰ وات داریم که حتی بیشتر از آنچه برای دو کارت ۱۰۸۰ تعبیه شده لازم است، ارایه می‌دهد. در قسمت پایین کیس نیز کانال‌هایی برای خنک شدن فضای داخل کیس ایجاد شده که به گردش هوا کمک می‌کنند. از لوله‌های انتقال آب گرم و سرد به بلاک خنک کننده پردازنده هم مشخص است که با یک کولر آبی سفارشی روبه‌رو هستیم. علیرغم وجود این همه فن، این سیستم واقعا بی صدا و ساکت و کم نویز است.

مشخصات دقیق سیستم‌ها

در جدول زیر می‌توانید لیست دقیق قطعات به کار رفته در سیستم‌های فوق را مشاهده کرده و آن‌ها را بسنجید. در ادامه نیز نتایج بنچمارک این سیستم‌ها در نرم افزارهای تست مختلف را تقدیم حضورتان خواهیم کرد.

مدل رایانهقطعات و مشخصات
Origin PC MillenniumMicrosoft Windows 10 Home (64-bit)-(oc) 4.4GHz Intel Core i7-6950X; 16GB DDR4 SDRAM 2133MHz-(oc) (2) 8GB Nvidia GeForce GTX 1080- 512GB SSD + 3TB HDD
Origin PC OmniMicrosoft Windows 10 Home (64-bit)-4GHz Intel Core i7-6700K-16GB DDR4 SDRAM 2666MHz; 8GB Nvidia GeForce GTX 1080-500GB SSD + 2TB HDD
Alienware Aurora R5Microsoft Windows 10 Home (64-bit)-4GHz Intel Core i7-6700K- 16GB DDR4 SDRAM 133MHz-8GB Nvidia GeForce GTX 1080-256GB SSD + 2TB HDD
Digital Storm VeloxMicrosoft Windows 10 Home (64-bit)-(oc) 4.3GHz Intel Core i7-6900K; 30GB DDR4 SDRAM 2133MHz-(2) Nvidia GeFroce GTX 1080-512GB SSD + 2TB HDD
Digital Storm AuraMicrosoft Windows 10 Home (64-bit)-4GHz Intel Core i7-6700K-16GB DDR4 SDRAM 2400MHz; 8GB Nvidia GeForce GTX 1080-512GB SSD + 1TB HDD
Velocity Micro Raptor Z55Microsoft Windows 10 Home (64-bit)-4.2GHz Intel Core i7-6700K-16GB DDR4 SDRAM 2400MHz; 8GB Nvidia GeForce GTX 1080-512GB SSD + 3TB HDD

بنچمارک سیستم‌ها

نتایج زیر نیز مربوط به تست رایانه‌های نام برده در مطلب، در بهترین نرم افزارهای تست سخت افزاری است.

Benchmarks and configurations

همانطور که می‌بینید، همه این سیستم‌ها برای واقعیت مجازی بهترین و نهایت بازده را دارند، این وسط فقط قیمت است که متغیر بوده و می‌توان گفت در انتخاب سخت افزار برخی از این رایانه‌ها زیاده‌روی شده است. بهرحال هرکه بامش بیش، برفش بیش!

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.