ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

خوشه کهکشانی پاندورا توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر رصد شد

+

به تازگی تلسکوپ فضایی اسپیتزر موفق شده یکی از دورترین خوشه‌های کهکشانی عالم که با نام علمی Abell 2744 یا پاندورا شناخته می‌شود را رصد کند. این خوشه کهکشانی، شبکه‌ای متشکل از هزاران کهکشان است که گرانشی واحد را ایجاد می‌کنند. این گرانش چیزی در حدود 100 تریلیون بار از نیروی گرانش خورشید عظیم‌تر است و پدیده لنز کیهانی را ایجاد می‌کند. بزرگی این نیرو باعث می‌شود فضا خمیده شده و نور نیز خم شود. لنز کیهانی یا پدیده همگرایی گرانشی همچون لنزی قدرت‌مند عمل می‌کند و باعث می‌شود ما بتوانیم نقاطی بسیار دور را در جهان اولیه ببینیم. این پدیده یکی از پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام اینشتین است که در حدود یک قرن پیش مطرح شد.

در این تصویر تمامی کهکشان‌ها به رنگ آبی و سبز دیده می‌شوند و در مرکز این خوشه نیز چند نقطه آبی برجسته دیده می‌شود که در واقع کهکشان‌هایی بسیار بزرگ هستند و گرانشی عظیم دارند. اما هدف ستاره‌شناسان از رصد این خوشه کهکشانی، فضای فراسوی آن است. ستاره‌شناسان می‌خواهند به کمک پدیده لنز کیهانی ایجاد شده توسط خوشه پاندورا، به جستجوی رگه‌هایی از نور کهکشان‌های دوردست بپردازند و از این خوشه کهکشانی تنها به عنوان یک ابزار استفاده کنند. آن‌ها می‌خواهند به قدیمی‌ترین کهکشان‌های موجود در عالم بنگرند.

آیا تا به حال از این خوشه برای تصویربرداری از عالم دورتر استفاده شده است؟

پاسخ مثبت است. ستاره‌شناسان چند بار این کار را تکرار کرده‌اند و رصدخانه اشعه اکس چاندرا و تلسکوپ فضایی هابل نیز پیش‌تر کهکشان‌های دوردست را به کمک لنز ایجاد شده توسط خوشه پاندورا مشاهده کرده بودند. پروژه‌ای که در جریان آن رصدخانه چاندرا و تلسکوپ فضایی هابل موفق شدند که جهان دوردست را مشاهده کنند، پروژه “میدان‌های مرزی” نام داشت.

تصویر از: ناسا / آزمایشگاه پیش‌رانش جت واقع در موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک - Caltech)

تصویر از: ناسا / آزمایشگاه پیش‌رانش جت واقع در موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک – Caltech)

خوشه کهشکانی پاندورا 3.98 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد اما پدیده لنز کیهانی این خوشه می‌تواند جهان‌هایی که در فاصله 13.2 میلیارد سال نوری از ما قرار گرفته‌اند را آشکار کند. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید توسط کانال‌های مادون قرمز تلسکوپ فضایی اسپیتزر به ثبت رسیده و نقاط آبی در طول موج 3.6 میکرون و نقاط سبز نیز در طول موج 4.5 میکرون به ثبت رسیده‌اند.

نظر شما در مورد این خوشه کهکشانی چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.