ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

به احتمال زیاد توسعه گوشی‌های هوشمند ماژولار پروژه آرا لغو شده است

+

پس از تاخیرها و وعده‌های بسیار، به نظر می‌رسد که رویای گوگل برای ساخت یک گوشی تماماً ماژولار هیچ‌گاه قرار نیست که تحقق یابد. به تازگی گزارشی منتشر شده که می‌گوید ایده بلند پروازانه گوشی ماژولار گوگل که تحت نام “پروژه آرا” توسعه داده می‌شد به پایان راه خود رسیده و این شرکت آمریکایی سرانجام دستور لغو پروژه را صادر کرده است. این گزارش در حالی منتشر شده که تنها 3 ماه از زمان انتشار آخرین بیانیه گوگل در مورد این پروژه می‌گذرد. در جریان کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل که با نام I/O شناخته می‌شود، این شرکت اعلام کرد که با چندین شرکت همکاری کرده تا آن‌ها بتوانند نخستین گوشی آزمایشی ماژولار پروژه آرا را در پاییز امسال معرفی کنند. اما پاییز تا چند هفته آینده آغاز می‌شود و قرار است این شرکت در تاریخ 13 مهر تنها دو گوشی هوشمند که با نام‌های پیکسل و پیکسل XL شناخته می‌شوند را معرفی کند و تا به این لحظه خبری از گوشی یا گوشی‌های هوشمند پروژه آرا نبوده است. به نظر می‌رسد که هیچ‌گاه این رویا به حقیقت نپیوندد زیرا گزارش اخیری که منتشر شده بر این موضوع تاکید دارد.

شاید این پروژه لغو شود اما این به معنای کنار گذاشتن ایده به طور کامل نیست. ممکن است که گوگل به همکاری خود با شرکای سخت‌افزاری ادامه دهد تا بتواند فناوری‌های پروژه آرا را به صورت گسترده در بازار عرضه کند. در این گزارش آمده که گوگل می‌خواهد سخت‌افزار ماژولار را برای چیزی فراتر از گوشی‌های هوشمند به کار گیرد که به احتمال زیاد، این بخش جدید قسمتی انقلابی از اینترنت اشیاء خواهد بود. بنابراین احتمال این موضوع وجود دارد که گوگل فناوری سخت‌افزار ماژولار را تحت لایسنس خود در اختیار شرکت‌ها قرار دهد و برای عرضه آن‌ها به بازار کمک کند. به هر حال بدون آن‌که یک گوشی هوشمند مجهز به این فناوری از سوی گوگل معرفی شود، خیلی دشوار است که بگوییم این فناوری در بازار دوام می‌آورد زیرا باید کاربران در ابتدا کاربرد یک چنین فناوری را بدانند.

پروژه آرا راه بسیار طولانی را طی کرده و وعده‌های توخالی بسیاری پیرامون آن داده شده است. حتی شنیده شده که طراح اصلی ماژول‌های پروژه آرا نیز از این پروژه نا امید شده زیرا بنابر عقیده وی، گوگل در زمینه شخصی سازی قطعات محدودیت‌های بسیاری را اعمال کرده و این کاملاً با آرمان‌های اولیه پروژه در تضاد است. هدف اصلی پروژه آرا این بود که کاربران بتوانند بر روی سخت‌افزار گوشی (همانند پی‌سی‌ها) کنترل کامل داشته باشند و آن را هر طور که می‌خواهند شخصی سازی کنند.

نظر شما در مورد این گزارش چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.