ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

محققان یک بدافزار پیشرفته جاسوسی را پس از 5 سال فعالیت کشف کردند

+

دو شرکت کسپرسکای و سیمانتک به‌تازگی یک بدافزار بسیار پیشرفته را کشف کرده‌اند و طبق اعتقاد این دو شرکت این بدافزار به‌صورت هوشمندی به آژانس اطلاعاتی کشورها متصل می‌شود و شروع به سرقت اطلاعات می‌کند.

محققانی که این بدافزار را کشف کرده‌اند آن را استرایدر نامیده‌اند، استرایدر نام مستعار آراگورن در سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها است، کمپانی سیمانتک ادعا می‌کند که این همان بدافزاری است که در طول هفت سال گذشته به 36 مراکز مهم و امنیتی در کشورهای مختلف حمله کرده است. از اهداف این بدافزار در طول سال‌ها می‌توان به چند شخص در روسیه، یک شرکت هواپیمایی در چین، یک سازمان در سوئد که هنوز نامی از آن برده نشده است، یک سفارت در کشور بلژیک، همچنین کسپرسکای در این رابطه می‌گوید به این لیست می‌توانید مراکز مختلف علمی تحقیقاتی، تأسیسات نظامی، شرکت‌های مخابراتی و مؤسسات مالی را نیز اضافه کنید.

طبق گفته محققان این بدافزار فعالیت خود را از سال 2011 آغاز کرده است و به‌تازگی کشف شده است، دلیل اصلی آن این است که این بدافزار با یک الگوی بسیار پیشرفته نوشته شده است که از الگوهای کارشناسان امنیتی به‌راحتی عبور می‌کرده است. کسپرسکای زمانی این بدافزار را کشف کرده است که یک سازمان دولتی که نام آن ذکر نشده است از وجود یک فعالیت عجیب در بخش ترافیک شبکه‌اش خبر داده است.

cyberwar-stuxnet

جالب است بدانید که این بدافزار به‌راحتی می‌تواند در شبکه حرکت کند و امن‌ترین سیستم‌های امنیتی نیز عبور کند، این بدافزار پس از رخنه شروع به جمع‌آوری اطلاعات می‌کند آن‌ها در یو اس بی درایوی که از سوی ویندوز به رسمیت شناخته می‌شود ذخیره می‌کند، این دو شرکت بر این باور هستند که این بدافزار با هزینه چند میلیون دلاری و وجود یک تیم بسیار متخصص ساخته‌شده است.

محققان اعلام نکرده اند که این بدافزار مربوط به کدام کشور است، اما طبق ادعای این دو شرکت این بدافزار برای حملات دولتی استفاده شده است، دقیقاً شبیه بدافزار Stuxnet که متعلق به آمریکا و اسرائیل بود و باعث آلودگی بخش تجهیزات هسته‌ای ایران شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.