ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اسب دریایی کوتوله: استاد استتار

+

زیست‌شناسانی از آکادمی علوم کالیفرنیا در سان فرانسیسکو با رفتن به فیلیپین و آوردن یک جفت اسب دریایی کوتوله به آزمایشگاه خود به بررسی این موجودات کوچک نادر پرداختند. این دو جاندار کوچک به عنوان بخشی از یک مطالعه بزرگ‌تر که به بررسی تنوع زیستی خیره‌کننده موجود در ناحیه نیمه‌روشن اقیانوس می‌پردازد، مورد بررسی قرار گرفتند. ناحیه نیمه‌روشن محیط نسبتاً ناشناخته‌ای در عمق اقیانوس است که نور خورشید به سختی به آن‌جا نفوذ می‌کند.

اسب دریایی کوتوله در تمام طول زندگی بزرگ‌سالی خود به یک نوع مرجان به نام بادبزن دریایی متصل باقی می‌ماند. اسب دریایی از دم بلند خود برای گرفتن شاخه‌های بادبزن دریایی استفاده می‌کند. اما آن چیزی که واقعاً شگفت‌انگیز است، توانایی این اسب دریایی در مطابقت دادن خود با رنگ و بافت برجسته این نوع مرجان است. این اسب‌های دریایی به گونه‌ای خود را با مرجان بادبزن دریایی ترکیب می‌کنند که حتی چشم‌های آموزش دیده نیز به سختی می‌توانند آن‌ها را شناسایی کنند.

تقریباً غیر ممکن است که اسب‌های دریایی کوتوله را برای مطالعه بالا آورد. تعداد افرادی که بر روی سطح ما قدم زده‌اند، بیش از افرادی است که یک اسب دریایی کوتوله را دیده‌اند که بر روی مرجان بادبزن دریایی حرکت می‌کند. تا همین اواخر، هیچ سابقه‌ای از زندگی طولانی مدت اسب دریایی کوتوله در آکواریوم وجود نداشت. در نتیجه، اطلاعات بسیار کمی از این موجودات وجود دارد و از این رو محققان بسیاری به سمت این جانداران و مطالعه آن‌ها جذب شده‌اند.

یکی از بزرگ‌ترین موانع موجود، زنده نگه داشتن مرجان بادبزن دریایی است و اسب دریایی کوتوله نیز نمی‌تواند بدون این مرجان‌ها زندگی کند. زیست‌شناسان مت واندل و ریچ راس می‌دانستند که این کاری دشوار است، اما آن‌ها از سال ۲۰۱۱ با همکاری بارت شفرد مدیر آکواریوم استین‌هارت، کار بزرگی را شروع کردند. آن‌ها موظف شدند که مرجان‌های بادبزن دریایی را به مدت سه سال زنده نگه دارند تا زمانی که بتوانند اسب‌های دریایی را بازگردانند.

مرجان بادبزن دریایی خود یک حیوان است و رابطه دوری با شقایق‌ها و عروس‌های دریایی دارد و بسیار سخت است که این مرجان را بالا آورده و زنده نگه داشت، اما اسب دریایی کوتوله نمی‌تواند بدون این مرجان‌ها زنده بماند. بنابراین تیمی از کارشناسان مسئول بررسی این مرجان‌ها شدند و جنبه‌ها مختلف زندگی این مرجان‌ها را مورد مطالعه قرار دادند. سرانجام محققان موفق شدند این مرجان‌های بادبزن دریایی را در آزمایشگاه زنده نگه دارند و پس از آن یک جفت اسب کوتوله دریایی را به آکواریوم استین‌هارت در آکادمی علوم کالیفرنیا منتقل کردند و به بررسی آن‌ها پرداختند.

محققان صبر کردند تا این دو اسب دریایی جفت‌گیری کرده و سپس فرزندان آن‌ها به دنیا بیایند. پس از آن محققان به دنبال پاسخ دادن به این سوال بودند که آیا اسب‌های دریایی کوتوله با یک رنگ خاص به دنیا می‌آیند یا می‌توانند رنگ خود را تغییر دهند؟ آن‌ها متوجه شدند که اسب‌های دریایی کوتوله با متصل شدن به یک مرجان بادبزن دریایی خاص می‌توانند به رنگ آن در بیایند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.