ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گزارش مالی کوالکام؛ نتایج فراتر از پیش‌بینی‌ها و بهتر از قبل هستند!

+

سال از نیمه گذشت و سه‌ ماهه دوم هم سپری شد و کم کم موعد آن است که کمپانی‌های مختلف گزارش مالی خود برای سه ماهه دوم را ارایه بدهند تا سهام‌داران و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری و خرید سهام، تکلیف خود را بدانند. با ما باشید تا ببینیم کوالکام در این سه ماهه چه کرده است. در ابتدا یک نکته را مشخص کنیم تا ابهامی برایتان پیش نیاید، و آن هم این‌که برای هر کمپانی سال مالی و سه ماهه‌ها می‌تواند یک بازه کاملا مختلف و ناهمگون باشد و این اختلاف به خاطر این پیش می‌آید که همه کمپانی‌ها فعالیت خود را در یک روز اغاز نکرده‌اند و از این رو سه ماهه هر کمپانی الزاما با دیگری برابر نیست و می‌تواند شامل بازه‌های متفاوتی از یک سال باشد. برای کوالکام سال مالی از ۱ اکتبر شروع و به ۳۰ سپتامبر ختم می شود. با این حساب اگر تقویم میلادی را یک مرور ذهنی کنیم، می‌بینیم که این گزارش مربوط به سه ماهه سوم سال مالی کوالکام است، کما اینکه تازه سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ را پشت سر گذاشته‌ایم. خب برویم سراغ اعداد و ارقام و ببینیم کوالکام با خود چند چند است.

درآمد کل کمپاتی کوالگام در این سه ماهه که شامل سود خالص و گردش مالی و ارزش سهام و در کل همه درآمدهاست، حدود ۶ میلیارد دلار بوده است. از این ۶ میلیارد دلار حدود ۱٫۶ میلیارد دلار آن درآمد عملیاتی و  ۱٫۴ میلیارد دلار آن سود خالص بوده و درآمد کمپانی از هر سهم از سهام خود که در قالب ۱٫۸ میلیارد دلار سرمایه در گردش کمپانی حساب می شود، چیزی حدود ۰٫۹۷ دلار بوده است. همه این ارقام نسبت به سه ماهه قبل و مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته‌اند.

از دیگر ارقام جالب این سه ماهه کوالکام می‌توان به فروش و عرضه حدود ۲۰۱ میلیون تراشه MSM یا (Mobile Station Modem) اشاره کرد که نسبت به سال قبل که این میزان ۲۲۵ میلیون تراشه بوده شاهد یک افت هستیم ولی نسبت به سه ماهه سوم که این رقم ۱۸۹ میلیون تراشه بوده، رشد نسبتا خوبی را شاهد هستیم. به گزارش کوالکام ارزش همه گوشی‌های به فروش رفته در این سه ماهه که مجهز به تراشه‌های این کمپانی بوده‌اند حدود ۶۲٫۶ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال قبل ۴ درصد رشد و نسبت به سه ماهه قبلی ۱۱ درصد افت را نشان می‌دهد. بر طبق آماری که کوالکام منتشر کرده است، حدود ۳۲۱ تا ۳۲۵ میلیون دستگاه ۳G و ۴G در این سه ماهه، عرضه شده است. کوالکام در گزارش مطبوعاتی خود به یک نکته خاص اشاره کرده و آن هم دخیل بودن مقادیری از سه ماهه قبل در گزارش این سه ماهه بوده است و موضوع مربوط به تعدادی مجوز برای کشور چین است که البته در گزارش سه ماهه قبلی محاسبه نشده بودند.

مدیر عامل کوالکام آقای استیو مولِنکوف اظهاراتی در خصوص این سه ماهه و گزارش مالی مربوط به آن داشته که از قرار زیر است:

steve-mollenkopf

نتایج قابل توجهی در این سه ماهه داشته‌ایم. و با مجوزهایی که در چین به فروش رسانده‌ایم، توانستیم درآمد سهام و ارزش آن‌ها را افزایش دهیم. به لطف مجموعه جدیدی از محصولات و تولیدات، تجارت چیپست‌های ما نیز در حال بهتر و بهتر شدن است، به ویژه که OEM های چین به شدت در حال رشد و توسعه هستند.

کوالکام برای سه ماهه سوم (همین سه ماهه) خود چشم اندازهایی نیز داشته است و اکنون می‌خواهیم ببنیم نتایج مالی این سه ماهه تا چه حد به پیش‌بینی‌های این کمپانی نزدیک بوده است. کوالکام در نظر داشته در این سه ماهه درآمد کلی بین ۵٫۴ تا ۶٫۲ میلیارد دلار به دست آورد که تقریبا محقق شده است و از طرف دیگر این کمپانی در نظر داشته، بتواند در این سه ماهه از قِبل هر سهم از سهام خود ۰٫۸۴ تا ۰٫۹۴ دلار درآمد داشته باشد که در گزارش دیدیم درآمد کمپانی از سود سهامش، حتی از این هم بیشتر بوده است. فروش چیپ‌های MSM در حدود ۱۹۵ تا ۲۱۵ میلیون تراشه برآورد شده بود. و پیش‌بینی برای فروش کل دستگاه‌های مجهز به تراشه‌های این کمپانی بالغ بر ۵۷ تا ۶۵ میلیارد دلار بوده است. گزارش مالی کوالکام نشان می‌دهد در برخی موارد حتی درآمد کمپانی از آن چه پیش‌بینی شده هم بیشتر بوده است و در بقیه موارد هم تفاوت چندانی به چشم نمی‌خورد و به طور خیلی خلاصه می‌توان گفت که اوضاع کوالکام عالی است. در ضمن باید در نظرد داشت که فصل تعطیلات در پیش رو است و سه ماهه منتهی به آخر سال همیشه سود سرشاری را عاید کمپانی‌ها می کند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.