ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

استفاده از سلول های بنیادی در دندان پزشکی میسر شد

+

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که حداقل یک بار نیاز به دندان پزشکی پیدا نکرده باشد و به دلیل مشکلات مختلف مجبور به مراجعه به دندان پزشکی نشده باشد، در این میان خرابی و عفونی شدن کانال ریشه دندان یکی از شایع‌ترین مشکلات برای تمامی افراد است.

زمانی که شما به دندان پزشکی مراجعه می‌کنید و از درد دندان احساس ناراحتی می‌کنید در صورت عفونت شدید و رسیدن خرابی به ریشه‌های عصبی نیاز به عمل عصب کشی خواهید داشت یا در موارد خفیف‌تر نیاز به خالی کردن کانال ریشه دندان وجود خواهد داشت و دندان پزشک در دو حالت به اصطلاح باید شروع به تراشیدن و خالی کردن بخش مرکزی دندان کند تا به کانال ریشه دندان شما دست رسی پیدا کند.

girl at the dentist

زمانی کار عصب کشی و یا خالی کردن قسمت‌های خراب شدن دندان شما به اتمام رسید لازم است با مواد مخصوصی آن را پر و جایگزین قسمت‌های تراشیده دندان کند. این مواد سمی و گران قیمت هستند و از این رو دانشمندان تصمیم گرفتند جایگزین بهتری را برای آن پیدا کنند. در نهایت به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان از سلول‌های بنیادی خود دندان استفاده کرد تا بتوان آن را به صورت طبیعی بازسازی کرد، البته این به این معنی نیست که پس از بازسازی دندان همان سفیدی مروارید گونه را به‌دست خواهد آورد اما به اندازه کافی می‌تواند دندان شما را ترمیم و اصلح کند بدون این که نیاز به مواد سمی برای پر کردن آن داشته باشید.

این شیوه هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است اما در صورت عملی شدن این شیوه انتظار می‌رود که هزینه بسیار کمتری نسبت به استفاده از مواد رایج داشته باشد.

نظر شما در رابطه با این شیوه چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.