ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

واکسن موثر ابولا ساخته شد

2

محققان موفق شدند واکسنی را برای ویروس ابولا بسازند که می‌تواند در برابر گونه خطرناک این بیماری یک ایمنی 100 درصدی را فراهم کند. این نتیجه با توجه به تست نهایی انجام شده بر روی هزاران فرد در غرب آفریقا به دست آمده است.

اگر چه این واکسن در سال 2014 ساخته نشد تا بتواند از گسترش وسیع بیماری ابولا در این سال که از کشور گینه آغاز شد جلوگیری کند، با این حال این واکسن می‌تواند از همه‌گیری‌های آینده این بیماری جلوگیری کند. کارشناسان بهداشت عمومی در حال حاضر 300 هزار دوز از واکسن را برای وضعیت اورژانسی بعدی ذخیره کرده‌اند.

این واکسن که تحت عنوان rVSV-EBOV شناخته می‌شود، از رشد ابولا در هر شخصی که در طول دوره تست واکسن آن را دریافت کرده است، جلوگیری می‌کند. سازندگان این واکسن در حال حاضر به دنبال دریافت مجوز قانونی برای استفاده گسترده از rVSV-EBOV هستند. ماری-پائول کینی از سازمان بهداشت جهانی در مصاحبه با نیویورک تایمز اعلام کرده است که:

marie-paule-kieny

در هنگام شیوع بعدی بیماری ابولا، ما در برابر این بیماری بی‌دفاع نخواهیم بود.

طبق مطالعه انجام شده، در هیچ‌کدام از 5837 نفری که واکسن را دریافت کردند رشد ویروس ابولا در طی 10 روز مشاهده نشد. در مقابل این افراد، 23 مورد جدید ابتلا به بیماری ابولا در بین چند هزار فردی دیده شد که واکسن ابولا را دریافت نکرده بودند.

نتایج به دست آمده کاملاً امیدوار کننده است، اما هنوز به طور کامل از دست ویروس ابولا نجات نیافته‌ایم. اگرچه واکسن rVSV-EBOV در برابر زیرگروهی از ویروس ابولا که مسئول اکثر بیماری ابولا در انسان است به خوبی عمل می‌کند، اما در برابر چهار زیرگروه دیگر این ویروس عملکردی ندارد. طبق اعلام محققان، این واکسن عواض جانبی ناخواسته‌ای را به دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درد مفاصل و سر درد اشاره کرد.

این واکسن از ویروس تاولی دهان (که به دام آسیب می‌رساند اما در انسان سبب ایجاد بیماری نمی‌شود) و پروتئین سطحی ویروس ابولا ساخته شده است و در بدن انسان سبب تولید آنتی‌بادی علیه ویروس ابولا می‌شود. در حال حاضر مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات واکسن در کودکان و افراد آسیب‌پذیر (مانند افراد مبتلا به بیماری ایدز) در جریان است. حامیان این واکسن امیدوارند که تا اواخر سال 2017 مجوزهای لازم را برای استفاده از این واکسن دریافت کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
حسین مظفروندیمحمدرضام Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمدم
عضو

نوش دارو بعداز مرگ میلیونها افریقای و ادمهای بیگناه دیگه ‎:'(‎
فقط خدا کنه این پروژه تا سال2017کامل بشه و کودکان ،… هم بتونند ازش براحتی بهرمند بشن
البته امیدوارم هزینه تمامی داروها و خدمات درمانی اون قدر پایین بیاد تا بیماران تحت فشار قرار نگیرن


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.