ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ربات‌ها می‌توانند درون مردمک چشم شما عمل جراحی انجام دهند

+

پزشکان در دانشگاه آکسفورد موفق به ساخت اولین ربات دستیار جراحی درون چشم شدند. رابرت مک لارن، پروفسور و استاد چشم‌پزشکی در دانشگاه آکسفورد، به همراه تیمش موفق شدند یک‌هزارم میلی‌متر از پوسته را از درون چشم یک بیمار به‌آرامی بردارند.

این گروه برای انجام این کار از یک وسیله پزشکی برشی که تحت عنوان دستگاه رباتیک برش شبکیه (Robotic Retinal Dissection Device) یا به اختصار R2D2 شناخته می‌شود، استفاده کرده است.

R2D2 که توسط شرکت هلندی Preceyes BV ثبت شده است، برای انجام جراحی ریز و حساس مانند ورود و خروج به مردمک چشم از یک سوراخ ریز به‌اندازه کمتر از یک میلی‌متر طراحی شده است. این دستگاه بسیار استوار و پایدار است و تلرانس محکمی را در چیزی که در آن کار می‌کند، می‌دهد. R2D2 هفت موتور کنترل شونده با کامپیوتر را برای هدایت و حرکت در اختیار دارد و می‌تواند به اندازه یک‌هزارم میلی‌متر حرکت کند. با این دستگاه، لرزش دست جراح که حتی شامل حرکات غیرارادی به وجود آمده از ضربان نبض خود دکتر می‌باشد نیز از بین می‌رود.

دکتر مک لارن می­ گوید:

فناوری رایج با میکروسکوپ‌ها و اسکنرهای لیزری به ما اجازه می‌دهد تا بیماری‌های شبکیه چشم را در مقیاس میکروسکوپی به نمایش درآوریم، اما چیزهایی که ما می‌بینیم خارج از حد فیزیولوژیکی‌ای است که دست انسان قادر به انجام آن باشد. با این سیستم رباتیک، ما فصل جدیدی از عمل‌های چشم را که در حال حاضر قابل انجام نیستند، باز کردیم.

در این مورد، تیم جراحی موظف به متوقف کردن رشد و خارج کردن بخش کوچکی از پوسته بودند که در اطراف شبکیه بیمار قرار داشت و دید او را شبیه به صحنه تالار آینه‌ها از فیلم اژدها وارد می‌شود، کرده بود. در روش‌های حاضر، پزشکان باید حرکات خود را بین ضربان‌های قلب تنظیم کنند، اما با کمک R2D2 که با جوی استیک کنترل می‌شود، این عمل در کسری از زمان به انجام می‌رسد.

R2D2 هنوز تحت آزمایشات بالینی است. در حقیقت این اولین تست از ۱۲ تستی بود که هر کدام از تست قبلی خود پیچیده‌تر هستند. اگر از این طرح حمایت شود، بنا به گفته دکتر مک لارن، این تکنولوژی تصویری از عمل جراحی چشم در آینده خواهد بود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.