ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

شایعه: فیس‌بوک در حال توسعه گوشی هوشمند ماژولار خود است

+

فیس‌بوک این روزها دیگر تنها یک شبکه اجتماعی نیست، بلکه در صنایع گسترده‌ای سرمایه‌گذاری کرده و اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه بازی، واقعیت مجازی، اپلیکیشن، تشخیص چهره، هوش مصنوعی و… به شمار می‌رود و حالا شایعه شده که این شرکت آمریکایی بر روی یک گوشی هوشمند ماژولار کار می‌کند و قصد دارد به این صنعت پر رونق نیز وارد شود. البته این نخستین شایعه در مورد گوشی فیس‌بوک نیست و مطمئناً آخرین آن‌ها نیز نخواهد بود. پیش‌تر در سال 2013 گفته شد که فیس‌بوک و اچ‌تی‌سی بر روی یک گوشی هوشمند مبتنی بر اندروید کار می‌کنند اما متاسفانه مدتی بعد فیس‌بوک این مسئله را انکار کرد و گفت که چنین چیزی نبوده است. اما حالا مجدداً شایعاتی از آمریکا به گوش می‌رسند که می‌گویند فیس‌بوک بر روی گوشی هوشمند ماژولار خود کار می‌کند.

منابع نزدیک به فیس‌بوک به تازگی اعلام کرده‌اند که این غول آمریکایی اخیراً استارتاپ کالیفرنیایی Nascent Objects که در زمینه ساخت رایانه، دوربین و دیگر لوازم الکترونیکی نظیر چاپگر سه بعدی فعالیت می‌کند را تصاحب کرده است. از زمانی که فیس‌بوک این استارتاپ را تصاحب کرده، Nascent Objects در رویدادهای مختلف تعداد انگشت شماری لوازم الکترونیکی ماژولار را به صورت پروتوتایپ (آزمایشی) معرفی کرده که البته هیچ یک از آن‌ها به بازار عرضه نشده‌اند. حال منابع داخلی فیس‌بوک می‌گویند که این شرکت بر روی گوشی‌های هوشمند ماژولار سرمایه‌گذاری کرده است زیرا به خوبی می‌داند که گوگل به عنوان یک رقیب اصلی، در این زمینه تقریباً شکست خورده است. اوایل ماه جاری بود که اعلام شد گوگل رسماً پروژه آرا (Ara) را لغو کرده و ایده ساخت گوشی هوشمند ماژولار را کنار گذاشته است. در ماه آوریل سال جاری، دکتر رِجینا دوگان که یکی از افراد کلیدی پروژه آرا بود، گوگل را به مقصد فیس‌بوک ترک کرد و از آن زمان گفته شد که گوگل پروژه ساخت گوشی هوشمند ماژولار را متوقف کرده است.

به Nascent Objects بازگردیم. منابع می‌گویند این استارتاپ کالیفرنیایی اکنون به همراه فیس‌بوک بر روی پروژه‌ای سری در ساختمان شماره 8 (Building 8) کار می‌کند که خود پروژه نیز توسط دکتر رِجینا دوگان سرپرستی می‌شود. ساختمان 8 یکی از آزمایشگاه‌های سری شرکت فیس‌بوک است که محققان در آن بر روی محصولات نوآورانه مشغول به کار هستند.

هنوز اطلاعات چندانی در مورد تحقیق و توسعه این پروژه از سوی فیس‌بوک و منابع نزدیک داده نشده است. بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ کالیفرنیایی Nascent Objects، بابک علمیه است و اکنون پروژه این استارتاپ توسط دکتر دوگان سرپرستی می‌شود. چند روز پیش دکتر دوگان در مورد این پروژه اطلاعاتی را فاش کرد و گفت که هدفش طراحی و تولید سخت‌افزار با سرعتی همچون سرعت نرم‌افزار است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.