ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سایپا و سیتروئن فصل جدیدی از همکاری را آغاز کردند

+

شرکت های خودروسازی سایپا و سیتروئن با امضای قرارداد و تاسیس شرکت مشترک، همکاری خود را از سر گرفتند؛ حجم سرمایه گذاری اولیه در این همکاری به میزان ۳۰۰ میلیون یورو برای ایجاد شرکت مشترک است و نخستین محصول مشترک تا پایان سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه خواهد شد.

به گزارش ویاتک، به نقل از سایپا نیوز، قرارداد همکاری مشترک دو شرکت سایپا و سیتروئن با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت توسط مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا، سید محمدعلی سید ابریشمی رئیس هیأت مدیره گروه خودروسازی سایپا و ژان کریستف کمار (Jean Christophe Quemar) عضو هیئت مدیره سیتروئن و الیور بورجس(Oliver Bourges)  دبیرکل سیتروئن به امضا رسید.

نعمت زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه امضای این قرارداد به خبرنگاران گفت: امروز چارچوب قرارداد مشارکت بین گروه سایپا و سیتروئن سایپا امضا شد و قرارداد نهایی ظرف دو ماه تکمیل و امضا خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه قرارداد زیر نظر شرکا امضا شده و ما به عنوان وزارت صنعت، سیاست‌ها را مطرح کرده‌ایم گفت: در این قرارداد همه نکات از جمله انتقال تکنولوژی، طراحی، مهندسی و صادرات دیده شده است.

نعمت زاده اضافه کرد: این مشارکت دومین همکاری شرکت‌های ایرانی و فرانسوی بعد از اجرای برجام است و امیدواریم این همکاری‌ها به‌صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد. البته این قرارداد بر اساس مدل جدیدی از همکاری مشترک تعریف شده است که إن شاء الله باعث ارتقا صنعت خودرو خواهد شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این قرار داد همکاری قرار است محصولات روز سیتروئن تولید شود و امیدواریم در کمتر از دو سال آینده خودروی مشترک این همکاری به بازار عرضه شود.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حاشیه امضای این قرارداد در جمع خبرنگاران گفت: امروز پس از یک سال مذاکره بین شرکت سایپا و سیتروئن موفق شدیم آخرین مذاکرات را انجام دهیم و شرکت مشترک سایپا و سیتروئن را تأسیس کنیم. وی ادامه داد: آورده شرکت سایپا ۵۰ درصد سهام سایپا کاشان است و به‌این‌ترتیب ۵۰ درصد سهام شرکت سایپا کاشان به قیمت کارشناسی رسمی جمهوری اسلامی ایران به شرکت سیتروئن واگذار شد. این قرارداد، شامل تمامی فرآیندهای زنجیره ارزش خودرو شامل طراحی مهندسی,  قطعه‌سازی، تولید محصول و فروش و پس از فروش بوده  و مقررشده ۳۰ درصد از محصولات تولیدی این شرکت مشترک در شبکه سیتروئن صادر شود.

جمالی ادامه داد: این همکاری به‌صورت ۵۰-۵۰ و با نگاه برد برد برای دو طرف شکل‌گرفته و بر همین اساس هیئت مدیره ۶ نفرهای که ۳ عضو ایرانی و ۳ عضو فرانسوی خواهد داشت و این نوع همکاری قطعاً پتانسیل جدیدی در صنعت به وجود می‌آورد. مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا افزود: بر اساس برنامه طراحی‌شده برای این همکاری، قرار است تا پایان سال ۲۰۱۷ نخستین محصول مشترک در این مجموعه به بازار عرضه شود. وی در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک در این طرح گفت: حجم سرمایه‌گذاری اولیه ۳۰۰ میلیون یورو برای ایجاد شرکت مشترک است؛ قاعدتاً برای توسعه محصول، طراحی محصول و ایجاد خطوط جدید، سرمایه شرکت افزایش پیدا خواهد کرد که به‌صورت مساوی بین سایپا و سیتروئن تقسیم خواهد شد.

جمالی در مورد محصولاتی که قرار است به دنبال این همکاری تولید و به بازار عرضه شود، گفت: قرار است  آخرین محصولات  سیتروئن در این شرکت تولید گردد و درواقع این محصولات برای نخستین بار در شبکه سیتروئن عرضه خواهد شد. وی افزود: خودروی مشترک اول از  نمونه‌های موجود و در حال تولید شرکت سیتروئن است و سایر محصولات خودروهای در حال طراحی است که همزمان باعرضه در سایر کشورهای اروپایی این محصول در ایران تولید و عرضه می‌شود.

جمالی تصریح کرد: همکاری فنی و مهندسی در سطوح مختلف صورت می‌پذیرد و همچنین موتور جدید که استاندارد یورو ۶ را خواهد داشت و قابلیت ارتقاء به استاندارد یورو ۷ را نیز دارد بر اساس همکاری مشترک در سال ۲۰۱۹ تولید می‌شود و به‌تدریج از سال ۲۰۲۰ اغلب قطعات این موتور با همکاری سیتروئن و قطعه‌سازان کشور عزیزمان, داخلی سازی می‌شود. مدیرعامل گروه سایپا گفت: این شرایط کاملاً در راستای اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا صورت می‌پذیرد.

Saipa and Citroën - 1

جمالی در مورد سهم ساخت داخل در این همکاری‌ها گفت: برای شروع، محصول ۴۰ درصد باید داخلی سازی شود و ظرف سه سال میزان ساخت داخل  باید به ۷۰ درصد برسد. این داخلی سازی با همکاری  مرکز تحقیقات سایپا و قطعه سازان در قالب استانداردهای سیتروئن صورت خواهد پذیرفت. امیدواریم بتوانیم بر اساس شرایطی که وزارت صنعت تعیین کرده و ملت انتظار دارند در قالب این همکاری مشترک صنعت رشد خوبی داشته باشد. وی در مورد وضعیت تولید محصولات جاری سایپا کاشان پس‌ازاین همکاری گفت: تولید محصولات فعلی سایپا کاشان تا پنج سال ادامه خواهد داشت؛ بخشی از محصولات مانند تیبا و پراید هم‌اکنون در کاشان تولید می‌شود که همزمان با ورود محصولات جدید سیتروئن از تولید آنها کاسته شده و به‌مرور از چرخه تولید خارج خواهند شد و محصولات سیتروئن را جایگزین محصولات فعلی خواهیم کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.