ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سامسونگ دلیل انفجار باتری بعضی از گلکسی نوت های 7 را بیان کرد

+

سامسونگ در عرضه گلکسی نوت 7 ضرر زیادی را متحمل شد زیرا که بیشتر این دستگاه‌ها در هنگام استفاده آتش می‌گرفتند پس اگر که از دارندگان گلکسی نوت 7 هستید و همچنین می‌دانید که باتری دستگاه توسط سامسونگ SDI تولیدشده است، باید از استفاده از آن دست بکشید و گوشی را پس بدهید.

چند روز پیش کمپانی کره‌ای اعلام کرد که تابه‌حال 35 نمونه از این آتش گیری‌های در سطح جهان گزارش شده است و ضمن عذرخواهی بیان کرد که تلاش خواهد کرد تا بفهمد دلیل انفجار باتری این سری از گلکسی نوت ها چیست. در حین زمانی که سامسونگ مشغول جمع‌آوری اطلاعات در مورد مشکل باتری بود، چندین تلفن دیگر نیز طعمه آتش شدند و دولت فدرال آمریکا نیز بیان کرده است از انتقال این گوشی‌ها از طریق هواپیماها به آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

تنها چیزی که تابه الآن واضح این است که  تنها باتری‌های تولیدشده توسط سامسونگ SDI دچار این مشکل می‌شوند اما واقعاً چه چیزی باعث به وجود این آمدن این مشکل شده است؟ سامسونگ در بیانیه‌ای رسمی اعلام نموده است که:

Samsung-Logoبر اساس تحقیق و بررسی انجام‌گرفته، فهمیدیم که مشکلی در سلول باتری وجود دارد. باتری هنگامی‌که آند و کاتد به همدیگر برخورد می‌کردند، بسیار داغ می‌شد و آتش می‌گرفت که البته احتمال این خطا در فرایند بسیار کم است و عجیب است که چنین مشکلی به وجود آمده است.

درحالی‌که مشتریان همیشه درخواست باتری‌های بهتری را برای تلفن‌های خوددارند، هیچ پیشرفتی در این زمینه انجام نشده است و البته با توجه به اینکه باتری‌های لیتیوم-یونی دارای ترکیبات شیمایی داخل خود هستند، آتش گرفتن و انفجار آنها نباید دور از ذهن باشد و احتمال آن همیشه وجود دارد. لیتیوم قابلیت الکتروشیمیایی بسیار قدرتمندی دارد و به همین منظور است که به‌عنوان آند در باتری‌ها استفاده می‌شود اما عنصری بسیار واکنش پذیر است و مستعد ابتلا به فرار حرارتی است.

هنگامی‌که دمای باتری بسیار بالا می‌رود، سلول‌های باتری شروع به شکستن و باز شدن می‌کنند و همین موضوع باعث از هم باز شدن دیگر سلول‌های باتری می‌شود. این فرایند به فرار حرارتی مشهور است و دلیل اصلی انفجار باتری‌ها به شمار می‌رود. در این میان تنها یک اتصال ساده یا حتی طراحی بد می‌تواند منجر به فرار حرارتی شود.

به‌هرحال به نظر می‌رسد که در تولید تعداد کمی از باتری‌های گلکسی نوت 7، اشتباه شده باشد و سامسونگ به‌زودی گلکسی نوت های آسیب‌دیده را تعویض خواهد کرد. بعضی از منابع گزارش می‌دهند که تعویض این دستگاه‌ها از تاریخ 19 سپتامبر در بریتانیا آغاز خواهد شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.