ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اپراتور پرتاب ماهواره در کشور راه اندازی می‌شود

+

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از تدوین چارچوب اولیه راه‌اندازی نخستین اپراتور ماهواره‌ای در بازار ارتباطات کشور خبر داد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، صادق عباسی شاهکوه با بیان اینکه ایجاد یک اپراتور ماهواره برای راه‌اندازی یک ماهواره در مدار و یا اجاره آن از برنامه‌های در دست انجام است، اظهار داشت: اصول حاکم بر فعالیت این اپراتور و قانون‌گذاری در این زمینه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باید به تصویب برسد. در این زمینه چارچوب‌های اولیه این مجوز فعالیت تدوین شده و در حال هماهنگی با سازمان فضایی ایران هستیم.

معاون رگولاتوری ادامه داد: اجرای این پروژه نیازمند هماهنگی برای برنامه‌های درازمدت است و با توجه به اینکه تاکنون اپراتور ماهواره در کشور نداشتیم این طرح می‌تواند توسعه فناوری ماهواره را در کشور تحت تأثیر قرار دهد. عباسی شاهکوه گفت: هم‌اکنون در کشور ۵ اپراتور ارتباطات ماهواره‌ای و یک اپراتور تلفن ماهواره‌ای فعال هستند اما اپراتور پرتاب ماهواره قرار است خودش ماهواره داشته باشد و آن را در مدار زمین قرار دهد و یا با کشورهای دیگر در مورد پرتاب ماهواره همکاری کند.

وی گفت: واگذاری مجوز فعالیت به اپراتور ماهواره‌ای نباید با فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران تناقض داشته باشد و به راین اساس در حال هماهنگی برای اجرای این طرح هستیم.

گفته می‌شود با ایجاد این اپراتور شرایط برای ساخت ماهواره ملی فراهم می‌شود. پیش از این معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: برای راه‌اندازی و ساخت ماهواره ملی در کشور نیازمند حضور یک اپراتور ماهواره‌ای هستیم. ماهواره ملی با حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعال خواهد شد و علاوه بر آن بخش خصوصی باید در این پروژه انتقال تکنولوژی و مدیریت را مدنظر قرار دهد. به راین اساس با حضور اپراتور ماهواره‌ای می‌توان درجهت استفاده از توان بخش خصوصی با همکاری دولت، برای ساخت ماهواره ملی، برنامه‌ریزی کرد. با ایجاد این اپراتور، بهره‌برداران خدمات ماهواره‌ای ملزم خواهند شد از این اپراتور خدمات دریافت کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.