ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان تایید کردند: عالم مسیر خاصی ندارد

5

با توجه به دقیق‌ترین آزمون و بررسی که انجام شده، عالم، جهان، کیهان یا هرچیز دیگری که اسمش را می‌گذارید، نه مسیر خاصی دارد و نه به دور چیز خاصی می‌گردد، هیچ مرکزی ندارد و به چیزی مادی وابسته نیست.

شبی آرام به بیرون بروید و به آسمانی که در بالای سر شما قرار گرفته نگاه کنید. چه می‌بینید؟ عالم آن‌قدر شلوغ است که نمی‌توان گفت که چه چیزی را می‌بینم! ستاره‌ها، سیاره‌ها، کهکشان‌ها و… همچون دانه‌های شن ساحل در آسمان پخش شده‌اند که اتفاقاً با هم و در کنار هم عمل می‌کنند. سیاره‌ها به دور ستاره‌ها در گردش هستند و سامانه‌هایی همچون سامانه خورشیدی خودمان را تشکیل داده‌اند و خود این ستاره‌ها نیز به صورت گروه‌هایی در می‌آیند و در جامعه‌ای بزرگ‌تر به نام کهکشان قرار می‌گیرند. کهکشان‌ها نیز خودشان عضوی کوچک‌تر از یک مجموعه بزرگ‌تر هستند که با نام خوشه‌های کهکشانی شناخته می‌شوند و این خوشه‌ها نیز در ابر خوشه‌ها جای می‌گیرند. اما کیهان‌شناسان می‌گویند که یک چنین اثراتی (دسته‌بندی شدن و در دل مجموعه‌ای جای گرفتن) محلی و کوچک هستند و اگر بخواهیم در مقیاسی بسیار بزرگ فکر کنیم و فرضیه‌های خود را با مقیاسی بزرگ‌تر از هر چیزی بیان کنیم، آن‌گاه می‌بینیم که عالم یکنواخت و یکپارچه است.

اکثر قریب به اتفاق محاسبات ما در مورد عالم با این فرض شروع شده‌اند: عالم به یک شکل گسترده شده و فرقی نمی‌کند که موقعیت شما در این عالم کجاست و به کدام مسیر نگاه می‌کنید، به هر حال عالم به یک شکل گسترده شده است. اگر عالم در یک مسیر خاص گسترده شود و یا همانند زمین، حول یک محور خاص در گردش باشد، آن‌گاه تمامی فرضیات ما از جهان و محاسباتی که به این فرضیات وابسته هستند به بن‌بست می‌خورند و اشتباه از آب در می‌آیند!

حال به تازگی دانشمندانی از کالج دانشگاهی لندن و کالج سلطنتی لندن، این فرض را در آزمونی بسیار دقیق قرار دادند تا آن را محک بزنند و سپس دریافتند شانس این‌که عالم در همه مسیرها به یک شکل نباشد، 1 در 121000 است!

قدیمی‌ترین نور در عالم

برای این‌که دانشمندان بتوانند قدیمی‌ترین نور موجود در عالم را شناسایی کنند از نقشه‌های تابش زمینه کیهانی (CMB) استفاده کردند. تابش زمینه کیهانی به تابش الکترومغناطیسی بازمانده از مهبانگ گفته می‌شود. به کمک این نقشه دانشمندان دریافتند که قدیمی‌ترین نور در عالم لحظاتی پس از مهبانگ به وجود آمده است. این نقشه‌ها با استفاده از سنجش‌های دقیقی که توسط ماهواره پلانک (مربوط به آژانس فضایی اروپا) در سال‌های 2009 تا 2013 انجام شدند ایجاد گردیدند. این ماهواره موفق شد برای اولین بار در تاریخ بشریت، تصویری کامل از قطبش (یا همان جهت گیری) و تابش زمینه کیهانی در سرتاسر آسمان را ارائه دهد. پیش از این، دانشمندان در نقشه تابش زمینه کیهانی به دنبال الگوها بودند که ممکن بود با استفاده از این الگوها، به عالمی که چرخش می‌کند برسند. اما این تحقیق و مطالعه جدید، در محدوده‌ای فراتر از آن‌چه که تصور می‌کنید عالم‌هایی را در نظر می‌گیرد که در مسیری مشخص حرکت می‌کنند و یا در گردش هستند و سپس الگوهایی که این عالم‌ها در نقشه تابش زمینه کیهانی ایجاد می‌کنند را تعیین می‌کند. عالمی که حول یک محور خاص گردش می‌کند، در نقشه تابش زمینه کیهانی الگوهای چرخشی را ایجاد می‌کنند اما عالم‌هایی که با سرعت‌های مختلف و در جهات گوناگونی حرکت می‌کنند، در این نقشه، نقاط سرد و خطوط دراز داغ را ایجاد می‌کنند.

چهار الگو برای عالم‌هایی دارای مسیر خاص

چهار الگو برای عالم‌هایی دارای مسیر خاص

دکتر استیون فینی، از گروه فیزیک کالج سلطنتی لندن با گروهی که توسط دنیلا سعاده از کالج دانشگاهی لندن سرپرستی می‌شود همکاری می‌کند. آن‌ها نقشه تابش زمینه کیهانی را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهند و به دنبال الگوهایی که گفتیم هستند. آن‌ها روز گذشته نتایج تحقیقات خود را در مجله علمی Physical Review Letters منتشر کردند و مشخص شد که هیچ‌گونه الگویی با این مشخصات در نقشه وجود ندارد. این یعنی عالم به احتمال زیاد مسیر خاصی ندارد.

کیهان‌شناسی علمی اطمینان بخش است

دکتر استیون فینی می‌گوید:

dr-stephan-feeney

این کار ما بسیار مهم است زیرا یکی از فرضیات اساسی که بسیاری از محاسبات کیهان‌شناسی ما بر پایه آن هستند را مورد آزمایش قرار می‌دهد. این فرضیه اساسی بیان می‌کند که عالم در همه جهات یکسان است. اگر این فرضیه اشتباه از آب در بیاید و عالم ما در گردش باشد و یا در یک جهت، بیشتر از سایر جهات گسترده شود، آن‌گاه ما باید در مورد تصور اولیه‌ای که از جهان داریم تجدید نظر کنیم. ما این فرضیه را توسط دقیق‌ترین آزمایشی که تا به امروز توسط بشر انجام شده مورد بررسی قرار دادیم. این آزمایش باید نشان می‌داد عالمی که در گردش است و یا در جهتی خاص گسترده می‌شود اصلاً وجود خارجی نداشته است. وقتی که آزمایش به اتمام رسید و ما نتیجه را با سنجش‌هایی که ماهواره پلانک انجام داده بود مقایسه کردیم، فهمیدیم که درست حدس زده بودیم و عالم در همه جهات به یک شکل گسترده می‌شود و مسیر خاصی را دنبال نمی‌کند.

دنیلا سعاده از کالج دانشگاهی لندن گفت که ما و سایر دانشمندان هرگز نمی‌توانیم احتمال کشیده شدن عالم در یک جهت خاص و یا چرخش آن حول یک محور را رد کنیم اما آزمایشاتی که اخیراً انجام شدند تا نشان دهند عالم مسیری خاص را دنبال می‌کند، نتیجه‌ای بسیار جالب داشتند. شانس این که عالم مسیر خاصی را دنبال کند 1 در 121000 است. ما بسیار خوش‌حال و مفتخر هستیم که کار ما چیزی را به اثبات رساند که بسیاری از کیهان‌شناسان بر آن باور داشتند. پس حالا با قاطعیت می‌توانیم بگوییم: کیهان‌شناسی علمی اطمینان بخش است.

شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
حسین مظفروندیدندان شکنعلیحسامرهی Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
رهی
مهمان
رهی

دنیا یك قانون ثابت ندارد.
“جی جی تامسون جایزه نوبل را برای اثبات ذره بودن الکترون ها دریافت کرد و پسرش همان جایزه را برای اثبات اینکه الکترون ها ذره نیستند بلکه موج هستند دریافت کرد.”
حالا حالاها مونده تا بشر بفهمه داستان چیه
هی با یه کشف تازه زود جوگیر میشن
شده داستان فیل مولانا

حسام
مهمان
حسام

دانشمندان گه خوردن.با تشکر

علی
مهمان
علی

مودب باش دانشمند.

دندان شکن
مهمان
دندان شکن

چرا بهت برخورده مومن. بالاخره باید قبول کنی یک عمر دنبال نخود سیاه بودی و البته خواهی بود. انشتین می گه دوچیز بی‌پایان هستند: اول «کیهان»، دوم «نادانی بشر»، در مورد اول زیاد مطمئن نیستم.

حسین مظفروندی
مدیر

دوستان تاریخ بشر نشون داده، هیچ وقت نمیشه یافته های دانشمندان رو صد در صد تایید کرد. با گذر زمان دانش بشر بیشتر میشه و نظریه های قدیمی رد میشن و نظریه های جدید ارائه میشن، این وسط حقیقت جهان هیچ وقت تغییر نمی کنه بلکه این دیدگاه انسان هاست که با توجه به علوم بیشتر و جدید تر داره گسترده تر میشه. و چه بسا نظریه هایی که امروز ارائه میشن، فردا روزی با نظریه های جدیدتر رد بشن.


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.