ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان سیستم وای-فای جدیدی توسعه داده‌اند که سه برابر سریع‌تر از نسخه‌های موجود است

+

پژوهش گران به سیستم وای-فای جدیدی دست پیداکرده‌اند که به‌طور قابل‌توجهی سرعت انتقال اطلاعات شبکه‌های شلوغ را بالا می‌برد.

سیستم جدید که به نام  MegaMIMO 2.0 شناخته می‌شود می‌تواند اطلاعات را به طور بی‌سیم با سرعتی سه برابر وای-فای های کنونی مبادله کند و همچنین محدوده‌ی سیگنال را نیز دو برابر می‌کند. این سیستم توسط گروهی از دانشکده‌ی کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا ساخته‌شده است.

MegaMIMO 2.0 هم‌اکنون نیز قابل‌استفاده است و تنها به استفاده‌ی کمپانی‌های تولید روتر و مودم در دستگاه‌های جدیدشان دارد. بزرگ‌ترین پیشرفتی که این سیستم به ارمغان آورده است، سرعت و سیگنال دهی بهتر در مکان‌ها و رویدادهای شلوغ همانند مسابقات ورزشی،مجتمع‌ها و فرودگاه‌ها است. در چنین مکان‌هایی تمام افراد تلاش دارند که به وای-فای وصل شوند و سرعت بسیار پایین می‌آید.

بحران طیف یا spectrum crunch اسمی است که برای پایین آمدن سرعت در هنگام اتصال افراد زیاد، به‌کار می‌رود. برای حل این مشکل معمولاً نقاط دسترسی (مودم) بیشتری به کار می‌گیرند و کاربران با وصل شدن به آنها سرعت بیشتری را تجربه می‌کنند اما مشکل اینجاست که با استفاده از روتر های  بیشتر، امواج تداخل پیدا می‌کنند و سرعت از حالت عادی هم بیشتر پایین می‌آید.
ازل دین حامد، رهبر گروه تحقیقاتی، در این مورد بیان کرد:

Ezz2در دنیای بدون سیم امروز، نمی‌توانید که مشکل بحران طیف را با اضافه کردن فرستنده‌های بیشتر حل کنید. زیرا که آنها باهم دیگر تداخل خواهند داشت. برای کار کردن همزمان و بدون تداخل این نقاط دسترسی باید فقط از طیف‌های موجود و در دسترس استفاده شود.

و این دقیقاً دلیلی است که مگامیمو ۲ برای آن طراحی شده است. این سیستم مختصات تمام روتر و نقاط دسترسی را در به‌طور مداوم مشخص می‌کند و بدون تداخل، امواج را در فرکانس‌های برابر ارسال می‌کند.مهم‌ترین کشف اعضای این گروه، پی بردن به الگوریتمی بود که به فرستنده‌های مستقل اجازه می‌داد که از طیف یکسانی بدون تداخل با یکدیگر استفاده کنند و  برای رسیدن به آن، پژوهش گران مجبور به حل معادله‌ی پیچیده‌ای شدند.

هاریهاران رائول، یکی از اعضای تیم، در این مورد بیان کرد:

picture-61-1343748493مشکل اینجاست که همان‌گونه که دو ایستگاه رادیویی نمی‌توانند روی یک فرکانس موسیقی پخش کنند، روتر های چندگانه نیز در هنگام مبادله‌ی اطلاعات روی محدوده‌ی یکسانی از موج، سیگنال‌های آنها باهم دچار تداخل و هم‌پوشانی می‌شوند.

مگامیمو ۲ روی فناوری ساخته‌شده است که در تمام دستگاه‌های وایرلس به‌کار می‌رود. این فناوری که با نام چندین-ورودی چندین-خروجی یا به‌اختصار MIMO شناخته می‌شود به دستگاه‌هایی همانند تلفن‌های هوشمند اجازه می‌دهد که سیگنال‌ها را از فرستنده‌های چندگانه دریافت کنند اما این سیستم هنگام کار با شبکه‌هایی که از نقاط دسترسی زیادی استفاده می‌کنند باعث ازدحام و شلوغی شبکه می‌شود.

اما به لطف این الگوریتم جدید، دیگر چنین مشکلی وجود ندارد. ساشین کاتی، متخصص کامپیوتر از دانشگاه استنفورد در مورد این فناوری جدید بیان کرد:

SachinKattyاز آن جا که طیف وایرلس بسیار کمیاب است، تنها راه بالا بردن ظرفیت، استفاده از روتر و نقاط دسترسی بیشتر و نسخه‌ی اصلاح شده‌ای از MIMO است. درحالی‌که گمان‌های زیادی وجود داشت که آیا واقعاً این سیستم کار خواهد کرد یا خیر اما این تیم واقعاً نشان دادند که از پس این قضیه بر می‌آیند و شبکه‌ی MIMO را به‌طور کامل اصلاح کردند.

پژوهش گران برای آزمایش کردن سیستم جدید، اتاق کنفرانس ساختگی توسط چهار لپ‌تاپ فراهم آورند که در طول تمام اتاق توسط جاروبرقی‌ها رومبا حرکت داده می‌شدند و میزان سرعت شبکه را اندازه گیری می‌کردند. آنها دریافتند که مگامیمو ۲ سرعت مبادله‌ی داده را ۳۳۰ درصد در مقایسه با اتصال‌های وای-فای معمولی افزایش داده بود.

این فناوری در حالت آزمایشی ارزشی ندارد و اعضای این گروه نیز در حال گفتگو با کمپانی‌های تولیدکننده‌ی روتر هستند تا مگامیمو ۲ را به بازار عرضه کنند. امیدواریم که این سیستم زودتر به بازار عرضه شود.

همچنین شما می‌توانید ویدیویی که در این مورد نیز منتشرشده است را از زیر نگاه کنید.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.