ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان فهمیدند که چرا پوست انسان نشت نمی‌کند

+

شاید گاهش اوقات پوست ما باعث ناراحتی ما شود، اما چیزی که می‌توانیم به آن اطمینان داشته باشیم این است که خون و عرق از هر جای آن نشت نمی‌کند و این در حالی است که در هر ۲۴ ساعت حدود ۵۰۰ میلیون سلول از پوست ما می‌ریزد.

بله، به نوعی در هر ۲ تا ۴ هفته کل لایه بیرونی پوست ما جایگزین می‌شود، اما در این بین هرگز چیزی از پوست ما نشت نمی‌کند. حال دانشمندان علت این موضوع را دریافته‌اند و می‌گویند که این موضوع به آرایش منحصربه‌فردی از اشکال به نام tetrakaidecahedron برمی‌گردد که هرگز شکافی در آن‌ها ایجاد نمی‌شود، حتی هنگامی که یک سلول از آن جدا می‌شود.

ریکو تاناکا از کالج سلطنتی لندن که به همراه تیم خود تصمیم گرفت به برررسی لایه‌های مختلف اپیدرم (لایه بیرونی پوست) پستانداران بپردازد، در این باره می‌گوید:

مطالعه ما همچنین به ما کمک می‌کند تا ببینم چگونه سلول‌های تشکیل دهنده پوست می‌توانند در یک مکانیسم نوع خاصی از چسب را تولید کنند که سلول‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که اپیدرم پستانداران دو سد فیزیکی اصلی در بالای لایه‌های خود دارد. در نزدیکی سطح در خط ارتباطی بین مایع و هوا، یک سد توسط بیرونی‌ترین لایه پوست تشکیل شده است که لایه شاخی (stratum corneum) نام دارد. در زیر آن نیز یک سد توسط اتصالات محکم بین سلول‌ها تشکیل شده است که سدی بین مایع و مایع است.

در حالی که دانشمندان مدت‌ها به مطالعه بر روی بیرونی‌ترین لایه پوست پرداختند که سلول‌های مرده آن به طور مداوم می‌ریزند و با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند، اما لایه‌ای در زیر آن که استراتوم گرانولوزوم نامیده می‌شود و اتصالات محکم در این لایه تشکیل می‌شوند، بسیار مقاوم است و به نوعی باعث می‌شود که پوست ما نشت نکند.

استراتوم گرانولوزوم همچنین نقش مهمی را در ریختن سلول‌های لایه شاخی بازی می‌کند. هنگامی که سلول‌های لایه شاخی می‌ریزند، این سلول‌ها باید با سلول‌های جدیدی جایگزین شوند و سلول‌های لایه استراتوم گرانولوزوم جای سلول‌های قدیمی را می‌گیرند. تا کنون کسی نمی‌دانست که سلول‌های لایه استراتوم گرانولوزوم چگونه بدون این‌که اتصالات محکم ان‌ها از بین برود جایگزین سلول‌های قدیمی لایه شاخی می‌شوند و در نتیجه پوست ما نشت نمی‌کند.

تاناکا و تیم او با استفاده از یک تکنیک تصویربرداری به نام کانفوکال میکروسکوپی به بررسی سلول‌های لایه استراتوم گرانولوزم در گوش موش پرداختند و متوجه شدند که شکل این سلول‌ها به صورتی است که مقاومت بسیار بالایی را به آن‌ها می‌بخشد. شکل این سلول‌ها در واقع نسخه پهن شده‌ای از چیزی به نام tetrakaidecahedron است که یک ۱۴ وجهی است.

tetrakaidecahedron

در تصاویری از لایه‌های اپیدرم موش یک نسخه مسطح از این شکل دیده شد که در هر یک از لبه‌های آن اتصالات محکم شکل گرفته بود و این اطمینان را به وجود می‌آورد که این سد پیوسته با وجود جابه‌جا شدن سلول‌ها، حفظ می‌شود. تیم تاناکا متوجه شدند که این شکل به سلول‌های جدیدی پوستی اجازه می‌دهد تا با تولید یک پروتیئن که به عنوان یک چسب موقت عمل می‌کند، جایگزین سلول‌های قدیمی شوند. در ادامه ویدیویی در هیمن رابطه را مشاهده می‌کنیم.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.