ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان موفق به شناور کردن یک کره بزرگ به‌وسیله امواج فراصوت شدند

+

دانشمندان روزها در آزمایشگاه تلاش کردند تا یک کره بزرگ را به‌وسیله امواج فراصوت شناور کنند. شاید در نگاه اول این موضوع چندان مهم به نظر نرسد، اما در حقیقت این عمل بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

علت سخت بودن چنین موفقیتی این است که معمولاً یک جسم که بزرگ‌تر از طول موجی است که برای شناور کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، شناور نمی‌شود. حال، یک گره سه نفره از محققان نشان داده‌اند که می‌توان بر این مشکل غلبه کرد. آن‌ها این اقدام را به‌وسیله یک کره پلی استایرنی که ۳٫۶ برابر بزرگ‌تر از طول موجی است که برای شناور کردن آن مورد استفاده قرار گرفته است، انجام داده‌اند.

مارکو آندراده از دانشگاه سائوپائولو در برزیلدر بیانیه‌ای چنین اعلام می‌کند که:

شناورسازی صوتی ذرات کوچک در گره‌های فشار صوتی از یک موج ایستاده به‌خوبی شناخته شده است. اما حداکثر اندازه ذراتی که می‌توانند در گره‌هار فشار شناور شوند، در حدود یک‌چهارم طول موج صوت مورد استفاده است. این بدان معنی است که برای یک مبدل عملیاتی در محدوده فراصوت، حداکثر اندازه ذره‌ای که می‌تواند معلق شود در حدود ۴ میلی‌متر است.

این درحالی است که در آزمایش مذکور محققان موفق شده‌اند که به‌وسیله امواج فراصوت کره‌ای ۵۰ میلی‌متری را شناور سازند. در این آزمایش، محققان یک موج ایستاده را بین سه مبدل فراصوت که به صورت یک سه‌پایه قرار گرفته بودند، ایجاد کردند. محققان با استفاده از این روش توانسته‌اند که شی به نسبت بزرگی را در هوا شناور سازند، اما اهداف این تیم پایانی ندارد و آن‌ها به دنبال این هدف هستند که در آینده بتوانند اشیا بزرگ معلق در هوا را دست‌کاری کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.