ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دریافت سیگنالی مرموز از فضا؛ آیا بیگانگان قصد ارتباط دارند؟

+

به تازگی ستاره‌شناسان روسی خبر از دریافت یک سیگنال مرموز از سوی یک سامانه ستاره‌ای که در فاصله 94 سال نوری از زمین قرار گرفته، داده‌اند و اکنون این ناحیه از آسمان یکی از نامزدهای وجود هوش فرازمینی است. این سامانه خورشید مانند که HD 164595 نام دارد کمی پیرتر از خورشید ما است اما ستاره مرکزی این سامانه از نظر اندازه و میزان روشنایی، مشابه خورشید ما است و به احتمال زیاد منشأ سیگنال مرموزی است که رادیو تلسکوپ RATAN-600 که در شمال کوه‌های قفقاز واقع شده، دریافت کرده است. در این سامانه شبه خورشیدی تنها یک سیاره وجود دارد که هم اندازه نپتون بوده و مدار کوچکی دارد و اصلاً برای حیات مناسب نیست اما ممکن است که سیارات دیگری نیز در این ناحیه وجود داشته باشند که هنوز کشف نشده‌اند.

قرار است به زودی در جریان یک گردهمایی که توسط ستاره‌شناسان روسی و کلاودیو ماک‌کونه، محقق ایتالیایی و سرپرست دائمی آکادمی بین‌المللی ستاره‌شناسی در کمیته SETI (پروژه یافتن هوش فرازمینی) برگزار می‌شود، ستاره‌شناسان و دانشمندان در مورد این سیگنال مرموز به بحث و گفتگو بپردازند. ماک‌کونه اخیراً ایمیلی را برای دانشمندان SETI ارسال کرده و در آن به توضیحات مربوط به این گردهمایی پرداخته و همچنین سیگنال مرموزی که به سامانه ستاره‌ای HD 164595 نسبت داده می‌شود را توصیف کرده است. اما آیا این سیگنال می‌تواند از سوی یک تمدن بیگانه فرازمینی هوشمند برای ما ارسال شده باشد؟ در حال حاضر ما باید به بررسی آن‌چه که شناخته شده بپردازیم و فعلاً زود است در این خصوص قضاوت کنیم زیرا این مسئله‌ای بسیار پیچیده است و باید از لحاظ فنی مورد بررسی قرار گیرد.

پیش از هر چیزی یک سوال پیش می‌آید: آیا واقعاً این سیگنال از سوی سامانه ستاره‌ای HD 164595 ارسال شده است؟ رادیو تلسکوپ RATAN-600 طراحی خیلی عجیب و غیر معمولی دارد (حلقه‌ای است به قطر 577 متر) و همچنین دچار نوعی آستیگماتیسم است و به همین دلیل نمی‌تواند منشأ سیگنال را به طور دقیق تشخیص دهد. سیگنالی که دریافت شده دارای طول موج 2.7 سانتی‌متر و فرکانس 11 گیگاهرتز است که سیگنالی با فرکانس بالا محسوب می‌شود و با جدایی 2 دقیقه و 20 ثانیه قوسی ساطع شده است. به عبارت دیگر، مسیر این سیگنال در خطی که تقریباً از شمال به جنوب کشیده شده قرار دارد. اما قسمت باند باریک این سیگنال در مسیری غرب به شرق منتشر شده و با مختصات سامانه‌ ستاره‌ای HD 165695 منطبق است و همین باعث شده که ستاره‌شناسان کاشف این سیگنال احتمال بدهند که سیگنال از سوی این سامانه ستاره‌ای ارسال شده و از سمت HD 164595 نیامده است البته این نیز یک احتمال است و باید SETI منشأ احتمالی سیگنال را برای مدت طولانی بررسی کند تا مشخص شود این سیگنال مرموز بالاخره از کجا آمده است.

ratan69852.1

سوال دومی که مطرح می‌شود مربوط به ویژگی‌های خود سیگنال است. رصدهای دانشمندان توسط یک دریافت کننده با پهنای باند 1 گیگاهرتز صورت گرفت که یک میلیارد برابر عریض‌تر پهنای باندی است که به صورت معمولی برای SETI استفاده می‌شود و 200 برابر از یک سیگنال تلویزیونی عریض‌تر است. این سیگنال رادیویی که دریافت شد قدرتی برابر با 0.75 جانسکی ( این واحد با نماد Jy شناخته می‌شود) دارد یا به عبارت دیگر، بسیار ضعیف است. اما آیا علت ضعیف بودن قدرت سیگنال، فاصله دور سامانه ستاره‌ای HD 164595 است؟ آیا علت ضعیف بودن این سیگنال “رقیق شدن” آن به وسیله پهنای باند عریض دریافت کننده روسی بوده است؟ اگر بخواهیم این احتمالات را گسترده‌تر کنیم کار را سخت‌تر کرده‌ایم اما این را بدانید که یک دریافت کننده که پهنای باند بسیار عریضی دارد، می‌تواند از قدرت و استحکام سیگنال‌های باند باریک بکاهد و آن‌ها را ضعیف جلوه دهد. اما ما می‌توانیم به منشأ سیگنال بازگردیم و قدرت واقعی آن و تجهیزات بیگانه‌ای که آن را ارسال کرده‌اند را محاسبه کنیم و ببینیم برای ارسال یک چنین سیگنالی چه مقدار انرژی مورد نیاز است. در این خصوص دو نظریه جالب وجود دارد:

  1. اگر بیگانه‌ها تصمیم گرفته باشند این سیگنال را در تمامی جهات پخش کنند: در این صورت به 100 میلیارد میلیارد وات انرژی نیاز دارند که این میزان انرژی، صدها برابر بیشتر از میزان انرژی نوری است که از سوی خورشید بر روی زمین تابیده می‌شود. بنابراین یک چنین سیگنالی منبع تغذیه‌ای می‌خواهد که هنوز ما نتوانسته‌ایم به آن دست یابیم.
  2. اگر بیگانه‌ها تصمیم گرفته باشند که این سیگنال را تنها برای ما ارسال کنند: در این صورت انرژی مورد نیاز سیگنال کم‌تر می‌شود. اگر آن‌ها از یک بشقاب به اندازه بشقاب 1000 فوتی رصدخانه آرسیبو نیز برای ارسال این سیگنال استفاده کرده باشند، هنوز هم به بیش از یک تریلیون وات انرژی نیاز دارند که برابر است با میزان مصرف انرژی تمدن بشر در مدت زمان یک ثانیه.

هر دو نظریه نیازمند انرژی و تلاش بسیار زیادی هستند و از توان خود انسان‌ها نیز خارج هستند و ما نمی‌توانیم در حال حاضر یک چنین کاری را انجام دهیم. هنوز مشخص نیست که چرا یک تمدن بیگانه در آن سوی عالم خواسته سامانه خورشیدی ما را با یک سیگنال قدرت‌مند هدف بگیرد. این سامانه ستاره‌ای بسیار دور است و سیگنال‌های ارسال شده ما به این زودی به آن‌جا نمی‌رسند و به هیچ طریقی نمی‌شود به آن‌ها بگوییم که ما این‌جا هستیم، ما نیز تنهاییم!

C_G-K_-_Allen_Telescopes_Soda_Blasting_by

ورود به آرایه تلسکوپی اَلِن

شانس این‌که این سیگنال از سوی موجودات فرازمینی باشد چندان بالا نیست و خود کاشفان این سیگنال نیز شک دارند که بیگانگان خواسته باشند با ما ارتباط برقرار کنند. آن‌ها باید تمامی احتمالات موجود را بررسی کنند تا اهمیت این موضوع مشخص شود. به همین دلیل، در عصر 28 آگوست 2016، آرایه تلسکوپی اَلِن چرخانده شد و در مسیر سامانه ستاره‌ای HD 164595 قرار گرفت تا آن را برای مدت طولانی مورد بررسی قرار دهد. طبق گفته جان ریچاردز و گِری هارپ، دو تن از دانشمندان پروژه SETI، مدت زیادی بود که در آسمان وسیع تحت پوشش آرایه تلسکوپی اَلِن هیچ سیگنالی رصد نشده بود.

دانشمندان پروژه SETI می‌گویند:

seti institute

ما هنوز تمام طیف‌های فرکانسی را نمی‌توانیم پوشش دهیم و اگر یک سیگنال دریافتی پهنای باندی کم‌تر از پهنای باند یک گیگاهرتزی دریافت کننده رادیو تلسکوپ روسی داشته باشد ما قادر به رصد آن نخواهیم بود و هیچ‌گاه متوجه آن نخواهیم شد. ما قصد داریم که در طول یک الی دو روز آینده این طیف باند باریک را نیز تحت پوشش خود درآوریم. این کشف باعث شد تا SETI و دیگر جوامع ستاره‌شناسی پیگیر رصدهای بیشتر باشند تا شاید بتوانیم بفهمیم این سیگنال از کجا آمده است. ما همچنان در آرایه تلسکوپی اَلِن با دقت بسیار بالایی این سامانه ستاره‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم و دست از تلاش بر نخواهیم داشت.

نکته جالبی که باید بدانید این است که این سیگنال در اصل در ماه مِی سال 2015 دریافت شده است و کاشفان آن تا به این لحظه پروژه SETI را در جریان این کشف نگذاشته بودند و مطمئناً همگان از این کار تعجب خواهند کرد زیرا کسی انتظار یک چنین مخفی کاری را ندارد. اگر این سیگنال به صورت عمدی و از سوی یک تمدن بیگانه برای ما ارسال شده باشد، ما باید در ابتدا تلاش کنیم تا مشاهدات خود از منشأ سیگنال را به تایید برسانیم و متاسفانه هنوز این کار انجام نشده است زیرا در خصوص منبع آن هنوز هم مطمئن نیستیم.

اما کلام آخر چیست؟ آیا ممکن است که یک تمدن بیگانه سیگنالی را برای ارتباط با ما فرستاده باشد؟ البته این یکی از فرضیات است اما احتمال آن وجود دارد. البته دلایل دیگری نیز وجود دارند که بتوانند این سیگنال را توجیح کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به دخالت منابع زمینی در پدید آمدن سیگنال اشاره کرد. به هر حال تا زمانی که دانشمندان مشاهدات خود را به تایید نرسانده‌اند، ما تنها می‌توانیم این سیگنال را صرفاً یک سیگنال “جالب” تلقی کنیم.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا وقت تماس با بیگانگان فرارسیده است؟

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.