ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

محرومیت از خواب صدمات جدی به بخش هایی از مغز وارد می کند

+

بعضی از افراد به خاطر شغل یا عادت همیشگی‌شان از خواب شبانه‌ی کامل محروم هستند و علاوه بر اینکه در طول شب نیز در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند، روزانه نیز بی‌حال و کسل هستند. حال پژوهش‌های جدید، صدمات جدی محرومیت از خواب بر مغز چنین افرادی را نشان می‌دهد.

پژوهش‌ها بیان می‌کنند که بخش‌هایی از مغز افرادی که به‌طور پشت سر هم شبانه بیدار می‌مانند. سست‌تر از بخش‌های دیگر مغز است. قسمت‌هایی که در ارتباط با حل مسائل و تمرکز هستند به هنگام محرومیت از خواب، تنبل‌تر می‌شوند.

نتایج این پژوهش می‌تواند منجر به درک بهتری از طبیعت ریتمیک علائم در اختلالات روانی و عصبی خاصی شود.  مثالی از طبیعت ریتمیک می‌تواند افرادی باشد که از جنون رنج می‌برند. چنین افرادی در پایان روز و شروع شب می‌توانند مبتلا به سندروم غروب آفتاب (سندرومی که به هنگام غروب آفتاب باعث گیجی و بی‌قراری بیشتر افراد مبتلا به جنون می‌شود) شوند که بیماری‌شان را بدتر می‌کند. به طور گسترده باید گفت که مغز ما به بی‌خوابی واکنش جدی نشان می‌دهد.

دکتر دی جک در این مورد بیان می‌کند:

Derk-Jan_Dijk_re-size_1ما دقیقاً چیزی را نشان داده‌ایم که کارگران شیفت شب تجربه می‌کنند. همه می‌دانند که بیدار ماندن در ساعت ۶ صبح بعد از شبی بدون خوابیدن اصلاً آسان نیست اما چیزی که ما در این مورد نمی‌دانستیم، واکنش‌های جدی و متفاوت بخش‌های مغز به بی‌خوابی بود.

دی جک و همکارانش در دانشگاه لیژ بلژیک عملکرد شناختی ۳۳ جوان بالغ که برای ۴۲ ساعت نخوابیده بودند را تحت بررسی قراردادند. در طول این دوره‌ی بی‌خوابی، شرکت‌کننده‌ها تست‌های ساده در مورد واکنش‌های حافظه و سرعت پاسخ‌گویی مغز را پشت سر گذراندند و همچنین برای ۱۲ بار در هنگام  بی‌خوابی، تحت اسکن‌های مغزی قرار داده شدند و بعد از ۱۲ ساعت خواب نیز دوباره اسکن‌های مغزی از این افراد برداشته شد. در هنگام آزمایش‌ها، پژوهش گران همچنین میزان هورمون ملاتونین شرکت‌کنندگان که باعث به خواب رفتن افراد می‌شود را نیز به خاطر راهی برای دنبال کردن ساعت درونی بدن افراد، اندازه‌گیری کرده‌اند.

در هنگام آزمایش، فعالیت در قسمت‌هایی از مغز مانند تالاموس و قطب مرکزی که بسیاری از ساختار و بخش‌های دیگر مغز را به هم دیگر متصل می‌کند در هماهنگی با ساعت شبانه‌روزی بدن، دچار مشکلاتی شد و هر چه میزان بی‌خوابی بیشتر می‌شد از فعالیت‌های مغزی در این قسمت‌ها کاسته می‌شد.

کمبود خواب همچنین در عملکرد شرکت‌کنندگان در انجام کارهای ساده نیز دخالت داشت.  هر دو مورد افزایش بی‌خوابی و به هم خوردن ساعت درونی بدن تأثیر جدی بر عملکرد افراد گذاشته بود و توانایی انجام کارهای ساده نسبت به مواقع دیگر سخت‌تر شده بود اما عجیب اینجا بود که عملکرد افراد در شب اول به‌هم‌خورده بود اما در روز دوم بی‌خوابی، بهبود چشمگیری را شاهد بود.

درحالی‌که ساعت شبانه‌روزی مغز از سرچشمه‌ای از خوشه‌های عصبی شناخته شده به‌عنوان هسته سوپراکیاسماتیک تشکیل‌شده است اما هنوز معلوم نیست که این بخش از مغز چگونه باعث به خواب رفتن ما انسان‌ها می‌شود. محققان در این مورد فرضیه هایی همچون افزایش متابولیت های سمی بعد از یک روز فعالیت پشت سرهم مغز یا پایان یافتن سوخت قسمت‌هایی از مغز را به‌عنوان دلیل به خواب رفتن ما بیان می‌کنند اما هنوز جواب قطعی در این مورد وجود ندارد.

سؤالات زیادی در مورد نحوه‌ی به خواب رفتن انسان‌ها توسط پژوهش گران مطرح‌شده است و چنین پژوهش‌هایی می‌تواند منجر به فهم بیشتر در مورد فرایند به خواب رفتن یا تأثیر بی‌خوابی بر توسعه‌ی مغز افراد شود اما کاملاً آشکار است که هنوز راه بسیاری برای فهمیدن کامل مغر خودمان در پیش داریم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.