ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اسپیس‌اکس پس از انتقال ماهواره ژاپنی به مدار، راکت فالکون ۹ را با موفقیت بر روی سکوی شناور فرود آورد

+

رو یک‌شنبه شرکت فضایی اسپیس‌اکس موفق شد پس از انتقال یک ماهواره مخابراتی ژاپنی به مدار زمین، راکت فالکون ۹ که چندبار مصرف بوده و این ماهواره را با خود حمل کرده بود را بر روی یک سکوی شناور در دریا فرود بیاورد. اسپیس‌اکس که یک شرکت کالیفرنیایی است با این فرود، هشتمین پرواز خود در سال جاری را انجام داد، این شرکت در نظر دارد تا از راکت‌های چندبار مصرف برای سفرهای فضایی استفاده کند و با این کار هزینه این نوع سفرها را بکاهد. راکت فالکون ۹ می‌تواند پس از انتقال محموله به فضا، مجدداً به زمین آمده و بر روی سکوی شناور در دریا یا ایستگاه زمینی فرود آید. دیگر راکت‌های رایج همانند اطلس ۵ پس از انتقال محموله به فضا، در اقیانوس سقوط می‌کنند و هزینه هر پرتاب آن‌ها بسیار بالا است.

این فرود اخیر، چهارمین فرود فالکون ۹ بر روی سکوی شناور در دریا بوده است. فالکون ۹ روز یک‌شنبه ساعت ۱:۲۶ دقیقه بامداد به وقت محلی، از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد و پس از ۳ دقیقه پرتاب، مرحله جداسازی قسمت اصلی موشک طبق برنامه‌های قبلی انجام شد. چیزی در حدود ۶ دقیقه بعد، بدنه اصلی راکت بر روی یک سکوی شناور با موفقیت فرود آمد و اعضای واحد کنترل ماموریت اسپیس‌اکس این موفقیت بزرگ را به یک‌دیگر تبریک می‌گفتند. این فرود بر روی سکوی شناور در اقیانوس، یک دستاورد بزرگ برای شرکت اسپیس‌اکس بود زیرا ماهواره مخابراتی ژاپنی JCSAT-16 به مدار بالایی سیاره زمین (ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری) بالای خط استوا منتقل شده بود و راکت فالکون ۹ تحت فشار بسیار زیادی قرار داشت.

اسپیس‌اکس در این خصوص می‌گوید:

spacex logo 01

بدنه اصلی راکت که به زمین باز می‌گردد، به دلیل پرتاب به مدار بالا دارای سرعت زیادی است و حرارت شدیدی را تحمل می‌کند و همین موضوع می‌تواند راکت را به چالش بکشد و فرود موفقیت آمیز را با خطر مواجه کند.

ماهواره مخابراتی ژاپنی که به مدار منتقل شد، سرویس‌های ماهواره‌ای پایدار بیشتری را برای پخش محتوای ویدیویی و انتقال داده‌های ارتباطاتی در آسیا، روسیه، اقیانوسیه، خاورمیانه و آمریکای شمالی فراهم می‌کند. این دومین ماهواره JCSAT بود که شرکت اسپیس‌اکس در طول ۴ ماه گذشته برای شرکت SKY Perfect JSAT به مدار زمین منتقل کرد. ایلان ماسک، نابغه‌ای که در راس شرکت اسپیس‌اکس قرار دارد می‌خواهد که با ساخت راکت‌های چندبار مصرف، انقلابی در زمینه پرتاب‌های فضایی ایجاد کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.