ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تماشا کنید: سکوی پرتاب راکت فالکون ۹ در هنگام آزمایش منفجر شد

+

امروز SpaceX در حال آزمایش راکت بدون سرنشین فالکون ۹ در مرکز فضایی کیپ کاناورال بود که در هنگام آزمایش، راکت دچار نقص فنی شده و منفجر شده است.

ساختمان‌های اطراف که کیلومترها دورتر از محل انفجار بوده‌اند، موج این انفجار را احساس کرده‌اند. چندین انفجار پشت سرهم رخ دادند و بعد از آن دود سیاه تمام آسمان اطراف محل را پوشاند.

ABC نیوز در گفتگو با مقامات مدیریت اضطراری تأیید کرده است که هیچ فردی در این حادثه آسیب‌ندیده است و همچنین همین منبع بیان کرده است که همیشه سکوی پرتاب قبل از پرتاب راکت‌های فالکون، خالی بوده است. سخنگوی اسپیس‌اکس، جان تیلور، بیان کرده است که تا زمان جمع‌آوری اطلاعات نمی‌توان نظری در مورد این حادثه داد.

ناسا در مورد این اتفاق بیان کرده است که انفجار در مجتمع پرتاب ۴۰ رخ‌ داده است و در آن زمان کارکنان بخش اتفاقات اضطراری آماده‌ به‌ کار بوده‌اند و کارمندان دیگر نیز مشغول بررسی دود برای جلوگیری از وارد شدن مواد سمی به هوا بوده‌اند. این راکت قرار بود که ماهواره اسرائیلی را در آخر هفته به مدار برساند.

انفجار اولیه صدایی شبیه رعدوبرق داشت و بعد از آن نیز با انفجارهای پی‌درپی همراه شد. کمپانی اسپیس‌اکس یکی از دو کمپانی است که وظیفه‌ی تأمین راکت و تدارکات ناسا را به عهده دارد و همچنین از سال آینده قرار است که توسط راکت‌هایش، فضانوردان را نیز به فضا بفرستد.

این انفجار شکستی بزرگ برای کمپانی کالیفرنیایی تحت هدایت ایلان ماسک خواهد بود. این کمپانی حدود یک سال است که روی راکت‌های چند بار مصرف کار می‌کند و قبل از این انفجار نیز شکست‌های دیگری را شاهد بوده است اما این بار شدت انفجار بسیار بیشتر از انفجارهای قبلی بود و احتمالاً ضرر مالی بزرگی به این کمپانی وارد خواهد شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.