ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اسپیس‌اکس: فضاپیمای سرنشین‌دار دراگن با تاخیر پرتاب خواهد شد

+

به دنبال انفجار عجیب راکت فالکون ۹ بر روی سکوی پرتاب در تاریخ ۱ سپتامبر، شرکت اسپیس‌اکس اعلام کرد که فضاپیمای سرنشین‌دار دراگن نیز با تاخیر پرتاب خواهد شد. دراگن، کپسولی است که شرکت اسپیس‌اکس طراحی کرده تا به وسیله آن فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ببرد و یا آن‌ها را از ایستگاه به زمین بیاورد و ناسا را از کپسول سایوز روسی‌ها بی‌نیاز کند. اسپیس‌اکس در نظر داشت تا فضاپیمای سرنشین‌دار دراگن را اواخر سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب کند اما حالا این شرکت می‌گوید پرتاب این فضاپیما با تاخیری چند ماهه انجام می‌شود و ما در ماه مِی سال ۲۰۱۸ شاهد پرتاب این فضاپیمای سرنشین‌دار خواهیم بود. اسپیس‌اکس در نظر دارد که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ فضاپیمای دراگن را به صورت آزمایشی به فضا پرتاب کند تا جوانب کار را بسنجد و مطمئن شود در جریان پرواز اصلی مشکلی به وجود نمی‌آید. این پرواز آزمایشی بدون سرنشین خواهد بود.

به نظر می‌رسد که تصمیم اسپیس‌اکس در به تعویق انداختن پرتاب فضاپیمای دراگن به دلیل انفجار راکت فالکن ۹ در ماه سپتامبر بوده است. این شرکت آمریکایی می‌گوید که می‌خواهد در ماه‌های آینده به تحقیق در مورد آن انفجار عجیب بپردازد و پژوهش‌های خود در این خصوص را نهایی سازی کند. اسپیس‌اکس طی مصاحبه‌ای که با وب‌سایت The Verge داشته این چنین گفته است:

spacex logo 01

مادامی که ما به انجام تحقیقات [در مورد انفجار راکت فالکون ۹] می‌پردازیم، گروه طراحی فضاپیمای سرنشین‌دار شرکت ما با ناسا همکاری نزدیکی خواهند داشت تا بتوانند تمامی برنامه‌ها را در بازه زمانی باقی مانده به پیش ببرند. ما به دقت سیستم‌ها و طراحی‌های خود را در این بازه زمانی ارزیابی خواهیم کرد و با توجه به درس‌هایی که از آزمایش‌های گذشته گرفته‌ایم، اقدامات اصلاحی لازم را انجام خواهیم داد. با تاخیری که در پرتاب فضاپیمای دراگن به وجود آمد زمان بیشتری در اختیار ما قرار گرفت تا بتوانیم با فکری آزادتر به انجام ارزیابی‌های لازم بپردازیم.

تاخیر در پرتاب فضاپیمای دراگن نشان دهنده این است که برنامه فضاپیمای سرنشین‌دار ناسا یک‌بار دیگر نیز با تاخیر مواجه شده است، آژانس فضایی ایالات متحده می‌خواهد که به وسیله این برنامه، مجدداً فضانوردان خود را با فضاپیمایی که ساخت آمریکا است به فضا پرتاب کند. این یک پروژه بسیار گسترده است و در زیر سایه آن، دو شرکت خصوصی بوئینگ و اسپیس‌اکس تلاش می‌کنند تا وسایلی را بسازند که توانایی حمل فضانوردان به مدار پایینی سیاره زمین را داشته باشد و ناسا را از روسیه بی‌نیاز کند. اسپیس‌اکس چندی پیش فضاپیمای دراگن را به‌روزرسانی کرد و اکنون این فضاپیما در قالب یک فضاپیمای تجاری، تا به امروز چندین بار به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده و تجهیزات لازم را برای خدمه ایستگاه به مدار پایینی سیاره زمین منتقل کرده است. در کنار اسپیس‌اکس، شرکت بوئینگ نیز یک کپسول ویژه را طراحی کرده که با نام CST-100 شناخته می‌شود. پس از آن‌که ناسا برنامه پرتاب شاتل فضایی را متوقف کرد، برای پرتاب فضانورد و تجهیزات، کاملاً به روسیه وابسته شد و اکنون از فضاپیمای سایوز برای این کار استفاده می‌کند.

کپسول CST-100 ساخته شده توسط شرکت بوئینگ

کپسول CST-100 ساخته شده توسط شرکت بوئینگ

بوئینگ و اسپیس‌اکس در نظر داشتند تا هر دو، پروازهای سرنشین‌دار خود را در سال ۲۰۱۷ انجام دهند اما حالا مشخص شده که برنامه زمانی تغییر کرده و پروازهای این دو شرکت با تاخیر انجام خواهند شد. بوئینگ تا به امروز پرتاب کپسول خود را دو بار به تعویق انداخته و قرار است که نخستین پرتاب کپسول سرنشین‌دار این شرکت در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ انجام شود. ناسا سعی دارد تا بر روی این دو شرکت فشار بیاورد تا برنامه‌های خود را هرچه سریع‌تر عملی کنند تا این شرکت بیش از این به روسیه وابسته نباشد. در حال حاضر ناسا بابت ارسال هر فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی به کمک فضاپیمای روسی سایوز، ۸۱ میلیون دلار به روسیه و آژانس فضایی روس کازموس پرداخت می‌کند و متاسفانه ناسا راه دیگری برای پرتاب انسان به فضا ندارد و باید از روسیه کمک بگیرد. این برای ناسا نگران‌کننده است به خصوص این‌که فضاپیمای سایوز در هفته گذشته در جریان یک پرتاب بی‌سرنشین دچار مشکلاتی شد.

اسپیس‌اکس پس از انفجار راکت فالکون ۹ در ماه سپتامبر، تمامی راکت‌های فالکون ۹ را گراند (اصطلاحی در هوانوردی است و وقتی به کار می‌رود که یک وسیله هوایی بنابر دلایل مختلف توانایی پرواز را نداشته باشد و مهندس پرواز دستور دهد که وسیله نباید پرواز کند) کرد تا بر روی علت حادثه تحقیق کند. این شرکت همچنین پرتاب راکت فالکون Heavy (نسخه بزرگ‌تر راکت فالکون ۹) را نیز به تعویق انداخت و پرتابی که قرار بود اواخر سال جاری انجام شود، به اوایل سال آینده موکول شده است. در تاریخ اول سپتامبر، یکی از راکت‌های فالکون ۹ شرکت اسپیس‌اکس وقتی که بر روی سکوی پرتاب واقع در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال، فلوریدا قرار داشت و برای آزمایش آماده می‌شد، به طرز عجیبی منفجر شد. این آزمایش شامل روشن کردن موتورهای راکت نیز می‌شد اما خود راکت مهار شده بود تا به صورت خنثی عمل کند. نتیجه این آزمایش نشان می‌داد که آیا راکت فالکون ۹ آماده است که به سوی فضا پرتاب شود یا خیر. اما پیش از آن‌که حتی آزمایش انجام شود، راکت فالکون ۹ و ماهواره ارتباطی اسرائیلی AMOS-6 که بر روی آن قرار داشت و قرار بود که در مدار زمین قرار بگیرد، در اثر انفجار عظیمی که رخ داد از بین رفتند. شرکت اسپیس‌اکس با توجه به تحقیقاتی که انجام داده اعلام کرده است که علت حادثه، وجود نقص فنی در “سیستم برودتی هلیم” واقع در مخزن بالایی اکسیژن بوده است. اسپیس‌اکس اعلام کرده که این حادثه هیچ ارتباطی با انفجار سال گذشته راکت فالکون ۹ ندارد. سال گذشته یک راکت فالکون ۹ وقتی که در مسیر حرکت به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود ناگهان منفجر شد و از هم پاشید.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.