ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای دراگون با موفقیت در اقیانوس آرام فرود آمد

+

ناسا رسماً اعلام کرد که فضاپیمای تجاری و بدون سرنشین دراگون که متعلق به شرکت اسپیس‌اکس است، روز جمعه با موفقیت در اقیانوس آرام فرود آمد و کوله‌باری از دانش را با خود از ایستگاه فضایی به زمین آورد تا در اختیار آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا بگذارد. این کپسول در ساعت ۱۱:۴۷ صبح روز جمعه در جنوب غربی ایالت باخا کالیفرنیای مکزیک با بیش از ۱۳۶۰ کیلوگرم محموله فرود آمد. در این محموله، نتایج آزمایشات مهمی وجود دارد که به دانشمندان کمک می‌کنند تا تاثیرات حضور طولانی مدت در خارج از زمین بر روی بدن انسان را بررسی کنند. هدف از این آزمایشات، بررسی تاثیرات خلا بر روی فضانوردانی است که می‌خواهند در سال ۲۰۳۰ به مریخ بروند.

یکی از این آزمایش‌ها، تاثیرات جاذبه بر روی سلول‌های قلبی انسان است و در آزمایش دیگر، از موش آزمایشگاهی استفاده شده تا تاثیر جاذبه بر روی DNA انسان را مشخص کند. اسپیس‌اکس که مالک فضاپیمای دراگون است، چندی پیش با ناسا قراردادی بست که به موجب آن، وظیفه حمل محموله تجاری به ایستگاه فضایی را بر عهده خواهد گرفت تا بتواند آمریکا را از روسیه بی‌نیاز کند.

فضاپیمای دراگون ماه گذشته از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد و در تاریخ ۲۰ جولای به ایستگاه فضایی رسید. این فضاپیما با خود اولین آداپتور الحاقی از مجموعه دوگانه را به همراه داشت که به فضاپیماهای تجاری و سرنشین دار اجازه می‌دهد تا بتوانند به راحتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شوند. فضاپیمای دراگون، نخستین فضاپیمای باری است که می‌تواند به فضا رفته و مجدداً سالم به زمین بازگردد. سایر فضاپیماها مانند Cygnus، به هنگام ورود به اتمسفر زمین می‌سوزند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.