ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اسپیس‌اکس: علت انفجار راکت فالکون 9 وجود نقص فنی در سیستم هلیم بوده است

+

اخیراً راکت فالکون 9 شرکت فضایی اسپیس‌اکس در کمال ناباوری بر روی سکوی پرتاب منفجر شد و خسارات زیادی به پایگاه، راکت و ماهواره‌ای که بر روی آن قرار داشت وارد شد. علت این حادثه عجیب تا به امروز نامعلوم بود اما بالاخره شرکت اسپیس‌اکس با توجه به تحقیقاتی که انجام داده اعلام کرده است که علت حادثه، وجود نقص فنی در “سیستم برودتی هلیم” واقع در مخزن بالایی اکسیژن بوده است. اسپیس‌اکس اعلام کرده که این حادثه هیچ ارتباطی با انفجار سال گذشته راکت فالکون 9 ندارد. سال گذشته یک راکت فالکون 9 وقتی که در مسیر حرکت به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود ناگهان منفجر شد و از هم پاشید.

در تاریخ اول سپتامبر، یکی از راکت‌های فالکون 9 شرکت اسپیس‌اکس وقتی که بر روی سکوی پرتاب واقع در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال، فلوریدا قرار داشت و برای آزمایش آماده می‌شد، به طرز عجیبی منفجر شد. این آزمایش شامل روشن کردن موتورهای راکت نیز می‌شد اما خود راکت مهار شده بود تا به صورت خنثی عمل کند. نتیجه این آزمایش نشان می‌داد که آیا راکت فالکون 9 آماده است که به سوی فضا پرتاب شود یا خیر. اما پیش از آن‌که حتی آزمایش انجام شود، راکت فالکون 9 و ماهواره ارتباطی اسرائیلی AMOS-6 که بر روی آن قرار داشت و قرار بود که در مدار زمین قرار بگیرد، در اثر انفجار عظیمی که رخ داد از بین رفتند. اسپیس‌اکس اکنون تمامی منابعی که ممکن است باعث رخ دادن این انفجار شده باشند را بررسی می‌کند اما در حال حاضر می‌خواهد ببیند که چه چیزی باعث ایجاد نقص فنی در سیستم هلیم شده است.

این شرکت فضایی در طی یک بیانیه رسمی این چنین گفت:

spacex logo 01

تمامی دلایل احتمالی را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهیم تا علت این نقص را بیابیم

طبق گفته‌های اسپیس‌اکس، واحد بررسی حادثه این شرکت هم اکنون با دقت به تحلیل دلایل احتمالی حادثه می‌پردازند و این یعنی باید 3000 کانال داده را با دقت بررسی کنند. همچنین این واحد با دقت به ویدیوها و اصوات ضبط شده از حادثه نگاه می‌اندازند تا کار خود را به خوبی پیش ببرند و دلایل بیشتری را مورد بررسی قرار دهند. همان‌طوری که گفتیم این انفجار هیچ ربطی به انفجار سال گذشته فالکون 9 ندارد اما مشکل اینجاست که علت هر دو انفجار، در مخزن بالایی اکسیژن رخ داده است و هر دو نیز به یک شکل شامل سیستم هلیم می‌شوند. اما انفجار سال گذشته راکت فالکون 9 در اثر وجود نقص فنی در استرات (میله‌ای فولادی که یکی از مخازن تحت فشار هلیم را به هنگام صعود راکت محکم نگه می‌دارد) که در مخزن اکسیژن مایع قرار دارد رخ داده بود.

اما خسارات ناشی از این انفجار تنها مربوط به راکت و ماهواره نمی‌شوند، بلکه به سکوی پرتابی که در پایگاه کیپ کاناورال قرار دارد نیز آسیب‌های جدی وارد شده است. Launch Complex 40، مکانی که در آن انفجار رخ داده بود نیز آسیب‌های اساسی دیده است اما خوش‌بختانه سیستم‌های کنترل سکوی پرتاب در وضعیت خوبی قرار دارند و ساختمان پشتیبانی فالکون که محل نگهداری راکت‌های فالکون 9 پیش از پرتاب است و در نزدیکی سکوی پرتاب واقع شده است نیز آسیبی ندیده و در وضعیت خوبی به سر می‌برد. دیگر بخش‌های مهم Launch Complex 40 در وضعیت مناسبی قرار داشته و مشکلی ندارند. از جمله این بخش‌های مهم می‌توان به مخازن اکسیژن فوق سرد که برای راکت‌ها هستند و مخازنی که سوخت نفت سفید را نگهداری می‌کنند اشاره کرد. همگی این قسمت‌ها سالم هستند.

اسپیس‌اکس در جریان این بیانیه رسمی اعلام کرد که باید هرچه زودتر به عرصه پروازهای فضایی بازگردد و مشکلات را جبران کند. این شرکت فضایی در نظر دارد که پروازهای راکت فالکون 9 را مجدداً از ماه نوامبر از سر گیرد اما دیگر نمی‌تواند از این سکوی پرتاب استفاده کند و دو گزینه برای انتخاب در پیش رو دارد. اولین گزینه، سکوی پرتابی است که در پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ، کالیفرنیا واقع شده و دومین گزینه نیز در همین پایگاه کیپ کاناورال قرار دارد و در پَد Launch Complex 39A قرار دارد. گفته شده این سکوی پرتاب هم اکنون آماده است تا از پرواز فالکون 9 در ماه نوامبر پشتیبانی کند.

در کنار تمامی این‌ها، اسپیس‌اکس سخت تلاش می‌کند تا تجهیزات و وسایل خود را برای برنامه پروازهای تجاری سرنشین‌دار ناسا آماده کند. طبق این برنامه، تا چند سال آینده شرکت اسپیس‌اکس باید فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی منتقل کند و یا از ایستگاه فضایی به زمین بیاورد تا در این زمینه ناسا از روسیه بی‌نیاز شود و دیگر از راکت‌های سایوز استفاده نکند. این شرکت اعلام کرد که اگر بداند منبع اصلی انفجار راکت فالکون 9 چه بوده، برنامه پروازهای تجاری سرنشین‌دار را با قدرت بیشتری به پیش خواهد برد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.