ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

عقرب سمی در برابر موش وحشی؛ جنگی بی‌پایان

+

در بیابان در امتداد مرز بین ایالات متحده و مکزیک یک جنگ سنگین در جریان است. اما در این جنگ به جای رویارویی دو ارتش مسلح، یک عقرب بسیار سمی و یک موش وحشی با یکدیگر در حال مبارزه کردن هستند. 

تحقیق پیرامون این موضوع که چگونه نیش عقرب‌ها به چنین سلاح قدرتمندی تبدیل شده است و چگونه موش‌های وحشی می‌توانند این نیش را تحمل کنند، ممکن است روزی به پزشکان در راستی یافتن راهی برای درمان درد مردم کمک کند.

عقرب آریزونا بارک (Arizona bark scorpion) که معمولاً در صحرای سونوران یافت می‌شود، خطرناک‌ترین عقرب در ایالات متحده است. طبق اعلام کیت بویسن مدیر مرکز اطلاعات سم و داروی آریزونا، هر سال حدود ۱۵۰۰۰ آمریکایی توسط این عقرب گزیده می‌شوند و حدود ۲۰۰ سال است که بدترین نیش به این گونه نسبت داده می‌شود. نیش این عقرب می‌تواند سبب درد شدید به همراه سوزش، تورم، بی‌حسی، سرگیجه، تنگی نفس، تشنج عضلانی، حرکات غیر ارادی چشم، سرفه و استفراغ شود. از سال ۲۰۰۰ تاکنون سه مورد مرگ انسان به عقرب آریزونا بارک نسبت داده شده است که همه آن‌ها درون آریزونا روی داده‌اند.

 AZ-bark-scorpion-on-log-face-down_JCassidy

لورن اسپوزیتو، دستیار متصدی و استاد عنکبوت و عقرب شناسی در آکادمی علوم کالیفرنیا در سان فرانسیسکو، در حال مطالعه بر روی ژن‌های مسئول نیش قدرتمند عقرب است. عقرب با استفاده از نیش خود، معمولاً حشرات و سایر بی‌مهرگان را مورد حمله قرار داده و آن‌ها را از پا در می‌آورد. نیش عقرب همچنین به عنوان یک عامل بازدارنده دردناک در برابر حیواناتی عمل می‌کند که می‌خواهند عقرب را بخورند. برای مقابله با انواع اهداف، عقرب ترکیبی از سموم را تولید می‌کند تا به وسیله آن بتواند به طیف وسیعی از حیوانات آسیب بزند.

اسپوزیتو در اولین گام برای مطالعه چگونگی تولید چنین سمی قوی توسط عقرب، به دقت عقرب نوازش کرد تا به یک تکه کاغذ موم در آزمایشگاه نیش بزند. هر بار که عقرب به هدف خود نیش می‌زند، ژن‌های نیش برای القا تولید سم فعال می‌شوند. اسپوزیتو در مورد سم عقرب چنین اظهار نظر می‌کند که:

Lauren-Esposito

ما می‌دانیم که یک عقرب می‌تواند ژن بیش از ۲۰۰ زهر منحصر به فرد را در DNA خود داشته باشد. مطالعه چگونگی تکامل یافتن این میزان تنوع از سم‌ها، به ما کمک می‌کند تا متوجه شویم که چگونه یک موجود می‌تواند در طول تکامل خود توانایی حمله کردن به صدها هدف خاص را کسب کند.

با تمام قدرتی که سم عقرب دارد، موجودی وجود دارد که به نظر می‌رسد در برابر سم عقرب مقاوم است. این موجود یک موش از خانواده همسترهای دم‌کوتاه است که که یک شکارچی بسیار قادر است و توانایی خاصی برای مقابله با سم عقرب دارد.

اشلی رو در دانشگاه ایالتی میشیگان در حال مطالعه بر روی رابطه این موش و عقرب است. اشلی رو، استادیار علوم اعصاب و زیست شناسی، در این رابطه چنین اظهار نظر می‌کند که:

Ashlee Rowe

آن‌ها به سموم مقاوم هستند. این مورد بیان می‌کند که این موش‌ها چگونه تکامل پیدا کرده‌اند تا بتوانند در صحرا زندگی کنند.

آزمایشگاه رو به بررسی نحوه شکار کردن این موش و چگونگی مقابله کردن آن در برابر نیش عقرب پرداخته است. رو و تیم او در یک محیط کنترل شده به تصویربرداری از این موش و نحوه برخورد آن با نیش عقرب پرداخته‌اند.

زهر عقرب حاوی نوروتوکسین‌هایی است که کانال‌های سدیم و پتاسیم (پروتئین‌های جاسازی شده در غشای سلول‌های عصبی و ماهیچه‌ای که نقش مهمی در تنظیم احساس درد بازی می کنند) را مورد هدف قرار می‌دهند. فعال شدن این کانال‌ها، سیگنال‌هایی را از اعصاب به سمت مغز ارسال می‌کند. این چیزی است که سبب می‌شود قربانیان انسانی احساس کنند که توسط یک سوزن داغ مورد اصابت قرار گرفته‌اند. اما این موش مذکور هنگامی که عقرب به آن نیش می‌زند، یک واکنش کاملاً متفاوت دارد.

در موش، یک پروتئین خاص در یکی از کانال‌های یونی سدیم به سم عقرب متصل می‌شود. هنگامی که این پروتئین به سم متصل می‌شود، سم دیگر قادر نخواهد بود که کانال یونی سدیم را فعال کند و به دنبال آن سیگنال درد به مغز ارسال نمی‌شود. به جای آن، اثر کاملاً مخالفی دارد و کانال را غیر فعال می‌کند و در نتیجه هیچ سیگنالی ارسال نمی‌شود و به نوعی نیش عقرب اثری بی حس کننده بر روی این موش دارد.

Ashlee Rowe

اگر شما آن سیگنال‌های الکتریکی را خنثی کنید، احساس درد را خنثی کرده‌اید. در وقع هنگامی که عقرب موش را نیش می‌زند، احساس درد کمتری دارد. تا آن‌جایی که ما می‌دانیم این ویژگی منحصر به این موش خاص است.

بررسی دقیق نحوه مقابله این موش در برابر زهر عقرب، ممکن است روزی به پزشکان کمک کند تا بتواند مسکن‌های بهتری را برای انسان‌ها بسازند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.