ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

باکتری وابسته به نور خورشید، می‌تواند گاز کربن دی‌اکسید را به زیست سوخت تبدیل کند

+

خودروها به طور مداوم هنگام سوزاندن سوخت، گاز کربن دی‌اکسید بیرون می‌دهند اما اگر این فرایند برعکس شود چه؟ دانشمندان دانشگاه واشنگتن باکتری تولید کرده‌اند که می‌تواند این کار را انجام دهد. 

فرایند به این‌گونه است که باکتری، کربن دی‌اکسید را از هوا جذب می‌کند و توسط نور خورشید آن را تبدیل به متان و گاز هیدروژن می‌کند. این ارگانیسم تنها مقدار کمی از سوخت را تولید می‌کند اما این نتایج می‌تواند منجر به کاهش میزان کربن دی‌اکسید مخرب و تولید سوخت مفید شود.

محققان پیش از آن باکتری را شناسایی کرده بودند که گاز کربن دی‌اکسید را به استات (جوهر نمک) تبدیل می‌کرد که در وهله‌ی دوم می‌توانست توسط باکتری‌های دیگری به سوخت تبدیل شود. اعضای گروه امیدوار بودند که مرحله‌ی حد واسط استفاده از آنزیم نیتروژناز که نیتروژن را به آمونیاک تبدیل می‌کند را دور بزنند و راه دیگری برایش پیدا کنند.

پروفسور کارولین هاروود در مورد این آنزیم بیان می‌کند که:

Caroline Harwoodاخیراً دریافته‌ایم که این آنزیم به‌طوری بی‌قاعده رفتار می‌کند و می‌تواند واکنش‌های دیگری را نیز از خود نشان دهد که در بعضی از موارد به آن اندازه که باید مؤثر نیست.

به همین منظور این پژوهش گران باکتری به نام آر-پلاستریس توسعه داده‌اند که توسط فرایند فتوسنتز، آنزیم نیتروژناز اصلاح‌شده تولید می‌کند. باکتری هنگامی‌که در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرد، آنزیم جدیدی در مقدار زیادی تولید می‌کند که گاز کربن دی‌اکسید را به گازهای متان و هیدروژن، تنها در یک مرحله تبدیل می‌کند.

sfmb_0202

تنها مشکل این فرایند، نسبت گازهای تولیدشده است زیرا که به ازای هر ۱۰۰۰ مولکول گاز هیدروژن، تنها ۱ مولکول متان تولید می‌شود که برای تولید به میزان صنعتی و واقعی، نسبت خوبی نمی‌باشد. با این اوصاف تبدیل مستقیم کربن دی‌اکسید به متان و هیدروژن (زیست سوخت) در دمای اتاق گام بلند و پیشرفت بزرگی به شمار می‌رود و می‌تواند منجر به دست‌یابی به راه‌های بهتری برای این فرایند شود.

بر اساس گفته‌های هاروود، قدم بعدی ترکیب آنزیم نیتروژناز و نور خورشید به‌منظور افزایش بهره‌وری تولید متان و یا تولید نمونه‌های دیگری از هیدروکربن‌ها و سوخت است. نظر شما در مورد این باکتری چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.