ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دانشمندان موفق شدند قمر سیاره کوتوله ماکی‌ماکی را کشف کنند

۳

روز گذشته تیمی متشکل از ستاره‌شناسان و متخصصان سیاره از موسسه تحقیقات جنوب غربی، موفق شدند که یک قمر تاریک و زیرک که در اطراف سیاره ماکی‌ماکی در گردش است را کشف کنند. ماکی‌ماکی یکی از چهار سیاره کوتوله نسبتاً بزرگ کمربند کایپر است و در لبه‌ی منظومه شمسی قرار دارد. جزئیات این کشف مهم، روز گذشته در مجله اخترفیزیک Astrophysical Journal Letters با عنوان “کشف قمر ماکی‌ماکی” منتشر شد.

دکتر الکس پارکر، نویسنده ارشد مقاله و دارای مدرک دکترای سیاره‌شناسی و یکی از افرادی که در کشف این قمر نقش داشته در خصوص ویژگی‌های قمر ماکی‌ماکی گفت:

alex parker

با کشف قمر ماکی‌ماکی ما دریافتیم که هنوز خیلی چیزها هستند که در منظومه شمسی و کیهان کشف نشده‌اند. حتی در مکان‌هایی که ما باور داریم آن‌ها را اکتشاف کرده‌ایم، چیزهایی وجود دارند که هنوز کشف نشده باقی مانده‌اند. قمر ماکی‌ماکی که از این پس با نام “MK2” شناخته می‌شود، خیلی تاریک است، چیزی در حدود ۱۳۰۰ برابر از سیاره کوتوله ماکی‌ماکی تاریک‌تر است.

دکتر پارکر وقتی که در حال بررسی سیاره کوتوله ماکی‌ماکی به کمک داده‌های ارسال شده از دوربین شماره ۳ تلسکوپ فضایی هابل بود، متوجه شد که یک جرم بسیار کم نور در نزدیکی این سیاره کوتوله قرار دارد. وقتی که به کمک هم تیمی‌هایش بررسی‌های بیشتری را انجام دادند موفق شدند که قمر این سیاره کوتوله را کشف کنند. با توجه به این‌که قمر سیاره ماکی‌ماکی در کمربند کایپر قرار دارد و در این بخش گردش می‌کند، بنابراین از دید مخفی می‌ماند و به دلیل وجود هزاران جرم دیگر در نزدیکی مدار ماکی‌ماکی، تشخیص قمر کم نور این سیاره کوتوله مشکل بود.

ماکی‌ماکی بعد از سیاره کوتوله پلوتو، دومین جرم بزرگ و درخشان کمربند کایپر محسوب می‌شود. عرض بخش جلویی قمر این سیاره در حدود ۱۰۰ مایل است و این در حالیست که عرض بخش جلویی ماکی‌ماکی، ۸۷۰ مایل تخمین زده شده است. ماکی‌ماکی در سال ۲۰۰۵ کشف شد و ظاهری شبیه به توپ فوتبال دارد و پوشیده از متان منجمد شده است.

دکتر الکس پارکر در ادامه صحبت‌هایش گفت:

alex parker

به کمک این قمر، ما می‌توانیم جرم و چگالی سیاره کوتوله ماکی‌ماکی را اندازه‌گیری کنیم. همچنین می‌توانیم میزان تضاد مداری این سیاره کوتوله و قمرش را به‌ دست آوریم، این به ما کمک می‌کند که ریشه و تاریخچه این سیستم را بهتر درک کنیم. ما می‌توانیم سیستم ماکی‌ماکی و قمرش را با دیگر سیستم‌ها (مثلاً سیستم زمین و ماه) مقایسه کنیم، این کار به گسترش درک ما از فرآیندی که باعث تکامل منظومه شمسی شد کمک می‌کند.

حال که قمر ماکی‌ماکی نیز کشف شده، اکنون ما می‌دانیم که هر چهار سیاره کوتوله کمربند کایپر یک قمر و یا بیشتر را در اطراف خود دارند.

نظر شما در خصوص این کشف مهم چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

3 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
محمدم
عضو
2 سال 5 ماه قبل

بچها یه سوال ❔❓ داشتم
چون قمرش خیلی تاریک بوده،الان کشف شده؟
یعنی اگه روشن تر بود زودتر کشف میشد؟

محمدم
عضو
2 سال 5 ماه قبل

مگه دوربین ماهوارها از دوربینهای استفاده میکنند که فقط طیف مرئی رو پوشش میده؟اینطوری کارشون داخل جهان به این تاریکی خیلی سخته
اگه کسی اطلاع داره لطفاً یکم یادم بدهمن که دپرس شدم
درضمن از ماکی ماکی خیلی خوشم اومدش عین ماکروسافت میمونه

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.